Designmixer | Yaz Ruhuyla Şenlenen Bohem Sahil Evi Tarzı

Yaz Ruhuyla Şenlenen Bohem Sahil Evi Tarzı

Özgürlüğün başladığı mevsimdir yaz çoğumuz için.  Kat kat kıyafetlerden kurtulmak, dış mekanlara açılmak, seyahatler, rutinin kıskacından çıkmak, hayaller kurmak, kısacası kendine daha çok vakit ayırmak anlamına gelir.  Tabi ki bizimki gibi şanslı bir ülkede yaşıyorsanız daha çok deniz tatili ile bağdaştırır kendini. Suyun getirdiği tazelik, daha fazla ışık, daha bir pozitif yapar özgür kılar ruhumuzu. İçimizden gelen ruhsal dinçlik hayallerimizi gerçekleştirmek için fiziksel enerjide getirir beraberinde.

 

Eğer mekanına ruhunu yansıtmak isteyenlerden iseniz ve  de dekorasyona da merakınız var ise, eviniz ferahlar, taze bir canlılık ile gözünüzü alır, ilham kaynağı oluverir ziyaretçilerinize . Özgür felsefenin stili bohem ruhu ile mekanlarda daha çok ışığın yansıdığı beyazlar, onu tamamlayan mercan renkleri, gökyüzü ve deniz tadını bırakan mavi tonları birleşince dekorasyonda bohem sahil stilini müjdeler. Adeta beyaz boş bir tualin üzerine yerleştirilen mobilyalar, canlı renklerdeki tekstil ve aksesuarlar ile bu yaz mekanlarını çok özel kılar. Bir renk olmayan beyaz, ışığı çok güzel yansıttığı gibi,beraberinde kullanılan parlak ve soft renkleri arka arkaya vurgular.

 

Yaz daha çok ışığın ve dolayısı ile renklerin dansıdır. Objelerden ziyade renklerin paslaşmasıdır. Beyazın yardımıyla nefes alır, sonra yeniden  birbirlerine sarılarak dans ederler. Yastıklar ve kumaşlar yumuşaklığı ve dokunmayı, ham dokular, ahşap doğallığın gücünü ve tazeliğin izini bırakır dekore ettikleri mekanlara.

 

Evimiz ister deniz kenarında olsun ister olmasın, biraz yaratıcılık, araştırma ve düzenleme ile bu muhteşem tarzı

mekanımıza kolayca yansıtmak mümkün. İlhamını deniz ve sahilden alan bu evlerde dekorasyonda renkler olduğu kadar, hissiyatı verecek malzeme ve objelere yer vermek son derece etkilidir. Yeri gelmişken birkaç etkili dekorasyon önerisi de paylaşmak isterim ve derimki;

 

Ağır tonların dokuların hakim olduğu halılarımız var ise kaldıralım yerine keten, kenevir, pamuklu dokumalardan hafif kilimler atalım. Şu sıralar Atlas köylülerinin dokudukları birbirinden güzel Fas stili halılar çok moda .Bir kaç tane odalarınıza serpiştirebilirsiniz. Veya natürel tonlar üzerine mavi, gri, veya beyaz baskılı pamuklu kilimlerde bu evlere çok yakışır. Bununla beraber mümkün olduğunca yazın yerlerimizi özgür bırakalım. Çünkü, çıplak ayaklar serin taş zeminlere çok yakışır, daha da bir özgürlük hissi verir insana. Bembeyaz duvarlar ışığı çok güzel yansıtır ferahlık katar.  Sevdiğiniz sanat eserlerinize mükemmel bir zemin hazırlar. Bu arada eğer bahçeniz var ise sanat eserlerinizi korunaklı bir yerinde yeniden sergileyebilirsiniz. Evin çeşitli detaylarını dış mekana taşımak bohem tarzına çok yakışır, sonuçta ana fikir özgürlüktür. Rengarenk tonlu yastıklar ve yatak örtüleri, havlular boho stilinin yumuşak ve canlı tarzını evinize en kolay yansıtmanın yöntemidir.

 

İçi kum dolu çeşitli boylardaki cam şişeler, rüzgar ile birbirine vurup dinlendirici sesler çıkaran çanlar,  deniz kabukları, beyaza boyanmış  kumsaldan toplanmış kabuklar, taşlar, halattan yapılma dekoratif ürünler, paspaslar, ayna çerçeveleri ve hatta ev içine veya dışına kurulabilecek salıncak veya hamak bu rahat, özgür stilin acil vurgulayıcısı olur. Başta turkuvaz olmak üzere mavi ve tonları, turuncu ve mercan renklerine çok yakışır.

 

Tropik bitkilerin yer aldığı beyaz ile serinletilmiş mekanlara doğanın canlı parlak yeşili ayrıca çok yakışır. Televizyonun ikinci plana atıldığı, biraz daha kitaplara hoş sohbetlere ve düşlere yer açarak yaratılacak dinlenme köşeleri, ailenin ve arkadaşların etrafına toplanabileceği, eğlenceli, geniş ve rahat masa düzenlemeleri bohem tarzı evlere gene çok yakışır. Tabi ki de kişisel giyim tarzınız bu hoş yaz stili ile bağdaşır ise sizinle daha da çok bütünleşir.  Ne de olsa stilinizi yansıtan mekanlar en doğru olanlardır. Bol, rahat incecik uçuşan elbiseler, sandalet tarzı terlikler, özgürlüğü anımsatan, biraz sonra denize atlayıp yüzecekmişsiniz gibi hissettirecek, sizi rahatlatacak tüm unsurlar…

Ve daha neler neler…

Uzun lafın kısası evimize yaz geldi hoş geldi… Hepinize özgür, mutlu ve yaratıcı bir yaz diliyorum…

Tijen Samuray