Bu Tarz Benim

Bu Tarz Benim

İnsanları böyle güçlü ve kendilerine güvendiklerini gösteren bir söylemle öne çıkartmak; sonra da onlara olmadık hakareti, aşağılamayı yapmak tam bizim ülkeye göre bir çelişki. Kimsenin yetişin ilişkisini tam olarak kavrayamadığımı güzel ülkemizde, sürekli azarlayan, yargılayan, olur olmaz her konuya burnunu sokan ve akıl veren bir jüri karşısında, alttan almak zorunda kalan bir grup gereğinden fazla iddialı ve cesur insanın yarattığı karmaşa Türk televizyonlarında çok popüler bu aralar.

Eteğin boyu için veya elbisenin kolu yüzünden, yarışmacıların olduk olmadık tüm fiziki özellikleri hoyratça milyonların önünde masaya yatırılıveriyor her iki yarışmada da. Garip erotik danslar eden ama gayet muhafazakar söylemleri savunan birileri var ortada. En ağır konular; büyüğe saygı, aile ilişkileri, hatta kadın erkek ilişkileri bile olur olmaz ortaya saçılıyor. Oldukça boş ve klişe söylemler, büyük keşiflermiş gibi sunularak üstelik.

Sırf jüri de değil üstelik , yarışmacılar da birbirine olmadık hakaretler edebiliyorlar. Ne demokratik bir ortam değil mi? Sonra hop bir bakıyorsunuz aynı kadro birlikte göbek atıyor beş dakika sonra. Garip olan birlikte göbek atmaları da değil bunu bu hakaretlerden sadece birkaç saniye sonra yapabiliyor olmaları elbette. Siz yine de gözlerinize inanın, alıcılarınızın ayarlarıyla oynamayın.

Burnu düşse yerden almayacak sunucularımız, kraliyet soyundan gelmenin üzerlerinde yarattığı büyük asaletle, tepeden bakan, olgun, “sever de döver de” ayarlarıyla ortalıkta salınıyorlar ve duruma bir ayar veriyorlar, durum çok çığırından çıkarsa. Ama emin olma bu çığırından çıkma çıtası epey yüksete ne yazık ki… Daha dehşet verici olan, kendi alanlarında saygın yerlere sahip, oldukça yüksek estetik, Entellektüel , sosyal ve estetik seviyelere sahip jüri üyelerimizin bu avamlıktan hiç rahatsızlık duymamaları, hatta bu durumu körüklemeleri. Bazısına bu programdan evvel derin saygı besliyor olabilirsiniz, o zaman en iyisi hemen gördüğünüzde kanalı geçin, bu durum değişmesin.

Gelen ünlü konukların, evde eleştirdikleri ve aşağıladıkları bu ortamlara, belli ki tv kanalının araya girmesi yüzünden geldiklerinde, hemen ayak uydurmalarına ne demeli peki? Sanırsınız ki kavga ederken göbek atılması, birinin yerlerde erotik danslar yapması, veya ucuz saraylı kostümleriyle ortalıkta dolanması çok doğal da, biz paralel evrende yaşıyoruz. Bir bakıyorsunuz, onlar da göz süzmeye, anlamsız laflarla ayak uydurmaya başlıyorlar. Oyna

Bu kafa karışıklığında onların tarzının adını koyabilen olduysa bir adım öne çıksın bize de anlatsın lütfen!