iPhone 6 Detaylı inceleme ve iPhone 6 Plus

Detaylı İnceleme: iPhone 6 & iPhone 6 Plus

Ve karşınızda yeni Apple iPhone 6 ve iPhone 6 Plus. Apple, uzun zamandır etkileyici bir iPhone üretmek için bu kadar baskı altında kalmamıştı. Geçen sene yeni özelliklerle donatılan iPhone 5S ve farklı renkleriyle piyasaya çıkan iPhone 5C ‘den sonra gelişen Android ekosistemindeki rakipleri Samsung, LG, Sony’nin yeni amiral gemilerini tanıtması üzerine Apple, tanıtacağı yeni iPhone’nun diğer rakiplerinden öne çıkması için alışılmışın dışında özellikler taşıması gerekiyordu. 

Nitekim Apple, yeni iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde sırasıyla 4.7” ve 5.5” ‘lik ekran boyutlarını kullanmaya başladı. Peki tüketiciler bu iki yeni modelden hangisini almalı?

Öncelikle cihazların tasarımlarından başlayalım. iPhone ailesi 2007 yılından bu yana gittikçe inceliyor ve hafifliyor. Özellikle iPad ailesinin son üyesi iPad Air’de ki olağanüstü tasarım sihiri iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta da kullanılmış. Hali hazırda 7.6mm kalınlığa sahip iPhone 5S’ten 0.7mm incelen yeni iPhone 6, 6.9mm, 0.5mm incelen iPhone 6 Plus ise 7.1mm kalınlığında. Apple’ın dahi tasarımcısı Jony Ive ve ekibi, telefonun köşelerini ovalleştirerek, cihazın metal kasasını ve safir ekranını, en verimli şekilde birleştirmişler. “Home” tuşu iPhone 5S’te olduğu gibi yine Touch-ID özelliği taşıyor. Mevcut iPhone boyutlarından memnun olan kullanıcılara iPhone 6’yı önerirken, Phablet(Telefon-Tablet) segmentine geçiş yapmak isteyen kullanıcılara iPhone 6 Plus’ı öneriyoruz.

iPhone 6 & iPhone 6 Plus Ekran Boyutları:

Ekkran boyutu bu iki model arasında en büyük farkı oluşturan özellik.

iPhone 6’nın köşeden köşeye 1344 x750 piksellik çözünürlüğü yani 326ppi ‘lık bir yoğunluğu var.

iPhone 6 Plus’ta ise 1920×1080 piksellik çözünürlük yani 401 ppi ‘lık bir yoğunluk bulunuyor.

Bu özellikler, 1136×640 piksel çözünürlüğü, 326 ppi ‘lık yoğunluğu bulunan iPhone 5S’i gölgede bırakıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse iPhone 6 Plus,size daha büyük ekranda, keskin yazılar, web gezintisi, film seyretme gibi olanaklar sağlayacak.

Ağırlık konusuna gelecek olursak, merak etmeyin iki iPhone modelide ağırlık açısından problem yaşatmayacak. iPhone 6 Plus hanesine ekstra bir özellik daha yazacak olursak, ana ekranı tıpkı bir iPad kullanır gibi, yatay olarakta kullanabileceksiniz.
Screen Shot 2014-09-10 at 15.05.08

 

 

iPhone 6 & iPhone 6 Plus Kamera Özellikleri: 

İki yeni iPhone modelide aynı kamerayı kullanıyor. Bu kamera 8 megapiksel olup f/2.2 diyafram ve işleme algoritmalarıyla iPhone 5S’in kamerasından daha hızlı. Bu özellik sayesinde fotoğraflar her koşulda daha iyi renklere ve kaliteye sahip. Herhangi bir video çekerken iPhone 6’nın daha küçük boyutu dolayısı ile tek elle kullanmak daha kolay. Buna karşılık olarak, iPhone 6 Plus daha büyük görüş alanı ve daha büyük ekran sunuyor. Kamera konusunda önemli bir detay ise ilk olarak karşımıza LG G2 modeli ile çıkan OIS Optik Görüntü Stabilizör özelliği, iPhone 6 Plus modelinde varken, iPhone 6’da bulunmuyor. Her iki model, mobil ödemeler için Apple’ın NFC teknolojisine sahip.

Sonuç olarak, iPhone 6 daha ekonomik ve daha portatif bir telefon, iPhone 6 Plus ise iPhone kullanıcılarına çok farklı bir deneyim sunabilecek boyutları ve özellikleriyle aradaki fiyat farkını eritebilir gibi görünüyor.