Bilge Baykuş | DAR BANYOLAR İÇİN MUCİZEVİ ÇÖZÜMLER

DAR BANYOLAR İÇİN MUCİZEVİ ÇÖZÜMLER

Günümüzde apartman dairelerinde banyolar için yeterince alan ayrılmıyor. Bu nedenle planlamaya gelince işler zorlaşıyor. Hele bir de kataloglardan büyük banyoların albenili resimlerine bakmak biraz daha çözümsüzleştiriyor durumu. Bu durumda kısıtlı bir alanda akıcı, işlevsel, düzenli ve estetik bir görüntü ortaya koymak için yazımızın devamını okumalı ve ipuçlarımıza göz atmalısınız.

 

Banyo için gerekli tüm ürünleri öncelikle boyut olarak küçük tutacağımızı unutmamalıyız. Mekanı olabildiğince boş bırakmalıyız. Özellikle varsa ki neredeyse hiç kalmadı ısıtma ünitelerini ( şofben, termosifon vb.)başka mekanlarda çözümlemeliyiz. Banyoya güneş giren bir pencereye sahipseniz alanı geniş göstermek açısından çok önemlidir. Yoksa da aydınlatmayı fazla tutarak bunu sağlayabiliriz. Ayrıca duş veya küvetin etrafına kabin taktırmamak ve mümkünse banyonun kapısının dışarı açılamasını sağlamak mekanı ferahlatacaktır.

 

Soft renkler, düz tasarımlar ve iyi bir aydınlatma da banyonuzu büyük gösterecektir. Duvarda ve zeminde desen ve koyu renk kullanarak mekan daraltılmamalıdır. Duvar ve tavanda aynı rengin kullanılması ve zemin kaplamasında yalın olunması mekanda hafif bir etki yaratacaktır. Duvar seramiklerinde büyük desenler, belirgin bordürler kullanmaktan özellikle kaçınılmalıdır. Küvet veya duş duvarlarında mozaik seramik kullanmak o alanı fazlasıyla derin hissettirecektir. Ayna, cam, krom, paslanmaz çelik ve parlak seramik kullanarak yansıma sağlanarak mekana ışık ve hayat katılacaktır. Led aydınlatmaların ayna etrafında ve tavanda kullanılması ile aynı etki yaratılabilir veya desteklenebilir. Boş kalan duvarlara raflar ya da küçük kapaklı depolama dolapları monte edebilirsiniz. Dar bir dolapçık veya küçük bir raf bile diş macunları, sabunlar veya tuvalet kağıtları için yer oluşturmuş olacaktır.

 

Ayrıca açık renkler özellikle beyaz hem doğal ışık oluşumunu pekiştirecek hem de küçük banyonuzu daha büyük gösterecektir. Büyük bir ayna alanı büyük göstermenin yanı sıra kullanım genişliği de sağlayacaktır. Diyagonal döşenen yer seramikleri mekanın büyük görünmesini sağlayacaktır. Perde takılacak perdeler var ise banyonuzda mutlaka küçük desenli ve stor tarzı bir ürün seçilmeli, mümkünse sadece camı görüntü geçirmez olarak seçilerek perde kullanılmamalıdır. Banyo kapısı sürgü kapı olarak da değerlendirilebilir ki açılışta yer taramasın diye.

 

 

Problemli ve dar alanda kullanılacak ünitelerin boyutları ne kadar küçük olursa o kadar rahat edeceksinizdir.  Ayaksız lavabolar, altta dolap olmayan üniteler, cam tezgah lavabolar mekanda boşluk etkisi yaratacaktır. Son dönemde küçük boy ve köşe olarak üretilen lavabolar çok kullanışlıdır. Duvara monte edilen raflar veya ayna üniteleri ile lavabo üzeri depolama ihtiyaçları da görülmüş olunur.

 

Küçük banyonuz sebebiyle lüksünüzden geçecek değilsiniz ya. Duş alanınız, duş tekneniz veya küvetiniz ne kadar küçük olursa olsun duvara monte edilen türden duş jetleri ile bu keyfinizi sürdürebilirsiniz. Kare bir banyo için köşe üniteler idealdir. Dar uzun bir banyoda hele de duş teknesi için yer yoksa en iyi çözüm zemine drenaj ile bu sorun halledilebilir.

 

Klozetin konumu ve özellikle gömme rezervuarlı oluşu fazladan metrekare kazandıracaktır. Klozetlerin üzerine açık raflar koyulabilir, hem estetik bir görüntü hem de depolama alanı yaratılabilir.

 

Dikkatli planlama için zaman ayırıldığı ve detaylar düşünüldüğü takdirde en dar banyolarda bile ferah, huzurlu ve rahat alanlar oluşturup keyifli bir banyoya sahip olabilirsiniz.