Dekorasyon Sihirbazı: Jamie Drake

Dekorasyon Sihirbazı: Jamie Drake

Coşkulu renk duygusu, ayrıntıları yakalayan eşsiz gözü, planlamadaki pratik yaklaşımı ve hem geleneksel, hem modern stillerdeki becerisi iç mimar Jamie Drake’i ön plana çıkaran özelliklerden sadece birkaçı. Ödüllerle dolu parlak bir kariyere sahip olan Jamie Drake’in yarattığı birbirinden güzel dekorlar için sayfalarımıza göz atın.

 

Amerika’nın en göz alıcı mekanlarına imza atan New York’lu tasarımcı Jamie Drake dekor en iyi şekilde yapıldığında şahsiyet ve mekanı ifade ettiğine inanıyor. Uzun yıllardır kararlılıkla davetkar ve  keyifli mekanlar yaratan Jamie Drake’i gelin yakından tanıyalım.

 

Jamie Drake genç yaşında, henüz lisede öğrenciyken New York’un en önemli taahhüt tasarım firmalarında çalıştı. Parsons School of Design’da öğrenciyken iç mimar Angelo Donghia’nın ofisinde staj yaptı. Mezun olduktan hemen sonra pek çok disiplinden oluşan ve kendi adını verdiği şirketi Drake Design Associates’i kurdu. 30 yıldan daha uzun süredir yaptığı sayısız iç mekan tasarımıyla etkileyici bir portfolyo çıkardı. Bu çalışmalardan bazıları Madonna için Los Angeles’da bir örnek ev, Dakota’da daireler ve New York’un mihenk taşı olan diğer tarihi binalar. Ayrıca uzun süreli olarak çoklu projeler için New York City Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in Gracie Mansion (New York belediye başkanının konutu) renovasyonu, Başkan’ın tören konutu ve City Hall’deki çeşitli odalar ilk akla gelen projeler arasında. Son zamanlarda Florida’da tıbbi bir tesisin geliştirilmesi ve New York’ta özel bir vakıf için yaptığı çalışmalar da var.

 

Pek çok eser üreten bir dekoratör  olan Jamie Drake Roubini, Safavieh ve Stark Carpet için halı koleksiyonları, Lewis Mittman için mobilya koleksiyonu, THG için banyo ekipmanları, Schumacher için kumaş, Elkay için evye, Labrazel için banyo aksesuarları, Boyd Lighting için aydınlatma objeleri ve son günlerde işbirliği yaptığı  Theodore Alexander için mobilya koleksiyonu tasarladı. Ayrıca imzası olan örnek evler var ki, sayıları hiç de az değil (Kips Bay Boys & Girls Club Decorator  Metropolitan Home’s Showtime,  Hampton’s Cottage & Gardens Idea, Coldwater Canyon’daki The Esquire, Hollywood, House Beautiful’s Chicago, Southampton Rogers Memorial Library, Hearst Designer Visions’da birçok oda tasarlamış). Jamie Drake’in projeleri Architectural Digest, French Architectural Digest, Residence Magazine (Çin), Elle Décor, House Beautiful, The New York Times, British House & Garden, Hotel Design, Hospitality Design, Veranda ve Interior Design gibi ulusal ve uluslararası pek çok mecrada yayınlandı.

 

Keskin zekasıyla da tanınan Drake Bloomberg TV, LXTV Open House ve HGTV Top Ten kanallarına da konuk olarak katıldı. Aynı zamanda 1998’den beri Sub-Zero  Ulusal Mutfak Tasarım Yarışması’nda hakem olarak da görev yapıyor.

 

Ödüller

Mesleki ödüllerle dolu görkemli bir kariyere imza atan Jamie Drake 2013 Fashion Group International Night of Stars Award for Interior Design,  2013 Decoration & Design Building’s Stars of Design Award, 2011’de girdiği ASID College of Fellows ve aynı zamanda 2013’te 3 önemli değerlendirmede aldığı (Interior Design Magazine’in İç Mimari Hall of Fame, IFDA New York Circle İç Mimaride Mükemellik ve Andrew Martin Uluslararası Yılın  İç Tasarımcısı) pek çok ödüle sahip. 2000 D & D Tasarımcılar Nişanı sahibi olan  Jamie Drake yoksullara yardım ve hayır işi vakıflarının (New York Community Trust, Historic House Trust Directors’ Council) ve  Alma Mater  Parsons the New School of Design’ın prestijli kurullarında da yer alıyor.

 

Akgün Akdil