Bilge Baykuş | Dekorasyonda Bakır Işıltısı

Bilge Baykuş / Dekorasyonda Bakır Işıltısı

Bu yılın öne çıkan malzemelerden biri, hiç şüphe yok ki “bakır” olmuştur. 2016’da da bu yükselişin devam edeceğini şimdiden ifade edelim. Gerek gerçek bakır objelerin gerekse bakır kaplı başka malzemelerin kullanımı gittikçe yaygınlaşan ve evin banyodan salona her türlü köşesine yayılan bir trend olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnsanların eski çağlardan bu yana çeşitli amaçlarla kullandığı ve günümüzde de sanayinin temel hammaddeleri arasında yer alan önemli metallerden biridir. Endüstride bakırın önemli rol oynamasının ve çeşitli alanlarda kullanılmasının nedeni, çok değişik

özelliklere sahip olmasıdır.

Nedir bu özellikler peki? Bakır Atom numarası 29, yoğunluğu 8,95 olan, 1084 °C’ye doğru eriyen, doğada serbest veya birleşik olarak bulunan, ısı ve elektriği iyi ileten, kolay dövülür ve işlenir olduğundan eski çağlardan günümüze kadar türlü işlerde kullanılan elementtir. Eski çağlarda çoğunlukla yemek yapımında kullanılırdı bakır, günümüzde ise kişisel aksesuarlarımızla birlikte ev dekorasyonunda da geniş yer verilmiştir.  Eski binaların dekorasyonunda duvarlara zarar vermemek adına tesisatın dışarıda bırakılması ile bakır borulama sistemi öne çıkmış, daha sonra elektrik tesisatı da bakır ile yapılmış, sonrasında artık her türlü üründe görülebilir hale gelmiştir. Bakır denildiğinde ilk akla gelen görüntüsü nostaljik, klasik ve vintage duygular uyandıran formlardır. Elbette bu imgelerin korunduğu bakır formlar bulmak mümkündür. Ancak günümüzde bakıra verilen farklı küçük ve büyük formlarla beraber, pürüzsüz dokunuş ve pırıltılarla bu madene taze ve sofistike bir görünüm kazandırılmıştır. Bu formlarıyla bakır modern stilde de önemli oyunculardan biri olmuştur.

Bakır ile diğer renklerin birarada kullanımı sırasında özel bir denge kurulmalıdır. Özellikle aksesuar konusunda sonsuz seçeneğe sahip olan bakır, kullanıldığı renkle yanyana geldiğinde araya katılacak doğal ahşap ile mekana çok rahat ve doğal bir efekt yüklenecektir. Dekorasyonda kullanılan ağır ve tok renklerle birlikte kullanılan bakır aksesuarlar, modern fakat güçlü duruşları ile dekorasyonda mükemmel bir bütünlük sağlar.

Kızılı ve kahverengiyi tam olarak yansıtmasa da her iki rengin parlak tonlarını içinde toplayan bakırı başka renk ile buluşturmak, zamansız bir yaklaşım olacaktır. Bu ikiliye eklenebilecek parlak soft tonlar, hem mekânda farklılık yaratacak hem de  mekanı monotonluktan uzaklaştırarak, parlak rengin enerjisiyle mekanın yenilenmesini sağlayacaktır. Kullanılsa da kullanılmasa da bakır zamanla parlaklığını ve kendine has kızıllığını kaybeder. Bu nedenle bakır eşyaların düzenli bakımını yapmak hem estetik hem de sağlık açısından önem taşır. Açık ortamda uzun süre kalan bakırda, bölgenin hava şartlarına göre yüzeysel oksitlenme ve paslanma olabilir. Ayrıca aşırı ısıtıldığında kararma olabilir. Bakır üzerinde meydana gelen bu bozulma sürecine “korozyon” adı verilir. Bakırın kalaylanması ile bu korozyon giderilebilir,  kalaylaması, bu işi bilen ustalar tarafından genellikle şehrin eski çarşılarında yapılmaktadır. Sağlık için bakır kapların düzenli olarak kalaylanması gerekmektedir.