Beyaz Perdenin Rüya Evleri | The Proposal

Beyaz Perdenin Rüya Evleri / The Proposal

Hollywood filmlerindeki bazı klişe sahneler ve konular, halen insanları sinemaya götürebiliyorsa bunun iki nedeni var. Birincisi inanılmaz iyi senaryolar ikincisi ise müthiş oyunculuklar.

Romantik komedilerin tüm dünyada çok beğenilmesinin arkasında da ,kurulan klişe hayal dünyasının iyi senaryo ve iyi oyunculuklarla işlenmesi var.Bu ay incelediğimiz evin mekan olduğu film , tam da bu klişelerin bir arada keyifle sergilendiği bir romantik komedi.

The Proposal…

Filmin hikayesindeki detaylara birazdan geçeceğiz ama Sandra Bullock’un üzerinde çok iyi duran sakar utangaç kadın ve onun başına gelenler bu filmed de oldukça iyi bir kurgu ile sahnelenmiş.

Plazaların birinde konforlu bir ofiste bir yayınevi yöneten cetin ceviz ve aksi şeytan kadın yönetici Margaret ,herkes gibi kendinden nefret ettirdiği asistanı Andrew ile acilen evlenmek zorunda kalırsa ve henüz asistanının bundan haberi yoksa? Evlenmezse Canada’ya sınır dışı edilmek tehlikesinin yanısıra evliliğin bir düzmece olması karşılığında hapis ve para cezası tehlikesi de varsa? Margaret’in yapması gereken tek şey Alaska’da yaşayan yeni ailesinin bir parçası olmak için 1 haftası varsa?

Bu ilginç kurgu, Margaret’in sakarlıkları ve tipik bir Hollywood klişesi olan “kendi içinde yaşadığından farklı benliğini bulma” hikayesi ile keyifle ve zengin bir oyuncu kadrosu ile anlatılmış.

Filmde başrollari Sandra Bullock ve Ryan Reynolds paylaşıyor.2005 ‘te senaryosu yazılan ve 2007 ‘de Julia Roberts’a teklif edilen rol 2008 Ocağında Sandra Bullock ile hayat bulmuş.

19 Haziran 2009 ‘da gösterime giren film dünyada 317 milyon  USD hasılata ulaşmış ve en iyi romantik komedi hasılatı ünvanını almış.

 

Hikayemiz senaryo olarak Sitka Alaska’da geçiyor ancak filmin çoğu sahnesi Boston’da çekilmiş.Film için uygun bulunan Victorya tarzı bir evi  Boston Manchester’da bulan ekip kapıyı çalmış…

Bir gün evinizin kapısı çalsa ve karşınızda The Proposal filmi çekimi için mekan arayışında olduğuklarını söyleyen bir ekip varsa heyecan hissedersiniz…Boston’un Kuzeyinde Manchester’da yaşayan Kaneb ailesinin karşılaştığı durum tam da bu olmuş.Filmde, evi ilk gördüğümüz sahnede Alaska’nın karlı dağları eteklerinde gördüğümüz ev aslında Manchester’da !Filmdeki dijital sihirlerden biri de bu.Film Şubat ayında çekilmiş ve tüm ağaçlar yapraksız halde iken sonbahar havası verebilmek için de ciddi bir dijital büyü uygulanmış.

Ahşap kaplamalı ve taşlar üzerine inşa edilen ev sadece deniz ulaşımının olduğu bir yer ancak gerçek hayatta  her türlü ulaşım var. ( kuşbakışı resim)

Evin sahibi Kaneb ailesinin 4 çocuğu olması sebebi ile ilk cevapları Hayır olsa da çocukların ısrarı ile aile ikna olmuş.Evden beklenen rustic dekorasyon detayları evin mevcut dekorasyonunun tamamen değiştirilmesine sebep olmuş.Özellikle “hoşgeldin partisi” sahnesinde evin genel detayları ile ilgili ipuçları görülebiliyor ( Parti foto)

1900 lerin başlarında inşaa edilen ev genel malzemesi sedir ağacı ve taş .Evde 9 oda ve 10 banyo bulunuyor.Bostan’a 40 dk mesafedeki Manchester’de bulunan bu muhteşem ev  2 aylık bir çalışma ile Alaska Sitka’daki bi rev haline getirilmiş.

 

Evde büyük piyano haricinde tüm eşyalar bir depoya kaldırılmış.Evin tüm duvarları koruma altına alınarak ahşap kaplamalarla kaplanmış. ( öncesi sonrası foto) Öncesinde klasik bir amerikan evi dekorasyonuna sahip ev bir kaç ay içerisinde bir Alaska Dağ evi stiline dönüştürülmüş.Özellikle kapılardaki ham yontulmuş ahşap ve pencerelerdeki katedral stili çerçevelerin detayları  rustic detayını vurguluyor.Salondaki taş şömüne film için tasarlanmış ve rustic tavan kirişleri evin normal tavanına ilave edilmiş.

Filmde mutfak –salon-oda geçişlerinde açık yerleşim tarzının tüm imkanları vurgulanmış.

Tamamen yeniden yaratılmış yeni çiftimizin yatak odalarından görünen manzara “hayallerin odası” havasını vermeye yetiyor. ( yatak odası foto)

Filmde akşam olmayan yer Alaska vurgulandığından akşam saatleri perdeler kapatılarak karanlık sağlanıyor.

Evin tüm dekorasyonuna hakim tarz banyolarda da uygulanmış.Tüm rustic detaylar taş ve ahşap birlikteliği ile vurgulanmış.(Banyo foto)

 

Tüm bu emekler ve yaratılan bu havayla müthiş bir iş çıkmış ortaya.Evet gene bir mutlu son evet gene bir farketmeden aşık olma hikayesi ama gerçek başrollerde  inanılmaz bir ortam ve müthiş bir    ev  var…