Bilge Baykuş | Bu Yazın Trendi : Çizgili Dekorasyon

Bilge Baykuş | Bu Yazın Trendi : Çizgili Dekorasyon

Hepinizin bildiği gibi, çizgililer bu yıl giyim sektöründe de çok ön planda. Dikkatli bakılacak olursa, bu yaz çizgilerin dolapların dışına çıktığı ve ev dekorasyonunda da hakimiyet kurmaya başladıkları görülebilir.

Bu yıl; enine veya boyuna hiç fark etmez, çizgili birçok ürün gözümüze çarpıyor markaların 2016 yaz koleksiyonlarında. Duvar dekorasyonundan kırlentlere; mobilyadan beyaz eşyaya; halıdan aydınlatma ürünlerine kadar çizgiler her yerde rahatlıkla kullanılır oldu.

Hemen belirtelim çizgiler insanda bağımlılık yaparlar! Mekana bir çeşit imza atar. Özellikle yazı yaşatır, ortamı netleştirir; cesurca her alanda kullanılarak kişisel stili ortama yansıtılabilirler.

Daha çok tekstil ürünlerinde rastlanan çizgi desenine tek renk desensiz kombinler eşleştirilirse göz yormayan, sade görünümler elde edilebilir.

Her mekanda özgürce kullanılabilecek olan çizgilerin grafik görüntüsü yatak odalarına tarz katacaktır. Çizgileri daha karışık desenlerle eşleştirerek, daha hareketli bir hava yaratılabilir. Özellikle çizgili çarşafları beyazlarla kullanılırsa sade ve huzurlu bir ortam ortaya çıkacaktır.

 

Bir sıralama yapmak gerekirse; zemin çizgi desenini kullanmak için mükemmel bir alandır. Bir kilim ya da halı yardımıyla yerlerde çizgiler kullanılabilir. Siyah ve beyaz çizgiler kullanılırsa daha klasik bir görünüm elde edilir. Sarılar, maviler ve kırmızılar işin içine girdi mi daha taze ve canlı bir ortam oluşturulabilir.

 

Duvarlarda ve perdelerde çizgileri kullanmak da ayrı bir zevk işidir. Kullanılan renk ve çizgilerin yönü itibariyle klasik ve spor mekanlar yaratılabilir. Özellikle yaz aylarına uygun renkler yatay çizgiler ile birleştiğinde dekorasyona hafiflik kazandırır. Duvar kağıtlarında çok farklı ve vurgulu renkler kullanılmak istenmezse aynı rengin bir açığı bir koyusu ile oluşturulmuş (bej-fildişi gibi)seçenekler değerlendirilebilir. Bu tarz bir kullanım mekanlarda daha rahatlatıcı ve soft bir etki oluşturur. Duvarlarda ve perdelerde kullanılan düşey yönde çizgiler mekanı daha yüksek ve ferah gösterir.

Dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı çabucak sıralayacak olursak: örneğin çizgiler özellikle baskın renklerde göz yorar, bunu engellemek için natürel renkler özellikle açık renkler ile uyumlanmalıdır. Bu şekilde özellikle aydınlık yaz günlerinde çizgilerle evlerde çok hoş ortamlar ortaya çıkacaktır. Çizgililerin farklı desenlerle uyum sağlaması da çok zordur. Mekanda çizgili bir başrol oyuncunuz varsa, diğerlerinin kendisinden rol çalmaya çalışması sadece büyük bir karmaşaya neden olmakla kalmayacak, yaşanması zor alanlar elde etmenize de sebep olacaktır.