Bilge Baykuş | Taş Duvarlar

Taş Duvarlar

Teknolojideki gelişmelere paralel olarak hızla değişen ve gelişen malzemeler, dekorasyondaki seçimlerimizi ve dolayısıyla da yaşam alanı tercihlerimizi de şekillendiriyor. Dekorasyondaki trendler, hızlı bir biçimde vitrinlerden, kataloglardan evlerimize yansıyor. Bu da hızlı bir değişimi kaçınılmaz kılıyor.

 

Ama bazı dekorasyon ve mimari malzemeler var ki, yıllara ve gelişen teknolojilere meydan okuyor ve onların hızlı ritmine ayak uydurup var olmaya ve istenilip tercih edilmeye devam ediyor. Bunlardan biri de hiç şüphesiz, taş duvarlar. Duvarlara bir hareket, canlı bir ruh kazandırmak için iç mimarlar ve tasarımcılar hala sıklıkla yaşam alanlarında taş duvar uygulamaları tercih ediyorlar. Dekorasyonda fark yaratmanın en yaygın yolarından biri olan  taş duvar uygulamaları, mekana doğallık katmanın da en etkili yollarından biri aynı zamanda. Binlerce yıldır kullanılan özel doku ve renkleri ile doğal taş, inşaat sektöründe kullanılan en eski malzemelerden biridir. Kalıcı, uzun ömürlü, yüksek kaliteli, görsel olarak çarpıcı yapı malzemesi olarak tanımlanabilen doğal taş, mimari projelerde tarih boyunca, tercih edilmiştir. Mükemmel kalitedeki ve dayanıklılıktaki örneklerine eski uygarlıklardan günümüze kalan görkemli taş yapılarda tanık olup büyülendiğimiz taş duvarlar, insanın, zaman ve mekan hislerini sorgulamasına neden olabiliyor kimi zaman.

 

Her bir doğal taş jeolojik süreçlerin binlerce yıl belirlediği özel doku ve renk ile eşsiz doğal bir üründür. Taş yapıların dayanıklılığı eşsizdir. Tüm dekoratif taşlar aynı zamanda yaygın olarak birçok iç mekanda da kullanılabilir. TV arkası, yaşam alanı, şömine dekorasyon, merdiven boşlukları, barlar  gözlemlenen en yaygın iç mekan kullanımlarıdır.  Aynı zamanda; cephe duvarları, bahçe duvarları, kapıları ve pencere söveleri gibi  dış mekanlarda etkili çözümler üretilmesine aracı olurlar.

 

 

Taş Duvar Tipleri

 

Şu an kullanılan 4 ayrı çeşit taş duvar türü mevcuttur. Gelin bunları birlikte yakından inceleyelim.

 

Moloz Taş Duvarlar

Taş ocakları bünyesinde çıkarılan taşların hiçbir değişikliğe uğratılmadan kullanılarak örülen duvar türlerine “Moloz Taş Duvarlar” denilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere moloz taş parçaları kullanılarak örülen moloz taş duvarlar;
• Harçlı Moloz Taş Duvar
• Harçsız Moloz Taş Duvar
olarak iki ayrı şekilde uygulanmaktadır. Kullanılacağı yere ve tercihe göre iki seçeneğin de yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

 

Kaba Yontu Taş Duvarlar

Yüzeyi sıvanmayacak cephe duvarları ile çevre ve istinat duvarlarında uygulanmaktadır.

 

İnce Yontu Taş Duvarlar

Estetik açıdan en etkili taş duvar tiplerinden birisi olarak nitelendirilebilir. İşçilik anlamında son derece zahmet ve maliyetli olan bu duvar tipi, genellikle binalar için dış kaplama seçeneği olarak kullanıldığından dolayı popüler bir duvar tipidir.

 

Kesme Taş Duvarlar

Yapı alanına göre incelendiği zaman kesim işlemine uğratılan taşlar ile bir ölçü çerçevesinde uygulanan taş duvar tiplerinden birisi olarak dikkatleri çekmektedir. Nadir olarak gördüğümüz ve aynı zamanda işçiliği son derece pahalı olan, kalınlık anlamında 1 cm’den daha ince olan kesme taş duvar tipidir.

 

Taş duvarlar elbette sadece dekoratif objeler değillerdir. Birçok fonksiyonel kullanımda tercih edilen inşaat malzemelerdir. Bunun altını çizmekte fayda var. Çit görevi görecek şekilde örülebilen taş duvarlar dahi söz konusudur. Osmanlı surları, bundan yıllar önce tamamı ile taş duvarlardan örülmüştür ve günümüz tarihi miraslarında da taş duvarlar dikkatleri çekmektedir Genel olarak taş duvarın faydalarından da bahsetmekte fayda var tam da bu noktada. Öncelikle , doğal taş malzeme,  görüntü ve sağlamlık açısından maksimum seçenek sunabilir, bu yüzden de yüzyıllardır oldukları bugün de çoğu noktada kaçınılmaz bir tercih sebebidir.  İkincil olarak, taşlar ısıyı iletme konusunda en etkili malzeme türüdür. İklimin etkilerinin ön planda tutulduğu projelerde, bu yüzden yaygın olarak tercih edilir. Bakımı da kolaydır. Örme işleminin sonrasında belli bir süre geçince dış yüzey yıkanabilir duruma gelir. Kolay kirlenmez, paslanma ya da yenileme sorunu yoktur. Boya gerektirmez. Taş duvarlar, ilkçağ uygarlıklarından bu yana kullanılan ve Osmanlı tarihi yapılarında da sürekli olarak tekrarlanan bir yapı şeklidir. Günümüz modern yapı sektöründe yaşanan gelişmeler, taş duvarlar ile ilgili olarak da önemli gelişmelerin ortaya çıkmasına da neden olmuştur. Kaplama malzemelerin yaygınlaşması olarak özetlenebilir finalde bu durum. Bu kaplama malzemelerinin pratikliği ve maliyet kolaylığı, doğal taşın, yalnızca önemli ve özel alan ve projelerde kullanım alanı bulması ile sonuçlanmıştır. Ama bu tam bir yenilgi sayılmaz elbette. Unutmayın, kopyalar asıllarını yaşatır.

Taş duvarların yapılarda bu kadar çok kullanılasının bir diğer sebebi de sağlıklı ve nefes alan doğal bir malzeme olmasıdır. Ki bu değerleri onları zamana yenilmez yapıyor zaten. Eskiden beri kışın sıcak yazın da soğuk tutma özelliğinden dolayı taş evler çok önemlidir. Doğaya dönüşün yağılaşması ile doğal taşların projelerde daha sık kullanılacağı umudunu biz taşıyoruz. Siz ne dersiniz?

Gülen Yalçınkaya Özelçi