Doğal Yaşama Tercihleri ile Estetik Seçimler Birarada

Alman tasarımcı Katrin Arens bu güzel country evi tutku ve basitlik ilkelerinden yola çıkarak tasarlamış. Projede doğal malzemeler, ham ahşap, geri dönüşüm mobilyalar kullanılarak etkileyici  bir rustik atmosfer oluşturulmuş.

20.yüzyılın ortalarında ilk kez inşa edildiği düşünülen bu dev taş yapı; tasarımcımız tarafından satın alındığında tam bir harabe durundaymış. Bölgede sağlam olarak ayakta kalmış diğer benzerlerine bakılarak ve evin bulunun eski fotoğrafları baz alınarak restorasyonu için uzun ve detaylı bir ön çalışma yapılmış. Ardından yerel yönetim izinlerinin ve tedarikçi anlaşmalarının da yapılmasını kapsayan zorlu bir süreç başlamış.

Birbirine geçişleri olan iki ana binadan oluşan taş yapı da kullanılabilir durumda olan, hatta kullanılabilir durumda olmasa da fikir verecek olan her türlü orijinal malzeme aslına uygun biçimde korunarak yol alınmış. Zemindeki taş malzeme doğal ahşap kirişler; evin geçmiş yaşamından bugüne taşınan mimari ögeler.

Evdeki rustik ve orijinal havayı yaşatmak için kullanılan ahşap mobilyalarda doğal ahşap seçimler yapılmış. Çevredeki eskicilerden toplanan dönemsel parçalar, çevre kasabalarda üretilen el işi aksesuarla tamamlanmış ve ortaya doğal, çevreye ve bulunduğu coğrafyaya saygılı bir iç tasarım anlayışı çıkmış. Evde tercih edilen beyaz zemin ve duvarlarla da bu rustik parçaların öne çıkarılmasına yardımcı olmuş.

Geri dönüşüm mobilyalar ise bizce binanın en orijinal detayları. Özellikle oturma gruplarında birbirinden ilginç ve yaratıcı malzemelerden üretilmiş mobilyalar göze çarpıyor. Estetikten ödün verilmeden oluşturulan geri dönüşüm objelerle ile sürdürülebilirlik ve doğallık ilkelerine sadık kalınarak konforlu ve sıcak bir tasarım çizgisi yakalanabileceğinin de altı çizilmiş, bu şahane çiftlik evinde.