Bilge Baykuş | Dekoratif Duvar Askıları

Bilge Baykuş / Dekoratif Duvar Askıları

Hayatımızı pratikleştiren ev eşyalarından biridir, duvar askıları. Kimi zaman giriş holünde, kimi zaman yatak odasında, kimi zaman da mutfakta karşımıza çıkar. Sıklıkla eve girer girmez alelacele montumuzu, çantamızı asarız, çoğu zaman elbezlerini toplamak için kurtarıcı olur, kimi zaman da banyo havluları için yeterince yer olmayınca ilk akla gelen çözümdür.

Evde duvar askısı kullanırken dikkat edilmesi gereken basit ama etkili kurallar vardır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde ne görsel ne de fonksiyonel olarak arzu ettiğimiz sonuçlara ulaşamayız. Bunlardan en önemlisi en önemli sağlam monte edilmeleridir. Özellikle giriş hollerinde üzerlerine asılacak eşyaların ekstra ağır olacağı göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınmalıdır. Mutfak ve banyolar için durum biraz daha farklıdır, yapışkanlı modeller dahi bu alanlarda ihtiyacı giderebilir.

Duvar askılarını günlük hayatımızda artık asılacağı mekanların tarzına göre seçilmesi gereken bir dekoratif obje olarak da düşünülmesi gerekmektedir. Başlı başına birer tasarım harikası olan modellerin yanı sıra tüm ihtiyaçları karşılayacak fonksiyonel modeller de bulunmaktadır. Önemli olan koyulacak yere en uygun boyut ve tarzı seçmektir.

 

Çocuk Odalarında

Çocuk odaları için de çok iyi bir toparlayıcı olan duvar askıları bu odalarda özellikle çocukların boyunun yetişebileceği bir yüksekliğe takılmalıdır. Ayrıca tam da çocuk zevkine hitap eden tasarımlar tercih edilmelidir, onların seçim sürecinde fikirleri alınmalıdır.

 

Dikey Askılar

Askıları takabilecek genişçe bir alan bulmakta zorlanılıyorsa dikey askı modelleri tercih edilmelidir. Bu şekilde hem yer tasarrufu sağlarken hem de askıların hala depolama görevi en yüksek seviyede tutmaya devam edilebilir.

 

Balkonlarda

Balkonlarda hızlıca kurutma işlemi için seçilebilecek duvar askıları da mevcuttur. Hem de görsel olarak mekana çok uyum sağlayan bu modeller işlevsel olarak tam da aranan özelliktedir.