Markalar | Bolia | Cassina | Ferm Living | Vitra | Vanessa

Markalar

Yüksek Kalite ve Konfor

Bolia,  2000’de Danimarka’da kurulan JYSK Holding tarafından yönetiliyor. Bu marka oldukça popüler, başarılı bir mobilya zincirine sahip ve Danimarka, İsveç, Norveç ve Almanya’da mağazaları bulunuyor.

Bolia tasarım ekibi;  yüksek kalitede mobilya ve ev aksesuarları tasarlamaya odaklı bir çalışma anlayışı ile hareket eden tasarımcılardan oluşuyor. İskandinav tasarım gelenekleriyle yeni esin kaynaklarını bir araya getiriyorlar ve makul fiyatlarda satışa sunuyorlar.

Kısaca anlatmak gerekirse yenilikçi tasarımlara sahip mobilyaları ulaşılabilir kılıyorlar ve bunu da “Yeni İskandinav Tasarımı” diye adlandırıyorlar. Bolia’da her zaman ileriye bakan, değişime açık, asla sabit durmayan bir ekip anlayışı var. Özgün ve ilginç bir stilin ancak bireyselleştirilmiş bir dekorasyon tarzıyla ve de o mekanda yaşayan bireyleri yansıtması oranında başarılı olabileceğinin ısrarla altını çiziyorlar.

Bolia koleksiyonlarındaki doğa teması, tüm yalınlığıyla mobilyaların tahta ayaklarında açıkça kendisini gösteriyor. Tahta malzeme kullanımı ile ayrıca İskandinav tasarım geleneğine de bir göndermede bulunuluyor. Ayrıca dinamik formlara sahip tasarımlar ile koleksiyon retro bir görünüm kazanıyor. Farklı dokularda kumaşlar ve yüksek kalitede deri de malzeme seçenekleri arasında. Modern, rahat ve sıcak atmosferli evlerin tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Organik formlar ve eşsiz doğal materyaller Bolia’ya ilham veriyor.

 

Gerçek Tasarım Özgün Sadelik

1927 yılında kurulan, Cassina seksen yılı aşkın bir süredir geleceği tasarlıyor. 50’li yıllarda Cesare ve Umberto Cassina tarafından kurulan bu şirket, İtalya’da endüstriyel tasarım başlatmış

 

Cassina 1927 yılından bu yana çağdaş mobilya koleksiyonu oluşturuyor. Her türlü iç mekana uygun birbirinden şık, konforlu mobilyalar tasarlanılıyor. İtalyan markası olan Cassina özgün sadeliği ile uluslararası düzeyde saygın bir üretici konumuna ulaşmış. 1927 yılından beri gerek tasarım, gerekse üretim süreçlerinde doğal uzun ömürlülük ilkesini benimsemiş.

Ünlü tasarımcı Patricia Urquiola farklı markalarla yaptığı proje bazlı işbirlikleriyle gündemden düşmeyen bir tasarımcı olmayı başarmış. İspanyol tasarımcı şimdi de ünlü İtalyan mobilya markası Cassina’nın sanat yönetmenliği görevini üstleniyor. Cassina’nın kurucusu Poltrona Frau Group tarafından yapılan açıklamaya göre, Urquiola şirketin uzun yıllardan beri süregelen kimlik ve karakterini sabit tutarak gelecekle ilgili yolunu belirlemede önemli bir rol oynayacak.

 

 

Yaratıcı Fikirlerle Dolu Eğlenceli Ürünler

Ferm Living grafik tasarım, sanat ve dekorasyon alanlarına yoğunlaşmış Danimarka’nın tasarım markalarından biridir. Ferm Living duvar kâğıtları, wallstickers, tekstil ürünleri, mutfak eşyaları gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Özellikle çocuklar için pek çok eğlenceli tekstil ürünleri, hayvan figürlerinde yastıklar gibi ürünler tasarlayan bu marka herkesin beğenisini kazanmayı başarmış.

2006 yılının başlarında Trine Andersen evi için istediği tarzda duvar kağıdı bulamayınca kendisi böyle bir marka açmaya karar vermiş. 2006 Ferm Living markasını kuran grafik tasarımcısı Trine Andersen, kendisi gibi eğlenmeyi bilen bir ekiple yola çıkmış.  Yaratıcı fikirlerle dolu olan ekip ilk zamanlar çocuk odaları için ürünler tasarlasa da sonradan ev dekorasyonuna uygun birbirinden güzel ürünleri koleksiyonlarına eklemişler. Böylelikle sadece çocukların değil yetişkinlerin de beğeneceği tarzda ürünler satışa sunulmuş.

2006 yılının Şubat ayından şu ana dek Dünya’nın pek çok yerinde tanınmaya başlanmış olan Ferm Living markası yeni koleksiyonlarıyla bütün ilgileri çekmeyi başarıyor.

 

40 Yıllık Tecrübenin Tasarım ile Buluşması

Cam, metal, ahşap tasarımları ile özellikle sehpa, TV ünitesi, dresuar, askılık, gazetelik ve şemsiyelik gibi geniş bir aksesuar yelpazesine sahip olan ünlü İtalyan markası Flai’nin yemek masaları da farklı tasarımları ve çizgileriyle dikkat çekiyor.

İtalyan mobilya markaları arasında önde gelen üreticilerden biri olan Flai 40 yılı aşkın süredir bu sektörde hizmet ediyor. İlk zamanlarda sadece askılık, gazetelik, şemsiyelik tasarlayan Flai markası 2014 yılından itibaren koleksiyonlarına birbirinden güzel ve şık görünümlü yemek masaları ve sandalyeleri de eklediler.

