Çocukların Renkli Dünyası | Bast Stil

Çocukların Renkli Dünyası

Günümüzün bebekleri, aile büyüklerimizin ve tabii ki bizlerin sallandığı beşiklerde uyumuyor artık. Onlar biyolojik ve psikolojik yapılarına uygun  ve rahat ürünlerle, doğdukları andan itibaren tanışıyor ve tamamen kendilerine ait olan özel bir odada yaşamaya başlıyorlar. Bu odadaki herşey;  mobilya, aksesuar, duvar kağıdı, tekstil kısacası herşey birbiriyle uyumlu olarak büyük bir titizlikle seçiliyor. Sağlamlılık, kullanışlılık, estetik, emniyet, hijyen ve ergonomi mavi/pembe derken yeni tarzlar ve akımlar da çocuk odalarında kendisini hissettirmeye başlıyor. Feng Shui de işte bu etkilerden biri.

Feng Shui nin sözlük anlamı rüzgar ve sudur, amacı hayat enerjisinin akışını anlatmak, herşeyin çevreyle ahenk içinde olmasını sağlamaktır. Uzak doğunun, doğayla uyum içinde yaşama felsefelerinden biridir. Çinlilere göre, Beş Element insani ve de doğal aktiviteleri biçimlendiren ve hareketlendiren kuvvetler olarak düşünülür. Bu elementlerden ahşap her şeyin çevreyle ahenk içinde olmasıdır. Feng Shui, ister büyük ister küçük olsun her ölçekteki planlamada uygulanabilir.

Bebek Ve Çocuklar için Feng Shui

1. Çocukların odaları, onların geliştikleri büyüdükleri yerdir. Bu nedenle beş elementten ahşaba aittirler.

Bebekler için gürültüden uzak, temiz hava, bol ışık yani  yaşam enerjisi alan bir oda seçmek gerekir. Fazla sıcak bir bebek odası Feng Shui ilkeleri açısından sağlıksızdır. Isı ayarını istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz bir odaya sahip olunmalıdır. Çocuk odasının doğuya bakan, bol güneş alan bir oda olması en iyisidir,  Böylece sabah güneşi, hayat veren Chi(enerji) ile bebeği besleyebilecektir. Oda sessiz ve emniyetli olmalı,

evin oturma odasından uzak, ebeveyn odasına yakın olmalıdır.

2. Bebeğin yatağı,  duvar kenarına yerleştirilmeli, kapıdan ve pencere altından uzak tutulmalıdır ki buralardaki enerji Chi akımı bebeğin uykusunu bozmasın. Bebek ve çocuk yatağı için ideal konum, kapı ve pencere önünden uzakta, güven hissi veren bir köşedir. Küçük odalarda yatak, pencere önüne konmak zorunda kalınabilir. Bu durumda perdeleri kalın seçmek ve uykunun bölünmesini önlemek için, uyku zamanlarında kapalı tutmak idealdir.

3. Bebek uykusuzluk çekiyorsa, yatağın yerini 3-4 günde bir uykusu düzene girene kadar değiştirmek, olmazsa başka bir oda denemek daha  doğru olur. Bebeğin yatağının doğru yeri konusunda içgüdülerinizi kullanarak bizzat kendiniz odanın hangi noktasında huzur bulduğunuzu saptayarak da yola çıkabilirsiniz. Feng Shui’ye göre, yerkürenin altından gelen, doğal olmakla birlikte alışkın olmadığımız için bizi rahatsız eden geopathic stress denen dalgalar bir noktada toplandığında, uykusuzluk ve huzursuzluktan ciddi hastalıklara kadar birçok rahatsızlığı neden olabilirler.

4. Odanın doğayla bağlantısı olması da tercih edilir. Mesela manzaralı,  ağaçlara bakan bir pencere veya bahçeye açılan bir kapısı olabilir. Hareketsiz çocuğun odasını, renkli bir tema ve hareketli resimlerle uyarabilirsiniz. Oyun oynayan mutlu çocuklar ya da hayvanları görüntüleyen  veya sevdiği bir masalı hatırlatan resimler çocuğu bilinçaltında uyararak daha akıcı bir davranış tarzına yönlendirebilir. Fakat çocukta farkında olmadan korku yaratabilecek imajlardan örneğin doğaüstü yaratıkları resmeden resimlerden kaçınmak doğru olur.

