Bookserf bir kitap paylaşım sitesi

bookserf

 

BOOKSERF

Yağmurlu havada veya güneşlenirken,dışarıda bir bankta veya evinizin sıcak bir köşesinde her daim elimizin altında olmasını istediğimiz ,anlatmaktan ve paylaşmaktan en keyif aldığımız okumaya doyamadığımız ;  kitaplar

Kimiz zaman öyle sahipleniriz ki onları, birine ödünç verdiğimizde bile canımız acır,ayrılırken bir burukluk hissederiz içimizde. Canımız sıkılır geri alamama ihtimaline karşın ama bir o kadar da  heyecanlanırız bizimle aynı satırları okuyacak,aynı duyguları  paylaşacak ve aynı rüyayı görebilecek biri olduğu için. Başka türlü bir aşktır okumak ,başka türlü bir bağımlılıktır kitap sevgisi.

Peki,şimdi  size kitaplığınızın tozlu raflarındaki hikayeleri, romanları veya şiirleri hiç tanımadığınız insanlarla paylaşır mısınız diye sorsak? Aynı kitapları okuduğunuz insanlar aynı düşünceleri paylaşabileceğiniz  ve aynı satırları okuduğunuz farklı farklı insanların vaar olduğu bir paylaşım portalı var desek ? Buranın adı Bookserf ,aynı rüyalara dalıp aynı denizi paylaşmak gibi bir şey adeta!

Size  aynı kitap sayfalarını çevirdiğiniz o insanları tanıma, ilgi alanlarına göz atma, “aklıma bir fikir geldi” cümlenizi duyurma ve projelerinizi birlikte yapma fırsatı da sunabiliyor aynı zamanda bırası.

Kerem Güneş ve Erbil Sivaslıoğlu, BookSerf’ü  işte tam da bu yüzden  kurmuş. İlk olarak kendi kütüphanelerini kitap kurtlarına açmış sonrasında ise işler almış başını yürümüş,harika bir paylaşım platformu başarmışlar bizce. Şimdi ise 10’dan fazla okurun kütüphanesinde 300’den fazla kitap paylaşılıyor.

Kerem Güneşe Bookserf’ü nasıl anlatırdınız diye sorduk ve işte kendi kaleminden Bookserf;

’BookSerf bir kitap paylaşım sitesi. En sevdiğin yabancı dildeki 8 kitabınla başlıyorsun, onları isteyenler sana mail atıyorlar. Bir buluşma ayarlıyorsunuz, kitabı onun ellerine teslim ediyorsunuz ve iki hafta sonra teslim alıyorsunuz. Okumanın mahremiyetini ve paylaşmanın sosyalliğinin mükemmel bir karışımı yani, hem kitaplarla hem de sahipleriyle zaman geçiriyorsunuz! Şu sıralar BookSerf’den kitaplarını paylaşan 30 kişi var, İstanbul’da, Eskişehir’de ve Ankara’da. Yakında İzmir’de, Antalya’da ve Berlin’de de açılacak, Berlin’de de Almanca kitap paylaşılmayacak, her ülkenin kitapçılarında satışlar etkilenmesin diye.

Kitaplarını paylaşanlar çok farklı işlerle uğraştıkları için de inanılmaz bir çeşitlilik oluyor, normalde okumayacağınız ama çok beğendiğiniz kitaplar keşfediyorsunuz.Rana bir aşçı mesela, onun yemek hakkındaki kitaplarını ödünç aldığında kitaptaki yemeklerin birini beraber yapabiliyorsunuz. Herkesin profilinde kısa bir otobiyografileri var, bir de onlara özel sorulan 3 tane roportaj sorusu, profiller arasında gezinmek ve tüm bu farklı insanların paylaştıkları kitaplar arasında gezinmek çok zevkli.

BookSerf aynı zamanda sevdikleri Türk yazarların okuma yaptıkları etkinlikler düzenliyor. Daha önceki etkinliklere Murat Menteş, Hakan Bıçakçı, Figen Şakacı, Irmak Zileli, Cem Özüduru ve Giray Kemer katıldı, Yazarlar ve Kütüphaneler serisinde de sevdikleri yazarların kütüphanelerine dalıyorlar. Şimdiye kadar iki bölüm çekildi; Hakan Bıçakçı ve Murat Gülsoy’la. Bir de Teras Titreşimleri serisi var, onda da müzisyenler gelip şarkı sözlerini yazarkenki deneyimlerini anlatıyorlar.

BookSerf’ün kurucuları Kerem Güneş ve Erbil Sivaslıoğlu Bast Home okuyucularına şöyle sesleniyorlar: “Bulunduğun şehirde BookSerf başlatmak çok kolay. Senin gibi kitaplarının yeni insanlarla tanışmasını isteyen 4 insan bul, 8’er kitabınızın fotoğrafını çekin kare formatta ve bize yollayın. Çok güzel şeyler olacak sonra, göreceksin“.