Bilge Baykuş | Duvarlara Sanat Eserlerini Yerleştirirken

Bilge Baykuş / Duvarlara Sanat Eserlerini Yerleştirirken

Artık hepimiz biliyoruz bir mekanın dekorasyonunda detaylar, daha doğru bir deyimle bütünü oluşturan parçalar çok önemli rol oynar. Hatta kimi zaman koca koca mobilyaların yapamadığını yaparlar. Nasıl mı? Etkili aksesuarlar ve çarpıcı detaylar sayesinde, mekanlarda farklı tarzlar ve etkiler yaratıldığı gibi, tamamlanma hissi de oluşturulur.

Hem ortak yaşam alanları yaratırken hem de bir eve kişilik kazandırırken en önemli oyucular hiç şüphesiz duvarlarda sergilenen sanat eserleri ve değerli tasarımlardır. Biz de bu yüzden bu dosyamızda duvarlarda sergilediğimiz sanat eseri veya tasarımlarla ilgili faydalı bulacağınızı umduğumuz detaylar paylaşmak istedik sizinle.

Öncelikle sanat eserinin çeşitleri üzerinde biraz durulabilir. En basit tanımıyla bir tablo, düz, sağlam ve taşınabilir bir altlık üzerine yapılmış resim olarak nitelendirilir. Uygulanan tekniğe göre suluboya, yağlıboya ya da çeşitli sentetik boyalar kullanılır. Altlık özel olarak hazırlanmış bir tahta veya kasnağa gerilmiş bir tuvaldir; bakır, arduvaz vb. metallerden yapılmıştır. Oldukça değişik boyutta olan tablolar eskiden genel olarak tarih, savaş tabloları, portre, manzara, natürmort vb. diye konulara göre sınıflandırılırdı. Modern çağın başlamasıyla bu tanımlar sanatçının sanatını tanımlayış şekliyle ilgili çok daha geniş bir perspektife yayıldı. Gelişen teknolojiyle birlikte her şeyde olduğu gibi tablolar da bile bir takım değişiklikler olmuştur. Öyle ki özellikle 3.boyut teknolojisi çıktıktan sonra her türlü dekorasyon ürünleri olduğu gibi tablolar da başka bir boyuta geçmekte ve mekanlara çok şık görüntüler kazandırmaktadır. Duvar dekorasyonlarına çok şık görüntüler kazandıran yağlıboya tabloların yanı sıra tasarımcılar birbirinden şık kanvas tabloları dekoratif hale getirerek projelerinde kullanmaktadır.

Evlerin şık ve güzel gözükmesi için tablo seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Tablolar yanlış kullanım ile bir evi küçük veya dar gösterebilir. Bu nedenle, tablo kullanımında dikkat edilmesi gerekli olan konuları paylaşmak isteriz biraz da sizinle. Tablo seçerken mekanın klasik ya da modern döşenmiş olması göz önünde bulundurularak uygun tablo seçilmelidir. İstisnalar olabilecekse de genel olarak bakıldığında, klasik mobilyalarla döşenmiş bir salona modern bir resim olmazken aynı şekilde modern tarzda döşenmiş bir salona da klasik resim uygun olmamaktadır. Duvarlara tablo asmak her zaman için zahmetli bir iş olmuştur. Tabloları asarken en büyük boy tablonuzu merkez olarak kabul etmeniz genel olarak kabul gören bir yaklaşımdır. Onu merkeze yerleştirerek diğerlerinin onun etrafında çevrelenmesi sağlanmalıdır. Büyük parçanın merkezde olması genel görünümde bir denge hissi uyandıracaktır.

En alttaki tablonun koltuk, masa, sehpa ya da televizyon gibi eşyaların arkasında kalmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Koltuk ya da kanepenin dayalı olduğu duvara tablo asılacaksa, kanepede oturulduğunda başlardan biraz daha yukarıda olması uygun olacaktır.

Kanepe veya yatağın arkasında yer alacak bir tabloyu, kanepeye oranlamak veya ortalayacak şekilde yerleştirmek çok önemlidir. Tablolarda asılacak mekanlar da özel önem taşımaktadır. Gelin evin bölümlerini birlikte gözden geçirelim;

 

Antre

Eve girildiğinde insanların ilk izlenimi edindikleri yer olan antrede, mekan sahibinin tarzını yansıtan küçük ebatlı orijinal tablolar ile sıcak bir atmosfer yaratılabilir.

Merdiven Boşlukları

Merdiven boşluklarına asılan tabloların, basamakların ritmine uygun olması, monotonluğu engel olmaktadır.

Ortak Yaşam Alanları ve Yatak Odaları

Farklı tarzlarda tabloların aynı mekanda kullanılması durumunda tablolar birbirini görmeyen duvarlara asılmalıdır. Kullanılacak tablonun altında üzerinde objeler olan bir büfe olması durumunda tablo objelerin yüksekliğini geçecek şekilde fakat orantıyı bozmayacak biçimde yükseğe asılmalıdır. Tablo tavana 50 cm. den fazla yaklaşmamalıdır. Büyük tablolar geniş antre veya büyük bir salonlarda kullanılmalıdır. Tabloların tek tek kendini göstermesi, aynı zamanda hep beraberken de bir ahenk içinde yer almalarını sağlamak hassas bir konudur. Doğru bir yerleşim düzeni için, duvara asılacak tabloların her birinin tekniği, teması, hangi döneme ait olduğu ve ne tür bir koleksiyon amacı alındığının bilinmesi gerekmektedir.