Beyaz perdenin Rüya Evleri | Mesajınız Var

Beyaz perdenin Rüya Evleri | Mesajınız Var

Sleepless in Seattle filminin büyük başarısının ardından yönetmen Nora Ephron, Meg Ryan ve Tom Hanks’i, Ernst Lubitsch’in 1940 ların romantizmini anlatan Margaret Sullavan and Jimmy Stewart ın başrollerini paylaştığı “The Shop Around The Corner” filminden New York’un gamsız Upper East Town tarafında tekrar bir araya getirmiş.Aslında o film de Parfumerie isimli bir tiyatro oyununda etkilendiği için “You’ve Got Mail” de o oyundan etkilendiğini yazmıştır künyesine.Senaryo, Ephron ve kardeşi Delia Ephron tarafından yazılmıştır. Fakat orijinal senaryo Miklós László’a aittir. Film, Altın Küre’ye aday olmuş, çeşitli festivallerde beş ayrı ödül kazanmıştır.

The Shop Around the Corner isimli kendi halinde, yeni kaybettiği  annesinden kalan bir çocuk kitapları dükkanı sahibi olan Kathleen, nişanlıdır ve kendini mutlu olduğuna inandırmaktadır.Tüm bu “mutluluğuna“ ragmen içinde bazı şeylerin ters gittiğine dair hisleri güçlenmektedir. Shopgirl takma ismi ile AOL chat hesabını kontrol ederken rastladığı NY152 ile iletişim kurar ve e-mail yazışmaları ile aşık olduğu Joe’nun aslında kendisini yok etmek üzere olan ve nefret ettiği büyük bir kitapçı zincirinin sahibi olduğunu bilmemektedir. Gerçek dünyadaki bu nefretin sanal dünyada dönüştüğü aşkın yarattığı paradoks, mutlu sonla bitiyor.

Oldukça ilgi çekici New York sokakları ile süslü çekim mekanları arasından dikkat çeken ilk mekan The Shop Around the Corner kitapçısı.

Daha once bir çok ünlü filme ve diziye mekan olmuş (Ghostbusters, Superman, Seinfield) Upper West Side ‘ da 69. Caddede bulunan bu mekan çocukların kitaplarla ilgilenebileceği bir yer olarak yeniden inşa edilebilmesi için yönetmen Nora Ephron , gerçekte “Maya Shoper’s Cheese and Antique “ olan dükkanın sahibini bir tatile göndermiş.

İçeriyi girdiğinizde hepimizin “keşke bizim yakınlarımızda da böyle bir yer olsa” diyeceğimiz ve çocuklarımızın ideal kitapçısı olabilecek bir giriş bizleri karşılıyor. Çok yüksek olmayan ahşap raflar ve heryerde çocuk kitapları ve oyuncaklar…Eski tarzda yer karoları ile döşenmiş bir zemin üzerinde ahşap okuma masaları,sehpalar ve sandalyeler.Antika olduğu belli büyükçe bir konsol üzerinde bir bilgisayar monitörü ve kasa.Tümüyle evinizde hissedebileceğiniz sıcaklıkta ahşap hakim bir dekorasyon ve kitaplar. Duvarların nerdeyse tamamında asılı çocuk kitapları resimleri, ialnları, afişler, aplikler ve şirin küçük pencerelerde çizgili sade perdeler.Ham tuğla duvarlar ile ahşabın bugün dahi sırıtmayacak zamansız uyumu ile gelen bir dekorasyon ışıltısı.

Kathleen’in girişte göze çarpan gülleri kasa konsolunun havasını değiştirirken, yılbaşı arefesinde olunması sebebi ile dükkanın hemen her yerinde olan yılbaşı ışıkları ve tavandaki nefis aydınlatma armatürleri sıcaklığı bir kat daha artırıyor. Dükkan, filmin bir bölümünde boşaltıldığında ortaya çıkan yalnızlığın hüznü insanda senaryoyu değiştirme isteği uyandırıyor. Filmin çekimlerinden sonra gene eski haline getirilen dükkan kısa sure sonra kuru temizlemeci olarak el değiştirmiş. Filmin diğer dikkat çekici mekanı ise Kathleen’in klasik New York dairesi. Manhattan 328 West 89. cadde adresli bu dairenin huzurlu hali ilk görüşte inanılmaz bir bağımlılık yaratıyor. Son derece basit bir dekorasyona sahip daire huzurlu ve büyüleyici bir mekan yaratmak için o kadar da büyük harcamalara gerek olmadığının ispatı adeta. Evin içindeki 1800 lerin sonu 1900 lerin başı tarzı eşyalar ve ahşap kaplamalar size zaman tünelinde hissettirebilir. Kathleen’in dairesindeki ilk göze çarpan tarz aslında bir ingiliz country kulübesi havası. Eski tarz ahşap sandalye ve masalar, duvardaki ahşaplar,aydınlatmalar ve diğer aksesuarların uyumu ve sadeliği göz kamaştırıyor.

Mutfak belki bir gurme mutfağı değil ama bekar veya iki kişilik bir aile için ideal. Dekorasyonundaki Masif Ahşap ve camdan oluşan Fransız kapılar ve genel renk seçimi eve yayılan huzur enerjisini tamamlıyor. Evin tamamına hakim 1900 lerin havası dağınık bir düzen içerisinde fazla göze batmadan kullanılan ahşap sanki dekore edilmemiş de yaşandıkça rastgele genişlemiş bir yaşam alanı hissi veriyor. Küçük bir masa lambasının yetersiz ışığı bile bütün bir evin sıcaklığını ancak böyle bir tarz ile sağlayabilirdi.

Evin olmazsa olmazı salon sofası Waverly Norfolk Rose desenli bir kumaş ki bu kumaş filmin yayınlandığı dönemde oldukça aranan popular bir kumaş olmuş. Evin geneline hakim hava yatak odasında da var. Zamanla toplanmış eşyaların bir arada olduğu bir tarzın yatak odası da aynı rastgeleliğe ve tabii huzura sahip.

Katheen’in evi Shabby Chic ve Laura Ashley in çekici bir karışımı olan geniş bir salonu olan şirin mutfak ve yatak odasına sahip 1900 lerin başından bir yaşam alanı olarak özetlenebilir aslında. Filmin başlaması ile birlikte hemen tüm sahnelerde hakim olan New York’ta yaşam halleri filme konu imkansız aşkın imkanlı hale gelmesine nefis bir final sahnesi ile sebep oluyor.Neymiş? ilk görüşte aşk kadar ilk yazışta da aşk varmış.

Hepinize iyi seyirler.