Beyazperdenin Rüya Evleri | Marley & Me

Marley & Me

Hayatı Sürdürülmeye Değer Kılan Kavramları Görmemiz İçin, Bazen Nefesi Kokan, Kendi Bildiğini Okuyan,

Ama İyi Niyetli Bir Köpek Gerekebilir.

Köşe Yazarı John Grogan tarafından yazılan, Amerika’da en önemli kitap listelerinde 50 hafta 1 numara olarak kalan ve dünyada milyonlarca satılan bir kitap uyarlaması. Kitabın kısa açıklamasında: Bir köpeğin ‘özellikle Marley gibi bir baş belasının’ insanlara hayatta gerçekten neyin önemli olduğu konusunda yol göstermesi mümkün müdür?

Bir köpek gösterişli arabalara, büyük evlere ya da son moda elbiselere önem vermez. Statü sembolleri ona bir şey ifade etmez; bir dal parçası mutlu olması için yeter de artar bile. Bir köpek insanları ten renkleri, inançları ya da ait oldukları sınıfla değil, kalbindekilerle değerlendirir. Ona kalbinizi verirseniz, o da size kendininkini verecektir. Ve o kalbin içinde sadakat, cesaret, sadelik ve neşe olacaktır.  Gazeteci bir çiftin dünyanın en çatlak köpeği Marley ile yaşadığı birbirinden komik ve gerçek maceralar içinizi ısıtacak, kalbinize dokunup, hayata farklı gözle bakmanıza neden olacak.

David Frankel’in yönettiği, başrollerinde Jennifer Aniston ve Owen Wilson’ın oynadığı ve romantik komedi filmlerinin dramaya kayan örneklerinden biri olan 25 Aralık 2008 yapımı bir uyarlama olan MARLEY and Me bu ayki konuğumuz. Filmin kahramanı ise yaramaz mı yaramaz ama bir o kadar da tatlı Golden Retriever Marley. Filmin kısaca hikayesini anlatacak olursak:

Evlenip Florida’ya yerleşen gazeteci çiftimiz John ve Jennifer Grogan ,çocuk yapmak istemektedir. Ancak işleri sebebi ile bu işi biraz ertelemek isteyen John karısına bir Golden Retriever yavrusu alır ve adını ülü şarkıcı Bob Marley’den esinlenerek Marley koyarlar. Köpek küçükken herşey yolunda giderken büyüdükçe sorunlar başlar. Hiçbir zaman yavru kopek enerjisi ve “duruşunu” bozmayan ve asla eğitilemeyen Marley, John’un köşesi için de konu olmaya başlar. Kısa zamanda çok ilgi çeken bu köşe sayesinde bir anda çok popüler olan Marley, çiftimizin kendi çocuklarının olması ile beraber ortaya çıkan sorunların da tek sebebi olarak görülmeye başlar. Öyle ki evde eskiden tatlı azarlamalarla atlatabildiği yaramazlıkları tahammül edilemez bir duruma gelmiştir. Büyüyen çocuklarla zamanla olgunlaşıp onların da vazgeçilmezi haline gelen Marley’in yaşamını konu alan bu dram, komedi, romatizm içerikli aile filmini izlerken filmin sonlarında ağlamak ile ilgili garanti verdiğimizi de hatırlatırız.

Filmin çekildiği iki ayrı mekandan ikincisi oldukça dikkat çekici ve özel bir yapı.

Filmin ikinci bölümünde maddi durumlarını düzelten ve kalabalık bir aile olarak şehrin dışında büyük bir arazi içerisinde yaşamak isteyen ailemizin taşındığı ev 1837 yılında yapılmış bir taş köy evi. Chester Country Pennsylvania’da yer alan ev yaklaşık 16 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuş.

Taş evin ilk sahipleri evi 1996’da satın aldıklarında çok kötü durumda olan evde ilk karşılaştıkları şey yarasalar olmuş. Zemininden tavanına herşeyi yenilemek zorunda kalmışlar. eski bir çömlek odası olan Mutfakta büyük değişiklikler yapılmamış ve orjinalinde bulunan geniş ahşap ve ağır kirişler korunmuş. Evin orjinal detaylarını koruyarak yaklaşık 440.000 USD masraftan sonra doyumsuz bir hale gelen evin 5 odası, 3 banyosu ve bir mutfağı bulunuyor. Filmin senaristlerinden Don Ross,

film için mekan baktıkları dönemde bu evi bulduklarını ve evin aynen filmin çekildiği halinde oldugunu ve diğer yapımların aksine kendilerinin çok şey değiştirmediklerini söylüyor.Yapımcıların, ev sahiplerinin bir çok eşyasını aynen kullandığını, belirten Ross hale nevi ziyarete gelip resim çekmek isteyenlerin oldugunu ama bunun ev sahipleri tarafından hoş karşılandığını belirtiyor. Kitabın yazarı John Grogan da bu evden çok etkilenerek benzer bir eve taşınmış.

Uzun lafın kısası bu muhteşem film bizlere buram buram tarih kokan ve hayalleri süsleyebilecek güzellikte bir yapı ile beraber sadece bir evcil hayvanın bakımını üstlenmenin değil olağanüstü bir dostluk hikayesinin bile ötesinde ailenin bir üyesi haline gelmiş bir köpeğin mutlu yaşamını anlatıyor.