Deli İşler

Deli İşler

“Kendi dünyasında yaşayan herkes delidir. Şizofrenler, psikopatlar, manyaklar. Yani başkalarından farklı olanlar.”

“Yani senin gibiler mi?”

Zedka soruyu duymazdan gelerek devam etti: “Öte yandan bir Albert Einstein var, zaman ile uzamın ayrı şeyler değil, bir karışım olduğunu söylüyor. Ya da bir Kristof Kolomb, dünyanın öte ucunda uçurum değil başka bir kıta olduğunu ileri sürmüş. Ya da, insanoğlunun Everest’in zirvesine ulaşabileceğine inanan bir Edmund Hillary var. Sonra The Beatles, bambaşka bir müzik yarattılar, eski çağlardaki insanlar gibi giyindiler. Bütün bu kişiler ve daha binlercesi hep kendi dünyalarında yaşadılar…” Paulo Cuelho, 2000, Veronica Decide Morrer.

 

Biz de artık bu deliliği daha fazla kendi dünyalarımızda tutamayıp herkesle paylaşmaya karar verdik.

Deliliği zaman içerisinde oldukça içselleştiren bizler küçük bir anketle sizlerin delilik kavramında neler düşündüğünüze bir göz attık.

  • kişiye sorduk ve en çok aldığımız cevaplardan ilk 5’i açıklıyoruz!!!
  • Huni 2) Yaratıcı    3) Özgürlük    4) Salvador Dali      5) Gamsız

Elbette ki bu cevapların yanı sıra kendisinin de deli olduğunu iddia ederek “ben” diyenlerin sayısı hiç de yadsınmayacak kadar çok!

Ne mutlu tüm delilere! Ne demiş ünlü yazar Peyami Safa “Anlaşılmayan ruhlara deli demek adettendir”.

Bizler de başkaları tarafından hep marjinal karşılandık, anlaşılmazdık. Kendimize sakladığımız çokça fikirlerimiz vardı.

Ama şimdi bizim gibi düşünmeyen insanların da içlerinde bizden birer tane olduğunu görüyoruz. Zaten önemli olan da fikirlerin deli olması değil, deli fikirlerin güzel olması değil mi sizce de?

İşte tam da bu sebeple; hamurunda delilik olan ve aşkla yapılan tüm yaratıcı, farklı, ritimsel, sanatsal, aykırı, öte, kalıbına sığmayan, sınırları olmayan detaylara yer vereceğimiz “deli işler” köşemizle artık Bast Home’dayız!

 

Bizi sizler delirttiniz! Anlatalım..

 

Yola çıkarken adımız sadece Bâb-ı Zen’di. Sanatı ön planda tutarak güzel işler, farklı tasarımlar yapmaya çalışan bir ekibiz. Zaman içinde yaptığımız çalışmaları görenlerden sıkça şu şekilde yorumlar almaya başladık; “Kim bunu yapan deli?”, “Bununla hangi deli uğraştı?”, “Bu tam bir deli işi!”, “Delilik bu”, “Delisiniz siz?”..

 

Yaptığımız işleri gören birçok kişiden bu cümleleri duydukça işimizi en iyi bu şekilde anlatabiliyor ve anlaşılabiliyor olduğumuza karar verdik ve adımızı Bâb-ı Zen Deli İşler Stüdyosu olarak değiştirdik.

 

Delilik mertebesinde takdir gören bizler bunu artık misyon edindik ve önümüzdeki sayıdan itibaren delilik rozetlerimizi dağıtarak, deli işleri tescillemeye başlayacağız.

 

Bu sayıda sizlerle bilinçli olarak “Delirmeyi Seven” birinden bahsedeceğiz biraz.

Evet anket sonucumuzda da açık ara farkla ilk 5’te yer alan “Deli Ressam” lakaplı Salvador Dali !!!

85 yaşında ölen efsanevi ve benzersiz İspanyol ressamın eksantrik giyimi, davranışları ve sözleri onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar usandırmıştır.

Dali, birçoğumuzun bildiği gibi sürrealizmi temsil eden, dünyanın en popüler ressamlarından biridir. Ancak biz bilinmeyen bazı kaçık yönlerini paylaşmak istedik;

  • Para saymayı bilmediği için alay konusu olurdu.
  • Başkalarının ayaklarını görmesinden çok rahatsız olurdu.
  • Kötü ruhlardan korunmak için yanında kendisini koruması için küçük odun parçaları taşırdı.
  • Mikroplardan, öldürülmekten ve özellikle çekirgelerden çok korkardı.
  • Halka açık yerlerde dikkat çekmek için zıplardı.
  • Dali’nin evcil lamasının adı Dali Llama‘ydı.

 

Ancak bu özellikleri olmasa da eserleri zaten kalıbına sığmadığını yeterince göstermiyor mu?