Beyza & Barbaros Demirtaş (gugiko)

Beyza & Barbaros Demirtaş

Beyza & Barbaros Demirtaş, “gugiko”yu yapan kişiler.

Evlerini aynı zamanda da ofis olarak kullanıyorlar. Bir odalarını atölye haline getirerek gugiko’ları hem tasarlamaya hem üretmeye çalışıyorlar. Barbaros, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı mezunu, Beyza ise Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Hazır Giyim programından mezun olduktan sonra Selçuk Üniversitesi Giyim Sanatları bölümünü bitirmiş.

Barbaros ise şu an esas işi olan Madde 22 adında dijital pazarlama ajansının bir ortağı. Hobi olarak başlayıp, yarattığı gugiko markasına sonradan dahil olmuş Beyza. Beyza’nın katılımıyla kumaş girdi işin içine, çeşitlilikleri arttı. Hem kilden ürünler hem tekstil ürünlerini kapsadı gugiko. Hatta kil ile kumaşın/örgünün birlikte olduğu ürünler tasarlamaya başlamışlar.

Her zaman bir şeyler üretmeyi sevdiklerini ve sanat ve tasarımla hep iç içe olduklarını söylüyorlar. Yaptıkları şeylerin beğenilip övülüyor olması da onları daha fazla ve sürekli üretmeye yönlendirip, gugiko’yu daha ciddi bir iş haline getirmelerini sağlamış.

Barbaros’un yarattığı karakterler, ikisinin de çizdiği desenler, gugiko’nun farklı ve özel olmasını sağlıyor. Hepsinden çok az, bazen de tek ürün olarak üretiliyor.

Her biri el yapımı. Desenlerini oluşturup, baskı tekniğiyle kumaşa aktarıyorlar. Tasarımından dikimine kadar her şeyini tek tek kendileri hazırlıyor ve her aşaması sadece onlara ait olması onlara inanılmaz keyif veriyor. Amaçları az adette “eğlenceli ürünler” yaratmak ve bunların doğru kişilerle buluşması.

 

 

Takip ettiğiniz siteler
Barbaros: nowness.com, boredpanda.com, mashable.com
Beyza: WGSN, Bigumigu, Bant mag, Blank mag, Tumblr blogları

Çalışırken olmazsa olmazınız?
Beyza: Müzik, kulaklık ve kahve
Barbaros: Ortaokuldan beri kullandığım bir kalemim var. Bu kalem elimde olsun, kulağımda da güzel bir müzik olsun. Daha ne olsun.

En sevdiğiniz dönem veya akım?
Barbaros: Retro
Beyza: Pop
Favori mekanınız?
Barbaros: Maltepe’den Kalamışa uzanan, rahat rahat koşabildiğim, bisiklete binebildiğim tüm sahil boyu çok uzun zamandır favorim.
Beyza: Bir mekana gittiğimde aitlik duygum oluşmalı. İstanbul-Karaköy’de Mahalo coffee de sanırım tamamen aitlik ve huzur buluyorum mekanın ve Kardelen Hanımın enerjisi bana çok iyi geliyor. Bir de Bodrum Gümüşlük sanırım huzurun benim için ta kendisi.

Atölyenizde asla neye rastlamayız?

Beyza:
%100 d​üzene
Barbaros:
Tül perde
Hayatınızdaki olmazsa olmazınız?
Beyza: Kulaklığım
Barbaros:
Hareket

Nelerden ilham alırsınız?
Barbaros: En çok izlediğim filmlerden ilham alıyorum sanırım.
Beyza: Çoğu zaman pop renklerin canlılığından, kafamın dağınıklığından, içimden, sohbet ettiğim insanlardan. Sorunun klasik sonu; Her şey beni dürtükleyebilir üretmem için.

 

En büyük hayaliniz?
Barbaros: Hayaller dendiğinde hep uzakta, olmasını beklediğimiz, dilediğimiz şeyler gibi algılanması durumu var. Ben hayallerimin içinde olduğuma, orada yaşadığıma inanıyorum.
Beyza: Elbette işle ilgili daha da üretmek gelişmek var ama esas kendini sürekli gerçekleştirme düşüncesini hayalden gerçeğe geçmesini düşlemek… Gerçekleştikçe tekrar düşlemek ve yapmak birbirini kovalıyor.

Tek bir cümle ile kendinizi anlatın desek…
Barbaros: Çok düşündüm, hep güzel şeyler geldi aklıma kendimle ilgili ve bunun gerçek olmadığını, kötü yanlarımın da olduğunu biliyorum ama anlatamıyorum.
Beyza: K​afam binbeşyüz