Bilge Baykuş | Paletler ile Dekorasyon

Genellikle evlerimize aldığımız büyük çaplı beyaz eşya türü şeylerin yanında mecburen giren paletler hakkında şimdiye kadar hep yanlış düşünmüşüz. Şimdiye kadar hep atılacak bir angarya ya da yakılacak odun gözüyle baktığımız paletler birkaç küçük rötuşlar ile harika mobilyalara dönüşebiliyor. Palet değerlendirme özellikle bahçe ve yazlık için mobilya yapımı konusunda düşünebileceğimiz en ekonomik çözümlerden bir tanesi. Elde edeceğiniz paletlerden bahçe mobilyası, sedir, koltuk hatta asma yatak dahi yapabiliriz. Bunun için müsait bir yer ve biraz el becerisi yeterli. Tahta paletlerden mobilya ve dekorasyon yapımı oldukça zevkli ve güzel görünümü ile ortamı zenginleştirici özelliktedir.

Çok basit dokunuşlarla orta sehpa yapabileceğimiz gibi sadece yan yana dizerek karyola olarak kullanabiliriz. Duvara asarak farklı tarzda ahşap bir raf elde ederken biraz dokunuşla çok şık bir çalışma masası da yaratabiliriz.

Paletlerden koltuk takımı veya orta sehpa gibi mobilyalar yapmayı düşünüyorsak aklımızda bulundurmamız gereken ilk şey tekerler olmalı. Palet koltuğunuzu sedirinizi tekerlekli yaparsanız hem yer değiştirmesi kolay olur hem de başka bir mobilyaya dönüştürmeniz mümkün olur. Örneğin; minder ve yastıkları kaldırıp üzerine bir örtü sererek fevkalade bir masa olarak kullanabiliriz.

Ahşap paletler ilk bakışta ev ile alakasız, amacı belli olan ahşap bir araç olarak görünse de karşılaştığımız zaman şaşırtan şık ve ekonomik bir dekorasyon objesi haline gelmiştir. Eski kullanılmayan paletler ile inanılmaz tasarımlar ortaya çıkarılmış, dekorasyona ayrı bir hava ve estetik kazandırmıştır. Evde veya bahçelerde ahşabın doğallığını kullanmak ortama daha sıcak ve samimi bir hava katar.

Kendi yapacağımız 4-5 paleti boyayıp vernikledikten sonra ortaya harika bir set çıkartabiliriz. Paletlerden köşe takımı orta sehpa yatak bazası ve başlığına kadar birçok kullanım şekli yaratmak mümkün.