5. Hareketli çocuğu ise, dikkatle incelemeniz ve odasını ihtiyaçlarına, zevklerine göre düzenlemeniz gerekir. Çocuğun odasını düzenlemesine katkıda bulunmasını destekleyin. Bırakın rengiyle, modelleriyle odalarının içine ruhlarını enerjilerini katsınlar. Odaları oyun evleri gibi, rahat olsun, evde oldukları için mutlu olsunlar, vakit geçirmeyi sevsinler. Hareketli çocuğun yapısına, doğa içinde görüntülenmiş resimler daha çok uyacaktır. Odaya asılan resimlerin sembolik anlamlarına dikkat etmeli, bunların pozitif içerikli ve anlamlı olduklarında çocukta da benzer yaklaşımlar sergileyeceği kaçınılmazdır. Çocuğun sosyal bir ortam içinde çekilmiş bir fotografı veya ailesiyle arkadaşlarıyla birlikte çektirdiği mutlu bir fotografı, yeşil ya da sarı bir çerçeve içinde odasının duvarına asılabilir.

6. Bebek odasında aşırı canlı renkleri değil, huzur veren ve soft tonları tercih etmek gerekir.

7. Bebek odasındaki dolap ve rafların beşik ya da yatak başı hizasına gelmemesine dikkat etmek gerekir. Dolap ve rafların düzenli olması çocuklarda bilinçaltını düzenli tutar.

8. Odada kullanılacak eşyaların kenarlarının keskin olmamasına dikkat etmeli, yuvarlak ve kenarları yuvarlanmış hatlar seçilmeli. Keskin hatlar chi’nin(enerjinin) serbest dolaşımını engeller. Enerjinin odada rahatça dolaşmasını sağlamak için  fazla mobilyadan kaçının. Unutmayın ki bebekler fiziksel ve zihinsel gelişim için mekana ihtiyaç duyarlar.

9. Sadece sarı veya sadece kırmızı bir oda tercih etmeyin. Ateş ve toprak tonları dikkat edilmesi gereken renklerdir. Ahşabın akla getirdiği renk yeşildir, yani Feng Shui’ye göre çocuk odasında yeşil mutlaka kullanılmalı ancak açık yeşil tonları seçilmelidir. Duvarlarda yeşil istemiyorsanız, mutlaka mobilya veya örtülerde yeşil kullanmaya çalışın. Yeşil bir oyuncak bile olabilir. Çin falında, herkesin doğum tarihine göre, gün-ay ve yıl olarak bir burcu ve bir elementi vardır. Feng Shui yi uygularken bu elementleri bilmek de önem kazanır. 

Çocuğun elementi ahşap/yeşilse, uygun renk mavidir.

Çocuğun elementi ateş/kırmızıysa uygun renk yeşildir.

Çocuğun elementi toprak/sarıysa ya da kahverengiyse uygun renk kırmızıdır.

Çocuğun elementi metal/beyazsa uygun renk sarıdır.

Çocuğun elementi su/mavi ya da siyahsa, uygun renk beyazdır.

10. Çok hareketli bir çocuk için çok soft renk temaları kullanılarak çocuğa denge mesajı verilebilir. Yerinde duramayan odaklanma güçlüğü çeken bir çocukta ateş elementi fazla olabilir. Dengelemek için odasında kırmızıyı az kullanmalı, daha sakin bir mekanda yaratıcılığı destekleyerek, odasının çok fazla güneşli veya karanlık olmamasına dikkat göstermeli

11. Çabuk sıkılan, dikkati çabuk dağılan, duygusal iniş çıkışlar yaşayan bir çocukta fazla su elementi olabilir. Böyle bir çocuğun odasını su elementini kontrol eden toprak elementini temsil etmek üzere bir dağ manzarası resmi asılabilr. Çocuk odasında olabildiğince plastik malzemelerden kaçınmalı ve doğal malzemeler kullanmalıdır. Duvar kağıdı ve su bazlı boyalar, ahşap parke, yün halı ve organik malzemelerden oluşan mobilyalar idealdir.

Seçil Mutlu