Beyaz Perdenin Rüya Evleri | Mr. And Mrs. Smith

Beyaz Perdenin Rüya Evleri / Mr. And Mrs. Smith

Büyük bir tutku ile birlikteliğiniz başlamış ve bu tutku sizi müthiş bir aşk evliliğine koşar adım götürmüş Eşinizin dünyadaki hemcinslerinden daha güzel,iyi,kibar,akıllı ,becerikli…olduğundan da eminsiniz.Her akşam işten geldiğinizde onunla yiyeceğiniz akşam yemeği için bile heyecanlanıyor onsuz geçirdiğiniz tüm saatlerin acısını çıkartırcasına muhabbettesiniz akşamları ve hafta sonları.Komşular her ikinize ayrı ayrı hayranlar ve eşlerine sizin evliliğinizi örnek gösterirken koltuklarınız kabarıyor.Yahu hayransınız eşinize ve ölüm size ayırana dek mutlu bir birlikteliğin yeminini yüreklerinize kazımışsınız…

Peki ona ne kadar güveniyorsunuz?

Hayatınızla? Kendinizden çok?

Pardon ne iş yapıyordu eşiniz?

Neredeydi işyeri?

İş arkadaşlarını tanıyordunuz değil mi?

Her aradığınızda iş yerindne ulaşabiliyor akşam yemek programlarında hiç aksaklık olmuyordu değil mi?

Güzel yemek yapabiliyor muydu  karınız?

Kocanız dans eder mi?

Ailesi ile görüşüyor muydunuz?Annesi Babası?

Adı neydi?

Evet eşinizin adı?

Yıllar evliliğinizden hiçbir şey götürmedi sanarken evlendiğiniz insanın kim olduğunu bilmiyor olmanızla yüzleşirseniz ne hissedersiniz?

 

Doug Liman ‘ın yönettiği 2005 Yapımı bu romantik komedi aksiyon filminde Hollywood’un efsane çifti ( çift olmalarına sebep olan filmdir) Brad Pitt ve Angelina Jolie başrolleri paylaşıyor. Dünya çapında yaklaşık 500 milyon dolar hasılat yapan filmed gerek Brad Pitt gerekse Angelina Jolie birbirlerine o kadar yakışmışlardı ki gerçek hayatta da bir arada olmaya karar verdiler.

 

Filmimiz çiftin bir evlilik danışmanındaki konuşmaları ile başlıyor.5 yada 6 yıl once başlayan evliliklerini sorgular buluyoruz onları.Ancak asıl sorun onların evliliğinde olan değişim değil aslında eşlerin birbirine gerçek kimlikleri hakkında yalan söylemiş olmaları .

Her ikisinin de çok ünlü ve pahalı birer kiralık katil olmaları aynı hedefi öldürmeye kalkışmalarında birbirlerine engel olmaları ile ortaya çıkıyor.Bunun ardından kimliklerini itiraf ettirmeye çalışıp gerçek ortaya çıkınca da birbirlerini öldürmeye çalışırken olağanüstü yuvalarını , evlerini ,mahvetmeleri ile hayatta kalabilmek için tekrar birleşmeleri gerektigi arasında gitgeller yaşıyorlar.Filmin müziklerinden biri olan Voodoo Glow Skulls “Used to Love Her (But I Had To Kill Her)”  sözleri gibi …

Biz burada filme biraz ara verip mahvettikleri müthiş yuvalarından o muhteşem evden bahsedeceğiz .

 

Aslında klasikAmerikan müstakil evlerinden biri olan ev , mükemmel bisiklet ve araç yollarının olduğu San Pasqual Caddesinde,en yakın komşuları ise Grant Part ve California Teknoloji Enstitüsü parkı. 1926 yılında inşa edilmiş ev yaşam alanı toplamında 4500 m2 civarında bir Alana sahip.1948 de yenilenen evin şu anki emlak değeri yaklaşık 2 milyon USD.Evde Ana salon  dışında 4 yatak odası ve 4 banyonun ve büyük bir mutfak,kocaman bir garaj ve depo kısmı bulunuyor.

Filmde dikkat çeken mutfakta yemek hazırlama ve salonda yemek yeme sahnelerinde genel dekorasyonun klasik bir tarza sahip olduğu ,kaliteli ve sade dokunuşların yanısıra özellikle mutfakta teknolojiden her anlamda yararlanıldığı görünüyor.Filmin karşılıklı silahlanma bölümleri geldiginde ise mutfağın ultra teknolojik kurguları ortaya çıkarak Mrs.Smith’in silah deposu tüm muhteşemliği ile ankastre fırının altından meydana çıkıyor.

 

Evin özellikle ana banyosunda tamamen modern stil göze çarparken bu tarz yatak odalarında da klasik mobilyalarla uyumlu halde devam ediyor.Yatak ve dolaplar,aynalar ve aksesuarlar modern aydınlatmalarla tamamlanmış . Ancak salonda tüm dekorasyon klasik stil hakimiyetinde. yemek masası ve sandalyeleri ,perdeler,abajur,aydınlatmalar,koltuklar ve kanepe tamamen klasik tarzı yansıtıyor.Salonun bazı köşelerinde göze çarpan tasarım parçalar da dahil olmak üzere salonun tamamında klasik tarz hakim.

 

Evin dışarıdan görünümü ve garajın girişi ve içi tamamen klasik Amerikan evi görünümünde.Zaten 20 yy başlarında inşa edilim ortalarında yenilenmesinden sonra modern bir mimari dokunuş gerçekleşmemiş.

 

Filmin uzun bir aksiyon zamanının bu evde geçmesi ve bütün bu güzelliklerin set için de olsa paramparça edilmesi insanın içini burksa da doyumsuz bir aksiyon için feda edilmesine gönül bir süre sonra razı geliyor.

 

Filmimiz Mr ve Mrs Smith’in tutkulu bir aşk ile başlayıp süpriz bir yalan depremi ile sallanan ilişkileri , gerçekle yüzleşip , birbirlerini cezalandırıp , tehlikeye karşı tekrar bir araya gelmeleri ile aşklarının alevlenmesini anlattıkları  bir evlilik danışmanı sohbeti ile final yapıyor.

 

Siz gene de tutkulu aşklara ve sağladığı güvene inancınızı sürdürün.