Bilge Baykuş / Dekorasyonda Cam

DEKORASYONDA CAM

İnsanoğlu, yüzyıllardır; doğaya ve yaşama yüzyıllardır yeni bir formlar veriyor. Toprak ısıyla buluştuğunda yeni bir soluk, yeni bir ruh ile bambaşka bir şekilde karşımıza çıkar. Cam haline dönüşür. Her yerde her alanda  camın kullanıldığı günümüzde, bu sektörün nedenli önemli olduğunu söylemeye pek de gerek yok.

Cumhuriyetin ilk dönemlerinden bu yana ciddi yatırımların kesintisiz yapıldığı cam sektöründe son yıllarda yapı sektöründeki gelişim ve hayat standartlarının artışı camı ihtiyaçtan öte yüksek prestijli bir malzeme haline getirmiştir. Cam katma değeri çok yüksek, estetik ve sanatsal bir ürün haline gelmiştir.

Camın nasıl yapıldığı ve çeşitli dönemlerde hangi çeşit camların biçimlendirildiği hakkında çok az bilgimiz var, ne yazık ki. Cam yapımı büyük olasılıkla M.Ö.3. binin sonlarına bronz çağda keşfedilmiştir. Arkeolojik kanıtlar bu keşfin, Mezopotamya da meydana gelmiş olduğunu ortaya koymaktadır. Bu keşif hiç şüphesiz yöre boncuklarında, duvar fayanslarında, seramiklerde ve diğer nesnelerde kullanılmış cam gibi sır üretimi sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu en erken dönemlerde cam, yarı değerli ve değerli taşlara alternatif olarak üretilmiştir. Cam her ne kadar bu dönemde silindir mühür çubuk, bazı küçük objelerin üretimlerinde kakma olarak kullanılmışsa da en çok boncuk üretiminde kullanılmıştır. Tüm erken dönemler boyunca, cam soğukken işlenmiş ve taşçılar tarafından kullanılan tekniklerle kesilmiştir.

M.Ö. 1500 Mısır

New York’taki Corning cam müzesi araştırmacılarınca yapılan kimyasal ve röntgenoptik bilimsel araştırmalar camın gerçek anlamda bir fayans olmayan “Mısır fayansı” nın geliştirilmesiyle ortaya çıkmış olabileceğini göstermektedir. Bu fayansın o devrin cam ürünleriyle benzerliği o denli fazladır ki o devrin ilkel araç, gereçleri; fırınları ve olanakları göz önüne alındığında bu “fayans” hamurunun çok uzun pişirilmesi, çok fazla sıcaklıklara getirilmesi veya fazla sodyum içermesi sonunda camın ortaya çıktığı kabul edilir.

Cam dekorasyonda uzun yıllardır kullanılan ve adeta kaliteyi simgeleyen bir dekor ürünüdür. Dekoratif kapılar, biblolar, tablolar, aynalar, mutfak ürünleri, cam bölmeler, paravanlar, merdivenler ve daha birçok haliyle karşımıza çıkmaktadır. En çok dikkat çekeni özellikle kristal ve renkli halleri ile en çok tercih edilen cam dekorasyon bibloları olmaktadır. Vitrinlerde, raflarda, masalarda, dolaplarda hatta son zamanlarda banyo ve mutfaklarda da tercih edinen bu cam biblolar dekorasyonun tamamlayıcısı, süsleyicisi olarak ortama hareket katmaktadır. Vazolar, figürler, objeler ve daha birçok çeşidi bulunmaktadır. Camdan yapılan dekorasyon ürünleri içerisinde kristal olanları pahalı olmasına karşın en çok tercih edilen seçenekler arasında olmaktadır.

 

Camın dekorasyon olarak kullanıldığı bir diğer alan ise merdivenlerdir. Özellikle geniş ve ferah mekânların ve daha çok şirketlerin tercih ettiği cam merdivenler bulunduğu ortamın havasını değiştirmektedir. Burada kullanılan cam malzemesi en kalite türden ve kırılmayan camdan yapılmaktadır. Ayrıca ofislerde başta olmak üzere artık evlerde de cam kapılar oldukça sık görülmektedir. Bu kapılar sade olabileceği gibi özerinde boyalarla desenler verilmiş veya buzlu camlar, kesik camlar olarak da bulunmaktadır. Bunlar yine kırılmaz camdan olup kullanışlı ve dayanıklı dekorasyon ürünleridir.

Camların dekoratif olarak kullanıldığı alanlardan birisi de cam balkonlardır. Bunlar hem dekorasyon amaçlı, hem de koruma olarak kullanılmaktadır. Cam balkonlar sürgülü kapısı ve renk seçenekleri ile bulundukları mekânlara şıklık katarlar. Özellikle cam çatılar son dönemlerde izolasyon problemlerinin de çözülmesi ile birlikte her alanda karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

Ev ve iş yerleri de dâhil olmak üzere her alanda kullanılan cam masalar en güzel cam dekorasyon ürünleri içerisinde yer almaktadır. İleri teknoloji sayesinde cama şekil verilerek mobilyalar üretilmektedir. Dekoratif ürünlerden olan cam masalar bulundukları ortama zarafet katarlar.

Banyolarda şıklığı ve kaliteli yakalamak için cam dekorasyon ürünleri için cam duşa kabinler tercih edilir. Bunlar yine renkli ve desenli modeller olarak karşımıza çıkar.

Ayrıca camların mekânlardaki dekorasyon ürünlerinde bu kadar çok yer almasının sebebi camın şeffaf ve zarif görüntüsünün saflık ve temizlik ile ilişkilendirilmesidir. Bulundukları ortama huzur veren cam dekorasyon ürünleri kalite ve görsel yanı ile de herkesin ilgi alanına girmektedir. Bu kadar değerli olan camın her alanda kullanılma sebebi budur.