Flai markasının amacı, yeni bir şeyler ortaya çıkarmaktır. İnsanlara uygun fiyatlı,  fonksiyonel ürünler sunarak; dünya çapında benzersiz tasarımlarını insanlara sunmaya çalışıyorlar. Onlar, bu samimi tarzlarını herkese gösterebilmek için pek çok sergide yer almışlar ve tasarım günlerinde insanların beğenilerini kazanmışlar.

Uluslararası bir boyutta tanınmak onların bir diğer amaçları olmuş. Üretim sürecinde kaliteli malzemeler kullanarak müşterilerin takdirini kazanmış bir tasarım markası olmuş Flai. Tasarım ilhamını dünyadan alan bu İtalyan markası yetenekli tasarımcılarıyla keyifli ürünler tasarlamaya ediyor.

Yeniliği Yakından Takip Eden Tasarım Markası

Kuruldukları günden bu yana değerlerinden hiçbir ödün vermeden dünya çapında bir mobilya markası olma yolundaki serüvenlerine devam ediyorlar. 1999 senesinde ufak çaplı bir girişim olarak doğan Vanessa markası, bugün mobilyacılık sektörünün yerel ve ulusalda önce firmalarından biri haline gelmiştir.

Bu noktaya ulaşmak doğru

stratejiler yaratma ve bu

stratejilerin ışığında başarılı

aksiyonları alabilmenin getirisidir.

Yolculuklarında meydana

getirdikleri, onları tercih eden

evlerin değerini artırırken, eş

zamanlı olarak zihinlerdeki

Vanessa algısına da katkıda

bulunmuştur. Böylece her

zaman en iyiyi sunmanın yükü

onların omuzlarına yüklenmiştir.

Bu yükün bilincinde bir marka

olarak müşterilerini her daim

memnun etmek için modern

değerler ışığında yürümeye

devam ediyorlar. 1999’da

İnegöl’de Vanessa Divani

markasıyla ilk modern koltuk

üretimini gerçekleştiren Vanessa,

bugün Vanessa Divani ve

Mobili olarak koltuk ve mobilya

üretimini gerçekleştirmektedir.

Vanessa koltuk ve mobilyaları

18.000 m2’lik tesislerde

son teknolojiyle ve modern

bir sistemle üretilmektedir.

Vanessa, üretim öncesi ve

sonrası kalite kontrolüne ve arge

çalışmalarına önem veren,

tasarım ve uygulama çalışmalarını

gerçekleştiren güçlü bir kadroya

sahiptir. 1999 yılından bu

yana estetik ve tasarımı iç içe

sunan ürünleri, kalite politikası,

ilke ve değerleriyle sektörün

dinamiklerinin takibinde olup,

her daim yenilik politikası izlemiş

olan bu marka herkesin dikkatini

fazlasıyla çekmeyi başarmış.

Bugüne kadar modern çizgisinden ödün

vermeden benzersiz tasarımlar sunan

Vanessa, kaliteli yaşam standardını daha fazla

kişiye ulaştırma hedefiyle büyümeye devam

etmektedir.

Her türlü yeniliği yakından takip

eden tasarım tutkunu bir ekip…

İlk günden bu yana tasarımda

titiz ve detaycı davranan

Vanessa, trendleri yakından

izleyen uzman ekibiyle her geçen

gün yenilenmektedir. Kendi

bünyesindeki profesyonel tasarım

grubu ve yurtdışındaki uzman

mobilya ve koltuk tasarımcılarıyla

geliştirdikleri özgün fikirler

bugün Vanessa ismini daha güçlü

kılmaktadır.

 

Evrensel Tasarım Çizgisi

Vitra kendini tasarımın gücüyle evleri, ofisleri ve toplu yaşam alanlarını geliştirmeye adamış bir tasarım devidir. İsviçre’de 1950’li yıllarda başlayan bu tasarım macerası, zaman içinde dünyanın her bir yanına yayılan, evrensel tasarım denilince ilk akla gelen markalardan da biri haline getirmiş Vitra’yı.

Tüm ürün ve konseptleri yoğun bir tasarım sürecinin ardından hayata geçiyor. Sektördeki tartışmasız teknik üstünlükleri, uluslararası tasarımcılara yol göstermekteki yaratıcı zekalarıyla birleşince, ilham veren fonksiyonel ürünler ortaya çıkarmaları da kaçınılmaz oluyor. Vitra’nın iki net hedefi var; bunlardan birincisi, mobilya ve aksesuarların uzun ömürlü malzemelerden üretilmesi ve böylelikle zamansız olmaları; ikincisi ise üretimin tüm süreçlerinde mutlak estetik bakış açısının hep korunması. 1950’lerden beri süregelen üretim devamlılıkları ve klasikleşmiş tasarımlarıyla bu vizyonun hakkını sonuna kadar veriyorlar.

Vitra özetle; ölümsüz tasarımları ve tasarımcıları ve de konusunda dünyanın parmakla sayılabilecek örnekleri arasına giren Tasarım Müzesi ile dünden bugüne evrensel tasarım kültürünün belli başlı oyuncuları arasında yer aldığı hepimize çoktan ispatlamış çok özel bir marka; yaşayan bir efsanedir. Üstelik artık ikon haline gelmiş çok bilindik tasarımları hayatımıza sokmakla da yetinmiyor hala bugün bile aynı çizgide üretmeye ve bizlerle paylaşmayı sürdürüyor.

Vitra hakkında bizim anlatacaklarımız şimdilik bu kadar; emiminiz gelecekte de geçmişte olduğu gibi tasarım dünyasını yerinden oynatacak tasarımlara imza atmaya devam edecekler ve biz daha uzun yıllarca bu sektörde onların yaptıklarını heyecanla ve merakla takip ediyor olacağız.