Çocuklarda Enerji Yönetimi

Çocuklarda Enerji Yönetimi

Çocuklarımızı çok seviyoruz, neyimiz varsa onların. Onlardan hiçbir şeyi esirgemiyoruz. Ama bir yandan da israfa kaçan davranışlarını engellemek ve özellikle de zaten aslında bize ait olmayan geleceğimize borçlandığımız enerji kaynaklarının tüketimi konusunda onları bilinçlendirmek gibi bir görevimiz var.

Onlara gerekçelendirerek somut hedefler verirsek, bu konudaki beklentilerimiz açıkça ifade edersek, onları bilinçlendirmek için yapacağımız uzun ve sıkıcı konuşmalardan çok daha fazla ve çabuk geri dönüş alırız diye düşünüyoruz. Tabii biz de okulları da yeri geldikçe ve yaşları anlamaya yettikçe bu kuralların altında yatan gerçekleri ve evrensel gerçekleri de onlarla paylaşacağız ama pratik hayatta ev kuralları olarak önlerine koyabileceğimiz enerji yönetimine yarayacak pratikler neler olabilir, gelin birlikte üzerinden geçelim. Bu kuralları her uyguladığında çocuğunuzu yüceltmek ve ödüllendirmek kadar bu konularda onlara oluşturacağınız rol model de çok önemlidir. Unutmayın çocuklarımız söylediklerimizi değil çoğunlukla, yaptıklarımızı hayatlarına entegre ederler. Bu konudaki tutarlılık ilkesel olarak da onların davranış modellerine olumlu bir biçimde yansıyacaktır.

 

Suyu Boş Yere Akıtmamak

Duş alırken veya diş fırçalarken, musluğun boş yere aktığı zamanları denetlemek için bir kural koymakla başlanabilir işe. Kendiniz kullanırken neye nasıl dikkat ettiğinizi dikkatlice gösterin onlara.

 

Evin Isısında Aşırıdan Kaçınmak

Kışın ortasında yarı çıplak dolaştığımız evler doğal olmayan yaşam koşulları ile hem sağlımız için hem de enerji tüketimi açısından çevre için hiç de uygun değil. Bu yüzden kış aylarımızda üzerimizdekileri biraz kalın kıyafetlerden seçmemiz gerektiğini çocuklarımıza öğretmeliyiz. Aynı şekilde güneşli kış günlerde perdeleri aralayıp, güneşin evin çok ısınmasına katkıda bulunabilir ev sıcaklığını daha da artırabiliriz.

Aydınlatmalarda Kişisel Sorumluluklar Almak

En basit kural geçerli elektrikte; son çıkan lambayı kapatır. Bunu çok da dallandırıp budaklandırmaya gerek yok. Sizin bu konudaki refleksiniz ne kadar güçlüyse, çocuklarınızdan alacağınız geri dönüş de o kadar net ve çabuk olur.

 

Elektrikli Aletlerin Kullanımı

Bu konuda çocuklara aşırı bir yükleme yapmaya gerek yok aslında zira bu aletlerin kullanım sorumluluğu her durumda siz de olmalı. İki ana kural koymak yeterli olacaktır; elektrikli aletler kullanmadıkları zamanlarda fişe takılı kalmamalı ve buzdolabının kapısı uzun süre açık tutulmamalı.  Bulaşık makinasının kullanımının da tasarrufta önemli bir faktör olduğu biliniyor, bu yüzden çocuklarımızı bulaşıklarını makinaya yerleştirmeyi öğretmek de önemli bir alışkanlık, bunu da göz ardı etmeyelim.

Kağıt Ve Kırtasiye Malzemesi Tüketimi

Çocukların kağıt ve diğer kırtasiye malzemelerinin tüketiminde ev kurallarına uyması sağlanmalı. Kullanılmış kağıtların tüketimi, düzenli ve tutarlı alışkanlıklar geliştirmek için düzenli ve tutarlı alışkanlıklar geliştirmelerine yardımcı olalım.