Beyazperdenin Rüya Evleri | Home Alone

Beyazperdenin Rüya Evleri / Home Alone

Hikayesini John Hughes’in yazdığı, Christopher Colombus ‘un 1990 yılında çektiği, başrollerinde Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern’in oynadığı,“Home Alone“ filmi, hem komedi türünde yarattığı “küçük çocuk evde yalnız kalırsa” kategorisi ile hem de yılbaşı denince akla ilk gelen filmlerden olması sebebiyle efsaneler arasında yerini almıştır.

Genel hatları ile film, çok kalabalık bir ailenin kocaman bir evden yılbaşı tatili sebebiyle acele olarak çıkmaya çalışırken biraz da şanssızlık sonucu evin küçük oğlu Kevin’ı unutmaları ve bunu çok geç farkettiklerinde Amerika’daki Christmas seyahat çılgınlığı sebebiyle yeni yıl sabahına kadar evlerine yani Kevin’e ulaşamamaları sonucu Kevin’ın yeni yıl sabahına kadar yalnız olması ve o mahalledeki tüm evlerin boş olduğunu bilen iki aptal iki hırsıza evde tuzaklar kurarak onlara  hayatı cehenneme çevirmesini anlatıyor. 550 milyon doların üzerinde bir gişe hasılatı yakalayan ve 1992’de devamı da çekilen filmin sonraki senelerde çekilen benzer filmleri ilk filmlerin yerini hiçbir zaman tutamamıştır. Kevin’in tüm aceleye rağmen unutulmasını sağlayan şanssızlıklar dizisine sebep olan esas aktör, filmin neredeyse tamamının çekim alanı olan kocaman evdir. Winnetka Illinois Chicago’daki bu kırmızı tuğlalı Gregorian stildeki ev, 25 yıldır popülerliğini korumaktadır. Ev 1920’de inşa edilmiş. 7 dönümlük bir arazide, yaklaşık 1.500 m2 kullanım alanı olan iki ana kat bir bodrum ve çatı katından oluşan bu evde , 7 oda, 3 banyo ve yemek yeme alanlı bir mutfak bulunuyor.

Mutfağın diğer tarafında bodruma da inebilen bir başka merdiven daha var, yani aslında kaybolmak veya unutulabilmek için oldukça uygun bir ev. Bu kadar kalabalık bir aileyi barındırabilen bu evin genel hatlarında, oldukça çok eşya ve renk ile klasik bir dekorasyon hakim. Bu renkli evde büyükçe sayılabilecek bir giriş holü, geniş merdivenler, salondan mutfağa ve çalışma odasına geçişi sağlayan fransız kapılar evde en çok dikkat çeken ve Kevin’in planlarını uygulamak için odaları birbirine kolaylıkla bağlayan detaylar aslında.

Bunun yanı sıra  ahşap yer döşemeleri üzerinde çeşit çeşit halı ve kilimler, neredeyse tamamen klasik tarzda yerleştirilmiş lambaderler de oldukça dikkat çekiyor. Tabii ki çok büyük bir mutfak içerisinde yemek yeme alanı, bir sürü dolap ve çekmece  ve ortada kocaman bir tezgah… Merdiven duvarlarında değişik ebatlarda çerçevelerle aile resimleri, salon ve oda duvarlarında değişik tarzlarda tablolar var. Evin nerdeyse her alanında değişik yüksekliklerde irili ufaklı sehpalar bulunmakta. Odalarda, geçiş koridorlarında, hatta aynı oda veya salonda ayrı duvarlarda desen desen renk renk duvar kağıtları var. Salondaki büyük şömineden başka Kevin’in anne babasının odasında da bir şömine bulunmakta. Yılbaşı yaklaştıkça tüm ailenin bir arada olduğu zamanlar özlenmeye başlar. Yeni yılı hep beraber karşılarken nerdeyse her sahnesinde hayran kalacağınız bir evin başrolünde olduğu bu ölümsüz filmi bir kere daha seyretmek çok keyifli olacaktır.