Bir Seyahat Masalı: Volez, Voguez,Voyagez-Louis Vuitton

Bir Seyahat Masalı: Volez, Voguez,Voyagez-Louis Vuitton

Paris Grand Palais’de düzenlenen “Volez, Voguez, Voyagez-Louis Vuitton” sergisi Louis Vuitton’un göz alıcı başarı öyküsünü etkileyici ve keyifli bir teatral sunumla ziyaretçilerine sunuyor. Seyahat kavramına ürettiği tasarımlarla bambaşka bir soluk getiren Louis Vuitton, 1854 yılından bu yana zanaatkarlığa olan saygısını bu sergiyle bir kez daha gözler önüne seriyor.

Olivier Saillard’ın küratörlüğünde gerçekleşen “Volez, Voguez, Voyagez-Louis Vuitton” sergisi Louis Vuitton’un 1854 yılında başlayan muhteşem yolculuğunu, moda evinin geleceğini yaratan kişilerin bakış açılarıyla bir araya getiriyor.

1900 yılında inşa edilen Grand Palais, Paris’teki en önemli etkinliklerden “Universal Exhibitions; Evrensel Sergiler”e ev sahipliği yapmış ve o dönemde 48 milyon ziyaretçiyi ağırlamıştı. Yüzyılın ticaretine yön veren bu dönüm noktasında George Vuitton, fuarın “Seyahat ve Deri

Ürünler” bölümünün organizasyonundan sorumluydu. Louis Vuitton standı, bir atlıkarınca olarak tasarlanmış ve markanın en yenilikçi valizleriyle, dönemin şıklığına damga vuran çantaları bu atlıkarıncanın üzerinde sergilenirken tüm fuarın da odak noktası olmuştu.

ouis Vuitton’un CEO’su Michael Burke sergiyi şu sözlerle anlatıyor; “Louis Vuitton her zaman avangard yaratıcılığın öncüsü oldu. Bu marka, eğer bir yüzyıl sonra hala modanın merkezinde duruyorsa, bunun sebebi her zaman geçmişten aldığımız ilhamı günümüzün trendleriyle buluşturmamızda yatıyor.

Olivier Salliard, bu sergiyi hazırlarken Louis Vuitton’un arşivleri arasında uzun bir yolculuğa çıktı ve bu müthiş başarının şifrelerini araştırdı. Geçmiş, bugün ve gelecek vizyonumuzu çok taze bir şekilde yansıtmayı amaçladı.”

Sanat yönetmeni ve set tasarımcısı Robert Carsen tarafından hazırlanan bu tematik yolculuk, Louis Vuitton’un mutlak sembolü olan antika sandıkla açılarak dokuz bölümde sunuluyor; 1906 tarihli sandık, yenilikçi bir tasarım; Ahşap, özgürlüğe kaçış, Louis Vuitton markasının kökleri; Klasik sandıklar, rafine kanvaslar, tasarımlar ve kilitler; Seyahatin Keşfi / Teknelerin yükselmesi-Cruise yolculuklarına gösterilen ilgi, Steamer Bag’in yaratılması, arabalar, uzun tren yolculukları; Eksik zaman, Louis Vuitton’un yazıları doğrultusunda; Portrain Sandık, sanatla sohbet; Eksantrik / Meraklı Sandıklar, Gaston Louis Vuitton’un şahsi antika koleksiyonu; Moda ve güzellik/ Güzelliğin vazgeçilmezi parfümler, nadir mücevher kutuları, ünlülerin valizleri, süperstar sandıklar, elegan dandy’ler, günümüz erkekleri, maskülen valiz örnekleri, moda ve tasarım, günümüzün aynası; Müzik Odası / Kişiye özel üretimler, gerçeğe dönüştürülen hayaller.

Sergi, Louis Vuitton’un arşivlerinden obje ve belgeleri Pallais Galliera ve Musee de la Mode de la Ville de Paris’ten ödünç alınan parçalarla bir araya getiriyor, kapanış bölümünde ise markanın zanaatkarlığa olan tutkusuna vurgu yapılıyor.  Olivier Saillard “Bir asırdan daha fazla bir zaman sonra Louis Vuitton, Exposition Universelle ile büyük etki yarattığı Grand Palais’e geri dönüyor. Sergi, seyahatin moda ve günlük ihtiyaçlar arasında taze bir nefes haline gelmesini gözler önüne sermekte. Robert Carsen, Louis Vuitton ürünlerini özel olarak hazırlanan set tasarımlarıyla buluşturuyor. Ziyaretçiler 1900’lü yılların zorlu deniz ulaşımı ya da tren yolculuklarını yaşarken aynı zamanda kendilerini çok keyifli ve heyecanlı bir seyahatin içinde bulacaklar. Sergiyi gezerken her bir ziyaretçi deniz yolculuğu yapacak, uçacak ve seyahat edecek ve kısacası rüyaya dalacak.” sözleriyle sergiyi özetliyor.  21 Şubat 2016 tarihine kadar sürecek “Volez, Voguez, Voyagez-Louis Vuitton” sergisini

Paris’e yolu düşenlere öneriyoruz.

 

Louis Vuitton Hakkında

Louis Vuitton, 14 yaşındayken ailesini terkederek Paris’e doğru yola çıktı. Doğduğu yer olan Jura’yı, dağları ve ormanları ardında bırakarak uzun soluklu bir yürüyüşün ardından başkente vardı. 280 millik yolculuğunu yürüyerek 2 yılda bitirdi.

Bu olay 1835’te gerçekleşti. İki yıl sonra, çalıştığı küçük işlerin ardından hedefine ulaşabildi ve Romain Marechal tarafından çırak olarak işe alındı. Paris’teki Saint-Honore caddesinde konumlanan sandık yapımcısı ve düzenleyicisi Monsieur Maechal, genç Louis’e iş hayatında başarıya ve hayallerine ulaşabilmesi için gerekli olan çalışkanlık, ciddiyet ve gayreti öğretti.

1854 yılında, genç adam Neuve-Capucines caddesi, 4 numarada “En kırılgan objeler için sağlam paketler. Moda için özel sandık düzeni” sloganıyla işini kurdu. II.İmparatorluk’un ihtişamlı döneminde Charles Frederick Worth’un yüksek modayı yaratmasıyla birlikte İmparatoriçe Eugenie’yi takip eden Louis şık hanımefendilerin üreticisi haline geldi. Sonrasında modern valizin prototipi olarak kabul edilen düz yüzeyli sandığı yarattı. Ve o günden bu yana Louis ve mirasçıları yaratımlarında sağlamlık, hafiflikle gelen ergonomik yapı konusunda her zaman bir adım öteye gitmeye devam ettiler. Sandık yapımcısı, 1875 yılında dik duran ve nispeten hafif bir sandıkla sahibinin eşyalarını asarak seyahat edebileceği gardırop sandığı yarattı. Böylece marka, seyahati bir adım öteye taşımış oldu.