Casa Di Lara / Gecenin Kahramanları

Yaz mevsiminde en çok vakit geçirdiğimiz bahçeleri  aydınlatırken ,seçilen ışık kaynakları sayesinde şiirsel atmosferler yaratabilir, açık hava yaz partilerinin en yaratıcı ev sahibi siz olabilirsiniz.

Tasarımcıların sınırsız yaratıcılıklarıyla birer sanat eserine dönüşen aydınlatmalar, iç mekanlarda olduğu kadar dış mekanlarda da dekorasyonun tamamlayıcı unsurlarından birini oluşturur. Fonksiyonelliğin dışında, şık ve gösterişli tasarımlarla bahçenizi süsleyebilir, çarpıcı odak noktaları ve kullanım alanları tasarlayabilirsiniz.

 

HER İHTİYACA UYGUN ÇÖZÜMLER;

 

Dış mekanlarda gözünüz iç mekanda olduğundan daha az ışık görmek ister. Bu yüzden aydınlatma seçimlerinizi yapmadan önce  bir süre bahçede küçük gece turuna çıkın. Karanlık kalan köşeleri, aydınlık olmasını  istediğiniz alanları ve bitkileri belirleyin. ister iç mekan ,ister dış mekan genel aydınlatma prensipleri üç temel bölüme ayrılıyor :

Genel ışık: Tüm bahçeye yayılan ışık kaynakları

Detay ışığı: Mekanda dekoratif olarak vurgulanması istenen spesifik alanları aydınlatan ışık kaynakları.

Atmosfer ışığı: Spot veya projektör gibi belli bir alanı aydınlatan ışık kaynakları

 

Tasarruf edin;

Dış mekanları aydınlatırken yapılan en büyük hata, gereğinden fazla ışık kullanma ya da kotu konumlandırma. Gereğinden fazla ışık kaynakları bahçeyi fazla aydınlık kılacağından istenen yumuşak ve loş atmosfer sağlanamaz. Oysa gece parlayan yıldızların yaydığı ışık, bitki ve ağaçlarda keyifli gölgeler yaratarak bahçenize huzur veren bir atmosfer sunar. Ayrıca daha az aydınlatma kullanarak tasarruf da sağlanmış olur.

* Tümüyle açık  spot ışıkları yerine üzeri korumalı spotlar kullanarak ışığı doğru yönlendirebilirsiniz

* Spot ve oynar başlıklı aydınlatmaların doğru açıda durduğundan ve istenen yeri aydınlattığından emin olun

* Yüksek voltajlı aydınlatmalar sert ışık yayar. Bu yüzden güvenlik ve koruma ışıkları olarak tercih  edebilirsiniz. Dekoratif bir aydınlatma için düşük voltajlı aydınlatmalar kullanın.

*Hareket sensoru, dimmer , solar ve zaman ayarlı aydınlatma seçenekleri ışığı sadece gerektiğinde kullandırarak tasarruf sağlar.