Bilge Baykuş | En Sıcak, En Samimi

Bilge Baykuş / En Sıcak, En Samimi

Kış demek soğuk ve yağışlı hava, azalan güneşli günler, gökyüzünü kaplayan kocaman kara bulutlar ve ile hiç bitmek bilmeyen uzun geceler ve bunların etkisiyle ruhumuzda yaşadığımız karamsarlık, sosyal aktiveden uzak evde geçirilecek uzun saatler… Vaktinizin çoğunu geçireceğiniz evinizi keyifli hale getirmek ve ruhunuzu rahatlatmak için, dekorasyonunuzu sıcaklığı, samimiyeti ile keyifli vakitleri hissettiren tek mobilya şömine ile canlandırabilirsiniz.

ömineler, ateşin bulunmasından ve insan hayatına yararlı halde kullanıma girmesinden bu yana; insanın gelişiminden itibaren besinlerin pişirilmesinden sonra belki de en çok ısınma konusunda gerekmiştir. İlkel örnekleriyle bile olsa şömineler her zaman insanoğlunun hayatında var olmuştur. Mekânları ısıtmak ve bazen yöresel olarak yemek pişirmek gibi amaçlarla içinde ateş yakılan bir bölmeye sahip olan mimari yapı öğesidir şömineler. Yakılan ateşten çıkan dumanın doğrudan dışarı atılması düz bir baca sisteminin kurulması ile sağlanır. Modern kültürde şömineler yapıların içlerinde, en çok vakit geçirilen alanlarda bulunsa da pek çok yerde ev dışında ya da avlularda dekoratif amaçlarla kullanıldığı görülebilir. Klasik odunlu şömineler yakıt olarak odun kullanılan geleneksel şöminelerdir. Evde şöminenin bağlanacağı uygun özellikte bir baca bulunması şarttır. Baca yoksa ve mutlaka odun şöminesi isteniyorsa tadilatla baca yapılması gerekir.Diğer şömine türlerine kıyasla bu modellerde, yanan ateşin görünümü de, sesi de şömine zevkini tam olarak çıkartmanızı sağlar.

Düz hatlı, modern giydirmeli odunlu şöminelerin temizliği de günümüzde oldukça kolaydır. Şömineler bir eve nostaljik hava katmasıyla bilinse de, günümüzde taş şöminelerin akla geldiği günler geride kalmıştır. Rustik, klasik, vintage, bohem her stile uyum sağlayan bu şömineler,  başında keyif yapmak için mutlaka bu tarzları oluşturmak gerekmiyor. Son yıllarda modern tarzdaki evler içinde şömineler tasarlanıp üretilmiştir. Klasik modellerden sıkılan, ev dekorasyonunda modern çizgileri tercih eden ya da şömine temizliğinin zor olduğunu düşünenler için birbirinden farklı onlarca modern şömine tasarımları yapılmıştır.

Modern şömine modellerinde, dekoratif olmalarının yanı sıra odun da kullanılmadığından pratiktirler. Yakıt olarak odun kullanılsa da temizliği kolayca yapılabilmektedir. Şöminelerde çeşitli yakıt tipleri kullanılmaktadır. Bunlar: Yakıt olarak odun kullanabileceğiniz, yatay ve dikey formda asansör veya yana açılır cam kapaklı çerçevesiz cam tasarımlar. Yakıt olarak doğalgaz veya lpg ile uyum içinde çalışan uzaktan kumandalı kapalı ve açık tipte şömine tasarımları. Yakıt olarak Bioethanol kullanabileceğiniz baca gerektirmeyen koleksiyonlardır.

Geleneksel Türk ev mimarisinde şömine konseptine çok rastlanmazsa da bazı kişiler için kış dekorasyon vazgeçilmezleri arasındadır. Bu yokluğun yerini doldurabilmek için gerçek şöminelerle görüntüsü neredeyse bire bir aynı olan elektrikli şömineler sayesinde gerçek olmasa da yapay şömine keyfi yaşanabilir. Bu tip şömineler bütçeyi fazla zorlamayacak, daha çok dekoratif amaçlı kullanılan şöminelerdir. Isınma amaçlı kullanılmazlar. Elektrikli şöminelerin ateşi aslında bir ışık oyunudur. Son yıllarda oldukça revaçta olan taşınabilir, elektrikli şömineler estetik görünümleri ve modern tasarımları ile öne çıkmaktadırlar. Şömine bulunduğu odanın en göz alıcı noktasıdır, dekorasyon şöminenin çevresinde kolayca şekillenir. Şömine karşısında oturmanın keyfi bambaşkadır ve evdekiler için sıcak bir araya gelme ve sohbet ortamı oluşturur. Şömine ile eve, soğuk kış günlerinde romantizmin o sıcacık esintisini taşınabilir, şömine karşısında okunan kitap, içilen kahve, saatlerce yanan şömineyi izlemekle tadına doyulmayacak bir keyif yaşanabilir.