Çocuklu Tatiller İçin Çocuk Dostu Şehirler

HUZURLU BİR TATİL İSTEYENLERİN TERCİHİ…

“ÇOCUK DOSTU ŞEHİRLER”

Verdiği ilginç bilgilerle seyahat severlere ön rehber olan Prontotourblog, çocuklarıyla tatil yapacak aileler için gidilecek 5 ideal şehri açıkladı…

Çocuk gezginler için bazı şehirlere yapılan ziyaretler yorucu olabilirken, bazı şehirler ise büyükler gibi çocuklar için de gezmesi çok eğlenceli olabiliyor. Aynı zamanda çocuklar için güvenli, çocukların da kararlarda söz sahibi olduğu şehirler ise ‘’Çocuk Dostu Şehirler’’ olarak adlandırılıyor.

“Çocuk Dostu Şehir”, çocukların sahip olduğu hakların yasalara yansıdığı, çocukların kent yönetimine aktif olarak katıldığı, sahip oldukları fikirlerin yaşanılan çevrede hayat bulduğu, keyifli ve kaliteli vakit geçirdikleri, cadde ve sokakların çocuklar için güvenli olduğu, spor ve oyun gibi etkinliklerin daha fazla gerçekleştirildiği şehirlere verilen bir unvandır. İşte Prontotourblog’un çocuklu tatilciler için açıkladığı 5 “Çocuk Dostu Şehir”;

Londra

Londra, Sherlock Holmes, Peter Pan ve Harry Potter’ın şehri. Bir yıl boyunca Londra’da kalsanız bile her gün çocuğunuzla yapabilecek ilginç şeyler bulabiliyorsunuz. Londra Hayvanat Bahçesi, Covent Garden, Londra Ulaşım Müzesi, Warner Bros Harry Potter stüdyosu çocukların mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Londra ‘da şehrin simgesi olan çift katlı otobüslere binmek, Somerset House’ın çeşmeleriyle oynamak bile çocuklarınızı mutlu etmeye yetiyor.

Lizbon

Şehrin dar sokaklarında çocukların karşısına çıkacak tramvay onları oldukça heyecanlandırıyor. Lizbon Okyanus Akvaryumu ve Portekiz denizcilik geçmişinin anlatıldığı büyüleyici su altı müzesi ise heyecanlarını doruğa çıkaracak yerlerin başında geliyor. Lizbon’a trenle 40 dakika mesafede yer alan, Sintra’da bulunan Pena Sarayı ise mutlaka ailece görmeniz gereken bir masal diyarı. Küçük bir tramvaya binerek içeriye gireceğiniz saray, çocuğunuzun kendisini masal diyarında hissetmesine neden oluyor. Ayrıca Sintra bölgesinde bulunan oyuncak müzesi ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Kopenhag

Şehrin yerlilerinin çocuklara sevgi ve saygılarını sunduğu Kopenhag şehri adeta çocukların oyun alanını oluşturuyor. 2012 küresel barış endeksine göre yaşamak için dünyanın en güvenli yeri olan şehir, aynı zamanda çevre dostu kimliğiyle biliniyor. Kopenhag, dalgalara kapalı plajları, Tivoli Eğlence Parkı, çocuk dostu müzeleri ve sunduğu bol yeşil alan ile çocukları mutlu eden ve çocuklu ailelere güven veren keyifli bir tatil imkanı sunuyor.

Sidney

Plajları, yüzme havuzları ve feribot gezileri çocuklarınız için yeterli değilse Sidney Akvaryumu, Tatonga Hayvanat Bahçesi, Koala Park, Sidney Gözlemevi, IMX Tiyatrosu, çocuk odaklı interaktif müzeler, sirk çadırları, okçuluk merkezi ve çok daha fazlasıyla Sidney şehri çocuklar için dev bir park niteliği taşıyor.

Amsterdam

Çocuğunuzla katılacağınız yandan çarklı bir tekne turu oldukça ilgi çekici oluyor. Amsterdam aynı zamanda ailece bisiklet kiralayarak zevkli dakikalar geçirebileceğiniz bir bisiklet şehri. Amsterdam’ın en ünlü parkı olan Vondelpark’ta keyifli vakit geçirebilirsiniz. Van Gogh Müzesi ve Rembrandt Evi’ndeki çocuklara yönelik  atölye çalışmalarıyla çocuğunuzun içindeki sanatçıyı ortaya çıkarıyorsunuz. Çocuk dükkânlarının bulunduğu Scheldestraat ise kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Özellikle kız çocukları için rengarenk lale bahçeleri de oldukça ilgi çekici oluyor.

 “Çocuk Dostu Şehirlerde” küçük gezginler seyahatin tadını çıkarırken, anne babalar huzurlu ve rahat bir tatil geçiriyor.