Designmixer | Finlandiya’ nın En İyi Mobilya Tasarımcısı Olabilmek

Designmixer / Finlandiya’ nın En İyi Mobilya Tasarımcısı Olabilmek

İşlevselliği estetikle buluşturabilen, bir konsept çerçevesinde yaratacağı ürünlere orijinal olduğu kadar akılcı çözümlemeler getirebilen kişiye tasarımcı diyoruz. Peki en iyi tasarımcı kime deniyor, nasıl seçiliyor? Konusunda rekabetin en yoğun olduğu İskandinav tasarım dünyasında hiç kuşkusuz böyle bir paye alabilmek oldukça önemli. Geçtiğimiz günlerde The Finnish Association of Interior Architects SIO tarafından Finlandiya’ nın en iyi mobilya tasarımcısı seçilen tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’ de hoş tasarlanmış bir çok iç mekanda karşımıza çıkan Secto Design aydınlatmalarının tasarımcısı Seppo Koho’ yu ve işlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Seppo Koho uzun yıllar kompleks tasarım ve mimari alanlarda çeşitli çalışmalar yaptıktan sonra 1995 yılında kendi stüdyosunu kurarak dünyaca tanınan ve birçok ödül sahibi Secto Design markasının tüm lamba koleksiyonunun yaratıcısı olmuş. Koleksiyon ürünleri orijinal formları, aydınlatma teknikleri, malzeme kullanımı ve ekolojik duruşu ile diğer birçok lambadan ayrılıyor. Aydınlatma elemanları özellikle gruplar halinde asıldığında oldukça estetik, heykelsi bir enstalasyon görünümü kazanıyor ve bulunduğu mekanları farklılaştırıyor. En önemli özelliklerinden biri ise ister modern, klasik veya eklektik olsun tüm farklı mobilya çeşitleri ile kolayca uyum sağlayabiliyor. Tasarımcı ürünlerini tasarlarken insani değerlere önem verdiğini ve şiirsel bir yaklaşımda bulunduğunun üzerini çiziyor. Atölye de kendi tasarımlarının prototiplerini yaparak ürünleri hayata geçiren Seppo Koho farklı malzemeleri ve özelliklede ahşap konusundaki ustalığını mükemmel şekilde çözümlenmiş ürünlerine yansıtıyor. Üretim sırasında PEFC sertifikalı kusursuz Fin ağacından yapılan kaplamalar iskelet haline dönüştürülüp zımparalandıktan sonra ısıyla şekillendiriliyor. İskeletler yapıştırıcı veya çiviler ile kontraplak malzemeden bağlayıcı yüzüklere tutturuluyor.

Mimari netlikte ilginç formlara sahip olan Secto Design lambaları kendi başına boşluk ve dolulukları ile bir alan oluşturabilmekte. Lambalar Brezilya, Pakistan, Avusturalya, Almanya, Amerika gibi tüm kıtalardan ülkelerin özellikle halka açık büyük iç mekanlarında, restoran, otel, ofis gibi iş yerlerinde ve evlere kadar hemen her ortamda kullanılıyor. Enerji tasarruflu ampuller ile kullanılan lambalarda ışık kaynağı lambanın iskeletinin yukarda kalan kısmına gizlendiği için kullanıcının gözüne ışık direk temas etmiyor. Aydınlatma teknolojileri ilerledikçe de daha düşük enerji sarf eden ampuller kullanılarak yeni tasarımlar oluşturuluyor. Örneğin; koleksiyonda LED aydınlatma ile tasarlanan ürünler yer almakta. Bu ekolojik lambaların üretimi esnasında taşımada kullanılan paletlerden kullanılan tüm malzemelere geri dönüşümlü olmasına özen gösteriliyor. Sadece ahşaptan üretilen, son derece sağlam, mükemmel işçiliğe sahip, birçok prestijli tasarım ödüllü Secto Design koleksiyonun tüm ürünlerine diseno’ nun addresistanbul’ da ki mağazasından temin edebilmek mümkün.

Tijen Samuray