Bilge Baykuş | Merdivenler Üzerine Vol 2

dfot

Merdivenler Üzerine Vol 2

Düz ya da eğrisel,  geleneksel ya da sanatsal olsun, merdivenler bir mekan için çok önemli bir iç mimari değerdir. Fonksiyonelliğinin yanı sıra mekanlarda dekoratif bir öğe olarak da karşımıza çıkmaktadırlar. Mimari tarihi boyunca süre gelen farklı yorumlamalar sayesinde, merdivenler  işlevine işlev katmakla kalmayıp bir heykel edasıyla mekanı tamamlayıcı unsur olup çıkmışlardır.

Yapısal elemanlar anlamında: kiriş, basamak, parmaklık ve sahanlık birimlerinden oluşmaktadır. Merdivenlerde görselliğin yanı sıra çıkış ve inişteki rahatlık sayesinde kullanışlı olması için basamak ölçüleri (rıht-baskıç) ve eğim açısı ( balans) çok önemlidir.

Yapıldıkları yapı malzemelerine göre merdivenler; çelik, ahşap, betonarme, taş ve karma olarak sınıflandırılabilir.Merdivenler hangi gereçten yapılırsa yapılsın yüksek çekme dayanımına sahip olmalıdır. Dolayısı ile taşıyıcı sistemi dekoratif öğelerine nazaran çok büyük önem taşımaktadır.

İmalat şekillerine göre de düz( tek kollu), sahanlıklı, döner, asma, katlanır ve yürüyen merdiven olarak sınıflandırılan merdivenleri inceleyerek bir de dekoratif neler katabiliriz ondan bahsedelim:

Sayısız materyalden, akla gelmeyecek yaratıcı biçimlerde yapılmış tasarım merdivenlere rastlamak mümkün günümüzde.Özel Tasarım merdivenler, ister ticari kullanımda isterse bireysel kullanımda olsun, mekanlar için sıcak bir karşılama sembolü niteliğindedir.Bir özel merdiven işlevsel bir nesneden daha fazladır; bir sanat eseridir.Tarih boyunca saraylardan tutun da konser salonlara sayısız olağanüstü örneğini bulup sıralamak mümkündür.

Sarmal Merdivenler

Kavisli merdivenler olarak adlandırılan Sarmal merdivenler, bir akan yay gibi sizi üst kata taşır. Bunlar konutlara çekici bir görünüm sağlarlar.Sarmal merdivenler genellikle ana merdiven veya özel merdiven olarak kullanılır.

Çeşitli malzemeleri birleştirerek yapılacak olan tasarımlar ile sarmal merdiven seçenekleri neredeyse sınırsızdır.Her zaman, her yerde çok zarif bir dekorasyon stili oluşturulmasına yardım ederler.

Cam Merdivenler

Cam merdivenler ortama tasarım açısından zarif ve ferah bir hava katmaktadır.  Bir ticari veya endüstriyel bina, ya da modern bir ev için olsun, cam basamaklar şık bir mekan ve temiz çizgiler için fark yaratan sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca sergilenecek bol tasarımsal objelerin olduğu mekanlarda uygun da bir sergileme alanı oluştururlar.

 

Yerden Tasarruf Sağlayan Merdivenler

Sınırlı bir yüzey alanı ile karşı karşıya kaldınız ve yukarıdan yere ulaşmanız gerekiyor?İşte bu merdiven sizin çözümünüz.Bu merdivenler hem çok işlevseldir ve aynı zamanda dikkat çeken bir tasarıma da sahip olabilir.Katlanır merdivenler sayesinde artık tavan aralarınıza, mahzenlere veya çatı avlusuna erişmek için yer kaplayan merdivenleri kullanmaya gerek kalmamıştır.

Yüzer Merdivenler 

Etkileyici bir görünüm yaratmak isteyenler için, kayan merdivenlerin kendi içinde sınıfı vardır. Bu kadar popüler ve bu kadar ilgi çekici olması bundandır. Yüzen basamaklar bir duvar veya bir kirişin bir tarafına monte edilir.Karşı taraftakiler için sanki onlar uzaydaymış onlarda ‘yüzen’ bir görünüme sahipmiş gibi bir his verirler.Yüzer merdivenler sık sık ahşap, cam ya da taş malzemelerden oluşur.

