Design Mixer / Sofra da Chi Enerjisini Destekleyen Porselen Takım

Design Mixer / Sofra da Chi Enerjisini Destekleyen Porselen Takım

Tüketici çılgınlığı ile adeta ürün bombardımanına tutulduğumuz günümüzde, işlevsellik, kalıcılık, yalın ve estetik değerler ile zenginleştirilmiş sofistike ürünler her zamankinden daha değerli olacağı düşüncesindeyim. Bir dönemin niteliğine bakmaksızın, uygun fiyat çılgınlığı ile daha fazlaya sahip olma güdümüzü tetikleyen topluma yönelik pazarlama tekniklerinin artık işlevsiz kalacağı ve içimizdeki aydınlanma hareketinin sonucunda dünya görüşünün yanında ürünlere karşı algımızın değişeceği ve  sadece hak ettiğini düşündüğümüz ürünlere izin vereceğimiz şekilde evrimleşeceğine inanıyorum. Hak eden ürünler neler konusuna gelince; şahsi görüşüm  işlevselliğinin yanında ruhumuzu besleyecek estetiğe sahip, yani yarın öbür gün “sıkıldım artık bunlardan, bana hiç bir şey ifade etmiyor, evimde çok fazla yer kaplıyor, neden aldım bilmiyorum” gibi olumsuz ifadelerde bulunmayacağımız ürünler olacak.

 

Yaratıcı aşamasında üzerinde en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, malzemesi formun estetiğini en güzel şekilde yansıtırken uzun yıllar dayanabilecek, hatta zamanını doldurduğunda doğaya zarar vermeden geri dönüşebilecek, üretim teknikleri bir süre sonra kendini yok etsin de bir daha alınsın diye tasarlanmamış, varlığı kimseye ve doğaya zarar vermeyen, hoşnutluk hissi uyandırabilecek, ilham kaynağı özelliğine sahip ve  hayranlık yaratabilecek değerde ürünlerden bahsediyorum. Tahmin edersiniz mesleğim gereği her gün çeşitli ürünler, yepyeni tasarımlar, malzemeler ile karşılaşıyorum. Bunlardan bir kısmının tüm yukarıda bahsettiğim değerli özelliklerinden dolayı beni çok etkilediğini belirtmeden edemeyeceğim. Bugün sizlerle böylesine güzel ve de özel bir koleksiyon tasarım ürün grubundan bahsetmek istiyorum.

 

3.co porselen markasına ait, uzakdoğu’ nun modern yüzü Taiwan’ da tasarım ve üretim sürecini tamamlamış bu ürünler doğu kültürünün yaşam enerjisi olarak tanımladığı Chi enerjisini tam anlamı ile içinde barındırıyor. Beyaz porselen kilinden elde şekillendirilerek yaratılan son derece yalın ve modern hatlara sahip bu ürünler özel kil boyaları ile renklendirilerek sadece beyaz, gri ve antrasit tonlarında üretiliyor. Hamur aşamasında renklendirilen kil, yüzeyde ürün çizilse veya zarar görse de zeminden farklı bir renk çıkmıyor. Yüksek derecede fırınlanmış ürünler mikro dalga fırına ve bulaşık makinasına girebiliyor. Beyaz ürünlerde ince ve parlak sır, antrasit ve grilerde mat sır ile dokuları farklılık gösteriyor. Bardakların kulplarındaki kıvrımlar dahi parmağın kıvrımı ve formu düşünülerek tam olması gerektiği gibi ergonomik tasarlanmış.  Lezzeti tanımlarken,  damak tadını görsel tat ile eş değerlendiren Michelin yıldızlı dünya restoranların sunumlarında bu porselen takımı kullanmasına şaşmamak gerek.

 

Batı ve Doğu kültürünün bir araya geldiği bu ürün grubu pratik ve kolay kullanımı açısından çağdaş yaşama uyum sağlarken artizan kalitesinde ince el işçiliği ve malzeme özelliği ise Doğu kültürünün modern ürün tasarımına yaklaşımı konusunda çok değerli ip uçları taşıyor.  Koleksiyon özellikle ahşap masalarda herhangi bir örtü olmadan kullanıldığında ve hatta doğanın kendi dokusu ile içi içe girdiğinde adeta sihirli bir etki yaratıyor.  Yemekler gerçekten de bu özel takımlara çok yakışıyor. Sanırım ürünler gerçekten de doğanın yaşam enerjisini tüm özellikleri ile yansıtmayı başarıyor.

 

Designmixer olarak hayatıma katmayı anlamlı bulduğum bu tarz ürünleri sizlerle paylaşma kararı aldım. İster tarihin izlerini yaşayan, ister unutulmak üzere bir işçiliği, kültürü yansıtsın, değerli eller ile özenle üretilmiş, ister hayatı güzelleştirmek ve daha anlamlı kılmak için tasarlanmış olsun yeter ki arkasında paylaşmaya değer bir hikayesi olsun mekanlarımızı, sofralarımızı farklılaştıracak özel ürünleri designmixer blog sayfam üzerinden sizlere sunacağım. Yeter ki bu özenle yaratılan ürünler, değerini bilebilecek, sofistike vizyona ulaşmış, estetiği hayatın ayrılmaz parçası olarak gören kişilere ulaşsın. Kitlenin isteğine göre kurgulanmış olandan ziyade özel ve güzel olanlar meraklılarını bulsun.

 

Cena Deco’ nun kurucu ortağı Nana Lin ile  Taiwan’ dan sizlere ulaştıracağımız ürünlerin ilk grubu 3.co porselen yemek takımlarını designmixer’ ın çok da desteklediği  Wabi Sabi anlayışı ile düzenlenmiş bazı fikirler ile sizlere sunmak ve biraz da ilham vermek istiyorum. Umarım sizde benim kadar beğenirsiniz…

 

Tijen Samuray