Bilge Baykuş | Merdivenler Üzerine

dfot

Düz ya da eğrisel,  geleneksel ya da sanatsal olsun, merdivenler bir mekan için çok önemli birer iç mimari değerlerdir. Fonksiyonelliğinin yanısıra mekanlarda dekoratif bir öğe olarak da karşımıza çıkmaktadırlar. Mimarlık tarihi boyunca süregelen farklı yorumlamalar sayesinde, merdivenler  işlevine işlev katmakla kalmayıp bir heykel edasıyla mekanı tamamlayıcı unsur olup çıkmışlardır.

Yapısal elemanlar anlamında: kiriş, basamak, parmaklık ve sahanlık birimlerinden oluşmaktadırlar. Merdivenlerde görselliğin yanısıra çıkış ve inişteki rahatlık sayesinde kullanışlı olması için basamak ölçüleri(rıht-baskıç) ve eğim açısı(balans) çok önemlidir.

Yapıldıkları yapı malzemelerine göre merdivenler; çelik, ahşap, betonarme, taş ve karma olarak sınıflandırılabilir. Merdivenler hangi gereçten yapılırsa yapılsın yüksek taşıma kapasitesine sahip olmalıdır. Dolayısı ile taşıyıcı sistemi dekoratif öğelerine nazaran çok büyük önem taşımaktadır. İmalat şekillerine göre de düz(tek kollu), sahanlıklı, döner, asma, katlanır ve yürüyen merdiven olarak sınıflandırılan merdivenleri inceleyerek, bir de dekoratif neler katabiliriz ondan bahsedelim.

Günümüzde sayısız materyalden, akla gelmeyecek yaratıcı biçimlerde yapılmış tasarım merdivenlere rastlamak mümkün. Özel tasarım merdivenler, ister ticari kullanımda isterse bireysel kullanımda olsun, mekanlar için sıcak bir karşılama sembolü niteliğindedir. Bir özel merdiven işlevsel bir nesneden daha fazladır; bir sanat eseridir. Tarih boyunca saraylardan tutun da konser salonlarına kadar sayısız olağanüstü örneğini bulup sıralamak mümkündür.

Sarmal Merdivenler

Kavisli merdivenler olarak adlandırılan Sarmal merdivenler, bir akan yay gibi sizi üst kata taşır. Bunlar mekanlara çekici bir görünüm sağlarlar. Sarmal merdivenler genellikle ana merdiven veya özel merdiven olarak kullanılır. Çeşitli malzemeleri birleştirerek yapılacak olan tasarımlar ile sarmal merdiven seçenekleri neredeyse sınırsızdır. Her zaman, her yerde çok zarif bir dekorasyon stili oluşturulmasına yardım ederler.

Cam Merdivenler

Cam merdivenler ortama tasarım açısından zarif ve ferah bir hava katmaktadır.  Bir ticari veya endüstriyel bina, ya da modern bir ev için olsun, cam basamaklar şık bir mekan ve temiz çizgiler için fark yaratan sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca sergilenecek bol tasarımsal objelerin olduğu mekanlarda uygun da bir sergileme alanı oluştururlar.

 

Yerden Tasarruf Sağlayan Merdivenler

Sınırlı bir yüzey alanı ile karşı karşıya kaldınız ve yukarıdan yere ulaşmanız mı gerekiyor? İşte bu merdiven sizin çözümünüz. Bu merdivenler hem çok işlevseldir ve aynı zamanda dikkat çeken bir tasarıma da sahip olabilir. Katlanır merdivenler sayesinde artık tavan aralarınıza, mahzenlere veya çatı avlusuna erişmek için yer kaplayan merdivenleri kullanmaya gerek kalmamıştır.

Yüzer Merdivenler

Etkileyici bir görünüm yaratmak isteyenler için, kayan merdivenlerin kendi içinde sınıfı vardır. Bu kadar popüler ve bu kadar ilgi çekici olması bundandır. Yüzen basamaklar bir duvar veya bir kirişin bir tarafına monte edilir. Karşı taraftakiler için sanki onlar uzaydaymış onlarda ‘yüzen’ bir görünüme sahipmiş gibi bir his verirler. Yüzer merdivenler sık sık ahşap, cam ya da taş malzemelerden oluşur.

 

Paslanmaz Çelik Merdivenler

Pasa dayanıklı çelik ve özel bir görünüme sahiptir. Paslanmaz çelik ‘sıradan’ yumuşak çelikten biraz daha pahalı, ama daha zarif kreasyonlar üretebilir. Paslanmaz çeliği korumak için hafif çelik gibi kaplama yapılaması gerekmez. Hafif çelik toz-kaplama veya galvaniz koruma gerektirir, aksi takdirde zarar görür. Paslanmaz çeliğin  ana özellikleri % 100 geri dönüşümlü ve bakım gerektirmeyen bir malzeme olmasıdır. Bu merdiven, uyumlu bir ahşap, taş ve cam ile kombine edilebilir. Paslanmaz çelik çok yönlülük özelliği ile mükemmel bir sonuç elde etmek için çalışması en zevkli çeşittir