Paslanmaz Çelik Merdivenler

Pasa dayanıklı çelik ve özel bir görünüme sahiptir.Paslanmaz çelik ‘sıradan’ yumuşak çelikten biraz daha pahalı, ama daha zarif kreasyonlar üretebilir.Paslanmaz çeliği korumak için hafif çelik gibi kaplama yapılaması gerekmez.Hafif çelik toz-kaplama veya galvaniz koruma gerektirir, aksi takdirde zarar görür. Paslanmaz çeliğin  ana özellikleri % 100 geri dönüşümlü ve bakım gerektirmeyen bir malzeme olmasıdır. Bu merdiven, uyumlu bir ahşap, taş ve cam ile kombine edilebilir.Paslanmaz çelik çok yönlülük özelliği ile mükemmel bir sonuç elde etmek için çalışması en zevkli çeşittir.

Ahşap Merdivenler

Ahşap sıcak, samimi ve sadedir.Ayrıca çalışması kolay ve oldukça yumuşak bir malzemedir.Bu nedenle, modern ya da daha fazla geleneksel tasarımlarda pek çok farklı şekillerde ahşaptan faydalanılır.Maliyeti doğal tasarım, stil ve bitişe bağlıdır, ancak ahşap cam ya da taştan daha ucuzdur.Bununla birlikte, bu tür malzemeler ile bir araya getirilir ve renklendirilirse ahşaptan çok özel bir merdiven oluşturulabilinir.

Taş Merdivenler

Taş, cam, ahşap ya da paslanmaz çelik ile mükemmel bir kombinasyon oluşturabilir.Taş merdivenler konser salonları veya müzelerde özellikle etkilidir. Ama en çok ev, ofis ve dükkanlarda, doğal taş, iç şıklık açısından dekorasyona eklenebilir. Taş basamaklar ağır bir görünüm sunarken birlikte kullanılan çelik konstrüksiyon şık olma izlenimi verir.

Masif Merdivenler

Masif merdivenler güvenli bir his verirler.Onlar herhangi bir ortamda kompakt ve güvenli olma izlenimi verir.Masif merdiven basamakları arasında boşluklar vardır.Diğer malzemeler ile kombinasyonları da mümkündürkündür.

Beton Merdivenler

Beton merdivenler sadece dış mekan merdiveni olarak kullanımdan çok daha fazlasıdır.Hiç ahşap, cam ya da taş ile betonu birleştirmeyi düşündünüz mü?Veya çelik sırt kasetlere beton kullanmayı?Beton ile birçok şey yapabilirsiniz. Yüzen basamaklar, spiral merdiven ya da düz merdiven için mükemmel bir temel oluşturmaktadır. Örneğin, malzeme, taş zemin ile görkemli bir tezat meydana getirir.Bir ofis binasında aynı zamanda bir kaçış yolu olarak da hizmet verebilir yada harika bir ana merdiven yapılabilir.Beton çok açık ki, çok yönlüdür.

İç mekandaki merdivenler, evin en önemli mimari kısımları olmalarına rağmen, çoğu zaman gerektiği şekilde dekore edilemedikleri için atıl durumda kalırlar.Oysa doğru tasarım, doğru malzeme, doğru dekorasyon ve aydınlatma ile merdivenlerinize şık bir görünüm kazandırabilir, aynı zamanda duvarlarınızdan efektif bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Merdivenin kendi malzemesi olduğu kadar dayandığı duvarda da taş, duvar kağıdı ve ayna kullanımı estetik önem taşımaktadır. Fark yaratmak isterseniz duvar kağıdını merdiven basamaklarına da uygulayabilirsiniz.Uygulaması oldukça zor olsa da ortaya çıkan sonuç oldukça güzel olmaktadır.

Merdiven duvarlarında dekoratif objeler olarak aile fotoğrafları, sanatsal resimler kullanılabilir.Merdivenleri inip çıkarken harika anılarınızın veya değerli parçaların size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

Merdivenleriniz müsaitse ve yer darlığı yaratmayacaksa dönüş noktalarında dresuar, ayna, raf, kitaplık gibi aksesuarlarla oldukça etkileyici bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Merdivenlerde dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında aydınlatma gelir.Kullanımı kolaylaştırmak ve olası kazalara olanak bırakmamak için doğru aydınlatılması önemlidir.Aplikler, spotlar, yerden aydınlatma sistemleri, ledler merdivenleriniz için ideal olacaktır.Ayrıca döner bir merdiveniniz varsa ya da arada yeterince mesafe olduğu takdirde tavandan inen sarkıtlarda oldukça şık bir görüntü oluşturmanızı sağlar.

Tüm bunların yanı sıra biraz da eğlence katmak isterseniz merdivenlerinizde farklı uygulamalara da yer verebilirsiniz.

Merdiven altı kullanım için; kapalı ve açık tasarımda raf sistemi veya depolama dolapları önerilebilir.