Bilge Baykuş | Bisiklet Zamanı

Bilge Baykuş / Bisiklet Zamanı

BAHAR GELDİ, BİSİKLET ZAMANI DA GELDİ

Bisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım ve spor aracıdır malumunuz. Oysa durumum her zaman bu kadar basit değil. Bisiklet çoğu insan için; vazgeçilmez bir tutku, metropolde yaşıyor olsalar ve hatta kendileri için özel yollar ve park alanları bulunmasa bile, yaşam şekli aynı zamanda. Türkiye’de bisiklet kültürü öyle pek de gelişmiş değil, ne yazık ki.  Oysa  çoğu Avrupa ülkesinde ulaşım aracı olarak günlük hayatta  yaygın olarak kullanılmakta. Hatta ülke başbakanlarının parlamentolarına bisikletle gitmesi bile doğal hale gelmişken onlarda, bizde de sadece bunun haberi yapılmakta ne yazık ki.

Ev dekorasyonunda, yaşam seçimlerinizi yaşam alanlarınıza yansıtabilmek amacıyla birçok obje değişik şekillerde kullanılmakta. Peki neden bisiklet de bunlardan biri olmasın? Sıklıkla artık kullanılmadığımız bir veya güncel hayatta kullandığımız bir bisikleti evlerde nasıl yerleştirileceği sorunsalı ile karşılaşılabiliriz. Nereye konulacağı ve ne şekilde muhafaza edilebileceği kafaları karıştırabilir. Çözümler ise çok da karmaşık değil aslında; ya  yaşam alanının bir köşesine sessizce yerleştirilecek bisikletiniz ve dekorasyonun bir parçası olacak yada yerden kazanmak için duvara asılacak.

Bahçesi, balkonu olmayan, yaşadığı yer küçük olanlar için bisikletler mecburen ev dekorasyonun bir parçası haline gelmekted. Örneklerini gördükçe yoksa bile bir bisiklet edinip eve koymak istenilebilir. O denli de şık çözümler mevcut.

Bir dolabın üst kısmına raf koyulmayıp, boş bırakıldığı takdirde oraya rahatlıkla bisiklet yerleştirilebilir. Öte yandan kullanıştan çok görsellik ön plandaysa bisikletin altındaki raflara  eski görünümlü objeler yerleştirebilir. Örnek olarak eski spor ayakkabıları, eski kasklar gibi. Böylelikle uzaktan bakınca hem güzel bir dekoratif köşe hem de kullanışlı bir bisiklet saklama yeri olur.

Bisikleti saklamanın bir diğer yolu ise duvara asmaktır. Duvara monte edilmiş ve hafif çıkıntısı olan bir rafa kaldırabilir ya da büyükçe iki L demire takılabilir, böylelikle hem orijinal bir görüntü elde edebilir hem de yer sıkıntısı yaşanmaz. Yalnız dikkat edilmeli, raf veya L demirler iyi monte edilmiş olsun.

En az bisikleti kadar evinin dekorasyonuna da meraklı olan kimi pedalcılar, işi bisikletini evinde kullanmayı tercih ettiği tonlara boyamak kadar ileri götürebilmektedir.

Her şeyin ötesinde evin içinde bir bisiklet, insanın dinamik ve eşsiz kişiliğinizi gözler önüne seren önemli bir ayrıntı olarak maddeleşmektedir.

Sadece ev dekorasyonu için değil ofis dekorasyonu için de çok güzel detaylar oluşturulabilir. Mekanın tam ortasına dikey şekilde konulmuş bir bisikletle harikalar yaratılabilir.

Apartman müsait değil, ev küçük… Öyle de güzel ki sahip olunan bisiklet; salonun ortasında dursa da olur. E dursun o zaman…

Gülen Yalçınkaya Özelçi