Designmixer | Duvarları Yıkmak

Designmixer / Duvarları Yıkmak

Duvarlar; dikey düzlemde mekan sınırlarını belirleyen, aynı zamanda algı dünyamız ile ilgili ipuçları veren, metaforik anlatımlarda adını çokça andığımız, tezat sembolik anlamlar taşıyabilen temel yapı elementleridir.

Dekorasyonun ve kişisel stilimizin, kullandığımız renklerden, tercih ettiğimiz malzemelere, mobilyalara, formlara, alan kullanımlarına kadar mekânsal kurgulamalarımızın içsel dünyamızın bir dışa vurumu olduğuna inanırım.

Renkten korkmayanların genellikle daha özgür ve yeni deneyimlere açık kişiliğe sahip olmaları gibi, duvarları yıkabilenlerin sınırlarını genişletmek isteyen, vizyonu geniş insanlar olduğunu hiç çekinmeden söyleyebilirim. Bu köşe yazımda da, duvarlar ile ilgili algımızı kırmak istiyorum. Kafamızın içindeki, çoğu zaman korku ile yaklaştığımız duvarlara yeni bir anlam yükleyip; capcanlı, enerjisi yüksek, adeta mekanı yeniden yepyeni ve bambaşka göstermeyi başarma kabiliyetine sahip duvarlardan bahsetmek istiyorum.Beyaz, taş rengi, bej gibi soft tonlar, beraberinde kullanıldığı her renk ve malzemeye uyumlu oldukları için mekan yüzeyleri için çoğu zaman en az riskli olan renklerdir. Fakat asla kendi başlarına vurgu gücüne sahip olamazlar.

 

 

Genel olarak güçlü olan başka bir mobilyayı, kaplamayı, dekorasyon ürününü veya sanat eserini öne çıkarırlar. Duvarda uygulanacak kuvvetli bir renk, duvar kağıdı, doku, materyal veya duvarın negatif alanlarının iyi değerlendirildiği çerçeve veya obje sergilemeleri mekana adeta sihirli bir şekilde dokunur. Koyu tonlar ise bilinenin aksine derinlik hissi verip mekanı daha büyük gösterme kabiliyetine sahiptirler. Pencere kenarlarındaki duvarlarda, perdenin deseninin devam etmesi ise özellikle stor perdelerde bölme hissini ortadan kaldırdığı için bu duvarın olduğundan daha da büyük görünmesini sağlayabilir. Boyuna çizgiler tavan boyunu yüksek gösterirken, enine çizgiler dikey duvarlara yana doğru derinlik verir, mekanda derin perspektif etkisi yaratır.

Desenli duvarın karşısına yerleştirilen aynalar mekana kendi içinde farklı bir optik değer, desensel boyut katar. Kısacası o kadar çok şey var ki duvarlar ile ilgili yapılabilecek. Her bir detayın ayrı bir konu olacak kadar derin olduğunu söylemeliyim. Boya rengi ile ilgili oynamalar genelde maliyet açısından en hesaplı olanlardır. Tavanın rengini değiştirmek hatta belki yatay uygulanan rengi duvarda dikey olarak devam ettirmek, maskeleme bantları ile çizgisel olarak farklı renkler ile yan yana renklendirilen duvarlar sadece biraz cesaret ve deneyimsel olmayı gerektirir. Günümüzde boya firmaları geniş renk skalalarını, moda renkler ile eş zamanlı olarak yenilemekte ve

muhteşem tonlar sunabilmektedir.

Bununla beraber duvarlar için en favori çözüm olarak düşündüğüm duvar kağıtları ise uygulamadaki kolaylıkları ile yüzeylere yepyeni bir estetik yorum katma yetisine sahip mükemmel dekorasyon ürünleridir.  Çizgilisinden, çiçeklisine, pano resimlisinden, doku efektine kadar önümüze binlerce alternatif sunan firmalar her sezon birbirinden ilginç koleksiyonlar ile karşımıza çıkarlar. Bunun dışında doğal dokulardan hoşlanırsanız ve duvarlarınız, geniş tavanlarınız yüksek ise metal, beton veya taş kaplamalar mekana şu sıralar pek de trend olan endüstriyel görünüm etkisini en pratik şekilde katarlar. Duvarın belli bir köşesi, tek bir duvar, tavan ile beraber tüm duvarlar vs vs…

 

 

Bunların hepsi dekoratif şekilde değerlendirmemizi bekleyen adeta boş tuvaller olma özelliği taşır. Çocukken yere uzanıp, bomboş beyaz tavanlara bakıp yeniden renklendirdiğimi, dekore ettiğimi hayal ederdim, işte çocuk kafası ile yıktığım duvarları bugün yeniden keyifle canlandırmak, yepyeni anlamlar verebilmek, adeta bir sanat eseri gibi değerlendirebilmek, şimdi en keyif aldığım işlerden biri. Benden size tavsiye, sadece küçük bir adım ile evinizin tek duvarından başlayın derim. Aldığınız sonuca inanamayacaksınız. Yok, eğer “işi bir profesyonele bırakmayı tercih ederim,  ben keyfini çıkarırım” derseniz bu işi sizin için keyifle yapacak dekoratörlere başvurmanızı tavsiye edeceğim.

 

 

Önemli olan, yepyeni bir dekorasyon tarzı, yaşam stili için kafanızın içindeki duvarları yıkmanız. Sonuçlara inanamayacağınızı şimdiden garanti edebilirim.