Costra Brava’da Atölye Ev

Costra Brava’da Atölye Ev

Sanatçı Pepa Poch’a ait olan Costra Brava’daki bu müstakil ev, aslında evdev çok bir atölye olarak kullanılıyor. Sanatçı uzun yıllardır resim ve heykellerini bu atölyede üretiyor. Gelin, Sanatçının  sanatla ve doğayla iç içe yaşantısına hep birlikte tanıklık edelim.

Ege mimarisinin temel özelliklerini taşıyan ev, yapıda sıklıkla tekrarlanan dramatik etkili çarpıcı mimari öğelerle benzerlerinden ayrılıyor ve sıradanlıktan uzaklaşıyor. Peki neymiş bu çarpıcı özellikler diyecek olursanız; siyah beton bir orta tezgahın yer aldığı geniş açık mutfağı. Veya sanatçının aynı zamanda oturma odası olarak kullandığı yüksek tavanlı gri yaşam alanını  göstersek, hemen ikna olursunuz diye düşünüyoruz. Her ikisi de genel olarak minimalist bir mimari ve iç mimari benimsenmiş bu güzel ev için olduk “fazla” olarak tanımlanabilecek bir dramatik etkiye sahipler.

 

Güneşim beyaz duvarları yalayarak geçtiği ve içerideki ferahlık duygusunu güçlendirerek vurguladığı bu taş evde, cam tavan kullanılması evin gerçek üstü bir şekilde aydınlık olmasına ve yazla bütünleşmesini sağlamış.

 

Ev aynı zamanda bir atölye olmasına rağmen ortalıkta gelişi güzel dağılmış, sanat eserlerine rastlamak pek mümkün değil. Ev sahibimiz bu konuda çok tutarlı bir davranış sergilemeye özen gösteriyor, evin içerisinde gözünüze çarpan sanat eserleri yerini bulmuş ve günlük kullanıma alınmış eserler. Diğerleri bir arada tutuluyor ve genelin yayılmalarına izin verilmiyor.

 

Evi çevreleyen küçük bahçe yaz boyu evin bir parçası olacak şekilde düşünülmüş. Bahçede yer alan yaşam alanları evin içerisindeki kadar özen gösterilmiş. Ev sahibimiz Pepa Poch bahçede özel zaman geçirmeyi, burada özel alanlar dekore etmeyi, dışarıyı da özellikle evin bir parçası olarak algılamayı seven bir ev sahibi. Misafirleri için verdiği davetlerin de merkezini çoğu zaman bahçesi oluşturuyor.

 

İlginç ve otantik ıslak alanları, muhteşem manzaralı yatak odası ve tipik Ege mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan mimarisiyle bu muhteşem ev sizi hem kendine hayran bırakacak hem de şaşırtacak.