Beyaz Perdenin Rüya Evleri | Pratical Magic

Beyaz Perdenin Rüya Evleri / Pratical Magic

Griffin Dunne’nin yönettiği ve Alice Hoffman’ın ünlü romanından uyarlanan 1998 yapımı filmin başrollerinde Sandra Bullock ve Nicole Kidman oynuyorlar.

Ailelerinin ölümü ile yalnız kalan Sally ve Gillien teyzelerinin yanına yerleşirler.Küçüklüklerinden beri kendilerinin diğer insanlardan farklı olduklarını hisseden kızkardeşler teyzeleri ile yaşamaya başladıklarında bu farklılıkla tanışırlar. Teyzeleri pratik sihir yöntemleri ile iksirler yapıp bazı rahatsızlıkları iyileştiren bir cadıdır. Bu büyülü yaşamın bir karşılığı da vardır elbette!

 

Owen kadınları, büyük büyük annelerinin yaptığı bir büyü ile erkekler üzerinde bir lanet yaratmışlardır. Aşık oldukları tüm erkekleri zamansız bir ölüm beklemektedir.İki bambaşka karaktere sahip Sally ve Gillian iki farklı hayatı yaşarken hiçbir zaman normal bir yaşama sahip olamayacaklarının ağırlığı ile yaşamak zorundadırlar. Practical Magic’i, büyülü bir Hollywood filmi haline getirebilmek için büyülü bir yere ihtiyaç vardı.Bunun için 1850’lerde inşa edilmiş ve sonrasında tam bir harabe haline gelmiş olan bu evi bulduğunda yapım Tasarımcısı Robin Stadefer, bu harabeden bir Victorian tarzı sihirli bir set ortaya çıkartmaya karar verir.Tıpkı kendilerinden önceki Owen kadınları gibi Jet ve Frances Teyzeler, kırmızı biber tozları biraz sevgi ve biraz da dove kalbi katarak hazırladıkları iksirlerle mide ağrılarını iyileştirmek gibi basit mucizeler yaratıyorlardı.

 

Bu büyülü iksir söylentileri tüm kasaba tarafından biliniyordu.Ailelerini kaybetmiş yeğenleri kendileri ile yaşamaya geldiginde dürdürdükleri bu büyülü hayat tamamen değişti. Teyzelerinin iksir çalışmaları ile büyüyen kızlar zamanla bunun bir parçası haline geleceklerdi. O büyülü ev aslında geri plandaki başrol oyuncusu Alice Hoffman’ın detaylarını inceleyerek evi yaratan Robin: “Kitaptaki detayları incelediğimde Victorian tarzı dışında bir seçeneğim yoktu.” Demiş.Terkedilmiş ve lanetli değil aksine beyaz ve tertemiz bir ev yaratılmış.Cadı teyzeler yaşlı ve çirkin değil aksine sihirli bir gençliğe sahip olarak  yaratılmış.Tabi ki evleri de yaşlanmayan dipdiri bir ev! Evin genel tarzı doğu körfez çatı şekli üzerine bir deniz feneri oturtularak yapılmış.Geleneksel düşünceye gore kadınların ışıltılı ve yol gösterici kimlikleri ön plana çıkartılmak istenmiş.

 

Set çalışmaları için yaptığı planlamalarda Robin, duvarına New England gayrimenkulleri arasındaki İngiliz Köy evleri detay referanslarını yazmış ve daha sonra Art Director Steven Alesch ‘in kaleminden çıkan eskizlerler giriş kat oluşturulmuş. Sonrasında Los Angeles stüdyolarında iç dekorasyonlar imal edilmiş.Aylar süren bu çalışma sonrasında bahçe detayları ile beraber tamamlanmış.

 

Sette belki de en çok kullanılan yer yani evin kalbi denebilir mutfak için.17 yy. ingiliz köy evi tarzı koyu yer döşemelerinin üzerine yüksek tavanın bitimine kadar krem rengi hakim. Ortadaki kocaman masa üzerinde sürekli bir aksiyon var.kurabiyeler pişiriliyor hamur işleri  yükseliyor veya mum eritiliyordu.Teyzelerin laboratuarı diye adlandırılabilecek yer aydınlık ve mutfaktan bir Fransız kapısı ile geçilebilecek yerde.15 yy italyan el işçiliği cam eşyaların olduğu yerde tüm iksir çalışmaları yapılıyordu.Tüm bu el işçiliği camlar Los Angeles’li sanatçı Allison Berger tarafından yapıldı. Evin en egzotik yeri laboratuar ise en staid yeri ise Sally’nin yatak odası. Attic içinde büyüyen Sally burada bir yetişkin olarak kalıyordu. Mutfak gibi onun odası da daha az cadısal hafif ve kendi özgün çizgilerine sahipti.

Perdeler bolca yere akar şekilde ve duvarlarda el işçiliği sarmaşık bordürleri ile ortaçağ sembolleri iç içe girmiştir. Tüm bu muhteşem detayların bulunduğu evde yaşanan bu büyülü hayat aslında uğruna çok ağır bedeller ödenen kalıcı olmayan mutluluklarla dolu. Bu sihirli ev ise onların tüm yaşamının sessiz şahidi ve koruyucusu.

 

Herkesin bir sihri olmalı…