Bilge Baykuş | Yemek Masası

Bilge Baykuş / YEMEK MASASI

İlk masanın Mısırlılar tarafından imal edilmiş ve kullanılmış olduğunu biliyor muydunuz?. İlk örnekleri, eşyaları yerden yüksekte tutmak amaçlı olarak metal veya taş satıhlardan yapmışlar. Sonrasında Yunanlılar ve Romalılar masayı özellikle yemek  için kullanmış, sehpa havasında, bronz veya gümüş karışımlı, mermer, tahta ya da metal masalar geliştirmişlerdir. Daha sonraki zamanlarda, ayrı parçalardan oluşmuş daha büyük dikdörtgen ve yuvarlak masalar Romalılar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ahşap işçiliği ile küçük yuvarlak masalar, 15. yüzyıldan itibaren günlük yaşama girmişlerdir. Gotik dönemde, sandık kullanımı yaygınlaşmış ve bu eşya çoğunlukla masa olarak da kullanılmıştır.

 

Bugün anladığımız anlamda ilk yemek masaları ise ilk kez 16.yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. Yerde oturmaya ve yemeğe alışık Türk toplumunda ise masa kullanımın ilk kez 19.yüzyıla denk gelmektedir.

 

Yemek masası seçimi detayı  kolay bir seçim gibi görünse de evin en önemli mobilyalarından biridir ve yemek masasını alırken dikkat edilmesi gereken çok net noktalar vardır.

Seçimdeki belirleyici etkenlerden ilki masanın kullanılacağı mekândır. Masa yemek odasında mı, mutfakta mı yoksa salonda mı kullanılacak? İlk olarak masanın kullanılacağı mekân ve masanın konumlanacağı yer belirlenerek işe başlanmalıdır her durumda.

Masanın konulacağı yeri belirledikten sonra, kaç kişinin oturacağı bir masa istenildiğine ya da ihtiyaç duyulduğuna karar vermek gerekmektedir. Eğer küçük bir alan varsa yuvarlak masalar daha çok sayıda insanın rahatça oturabilmesi için daha uygun olacaklardır. Gövdeden tek bir ayak üzerinde duran masalar da herkesin rahatça oturabilmesine yardımcı olacaktır. Sandalyelerin konumlanması bu masalarda çok kolaydır. Masa ölçüleri belirlenirken istenilen sayıda kişinin masada rahatça oturabilmesi, duvar veya diğer mobilyalar ile sandalyeler arasında yeterli boşluk kalması ve odada rahatça yürüyebilecek alan bırakılması gibi diğer kriterlerde unutulmamalıdır.

 

Eğer yeterince alan varsa, kalabalık sofralar için dikdörtgen biçimli masalar daha kullanışlı olabilmektedir. Büyük ve yuvarlak bir masada ortadaki alana ulaşmak ve kullanmak çok zor olabilecekken dikdörtgen masanın her tarafı rahatça kullanılmaktadır. Şayet açılarak genişleyen masalardan tercih edilecekse, masanızın açıldığında da yemek odasına sığacağından, herkesin rahatlıkla oturabileceğin den emin olunmalıdır.

 

Ayrıca masanın büyüklüğü misafir sayısına göre değişiklik gösterirken, şekli ise masanın samimiyet/resmiyet terazisinde dengeyi sağlayan önemli bir ağırlıktır. Dikdörtgen bir masa mesafeli konuklar için daha rahat bir yemek deneyimi sağlarken, yuvarlak bir masa, samimi ve sıcak bir sohbet ortamı oluşturur. Yemek masanızda tek tip sandalye kullanmak geçmişte hakim olan tercih iken, günümüzde onun yerine farklı model ve renklerde sandalyeler kullanmak da yaygın bir alternatif haline dönüşmüştür.

 

Yemek masanızın tasarımı, kullanışlılığını, estetiğini, hatta büyüklüğünü de belirleyen önemli bir etkendir. Masanın nasıl kullanacağı belirledikten sonra malzemesi ve tasarımı da ona göre seçilebilir. Örneğin, masa mutfakta ve çoğunlukla günlük yemek ihtiyacı için kullanılacaksa kolay temizlenebilen, az yer kaplayan hafif modelleri tercih edilmelidir. Ancak salonda kullanılacak bir masa için diğer mobilyalarla uyumu sağlanmalıdır. Salon mobilyaları ahşap ağırlıklı ise ahşap bir yemek masası salonda bütünlük sağlayacaktır. Öte yandan özellikle dar odalar için cam masalar hem modern bir görünüm kazandırır hem de az yer kapladığı hissi verir.

 

Masa seçiminde; evde küçük çocuk varsa masanın köşelerinin çok sivri ya da tehlikeli olmamasına dikkat etmek ileride olabilecek kazaların önüne geçecektir. Özellikle dar mekânlarda, yemek masalarını depolama için de kullanma şansınız olabilir, böyle bir durumda depolama alanı bulunan bir masa tercih etmeniz odanızı rahatlatacaktır.

 

Evin dışında, teras bahçe gibi outdoor alanlarda kullanılacak masalarda ise fonksiyonellik, hafiflik, pratiklik ve dayanıklılık gibi kriterlerin hepsi birlikte göz önüne alınmalıdır. Malum önümüz yaz bunu da özellikle belirtelim isteriz.