AKGÜN AKDİL | ‘Beyaz Kuş’un Kanatları Altında: L’Oiseau Blanc

‘Beyaz Kuş’un Kanatları Altında: L’Oiseau Blanc

Peninsula Paris’in altıncı katında yer alan L’Oiseau Blanc restoran büyüleyici manzarası ve leziz yemekleriyle beğeni topluyor.

 

YAZI: AKGÜN AKDİL

L’Oiseau Blanc restoran, bar ve terasıyla Paris’i tamamen görebileceğiniz eşsiz bir manzaraya sahip. Havacılık konseptiyle dekore edilen restoran 1927 yılında Le Bourget’den Atlantik’i geçmeye çalışan Birinci Dünya Savaşı uçan birlikleri Charles Nungesser ve François Coli’nin bu girişimini kutluyor. “L’Oiseau Blanc/Beyaz Kuş” uçağıyla Paris’ten Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptıkları uçuş sırasında kaybolan Charles Nungesser ve François Coli anısına çift kanatlı uçağın %75 boyutundaki replikası Peninsula Paris’in avlusunun üzerinde sergileniyor. Ayrıca Bernardaud ile yapılan işbirliği çerçevesinde L’Oiseau Blanc’ın havacılık konseptine uygun porselen tabaklar da restoranda dikkat çeken detaylardan biri.

 

Açılıp kapanabilen çatısı sayesinde dört mevsimin tadını çıkarabileceğiniz görkemli ve sıradışı restoranlarından biri olan L’Oiseau Blanc’ta şef Sidney Redel, Fransız mutfağının geleneksel yemeklerini yeni ve çağdaş tekniklerle yeniden yorumlayarak modern ve otantik yemekler ve Fransız şaraplarından oluşan “bistronomik” bir menü yaratmış. 2005 yılından beri şef Pierre Gagnaire ile usta-çırak ilişkisi olan Sidney Redel her hafta menüyü değiştiriyor. Bu sayede mevsimlik sebzeleri taze olarak yiyebiliyorsunuz. Özellikle Agastache ile kızartılmış Scarlet karidesini mutlaka denemenizi öneririz. Ayrıca pasta şefi Antony Terrone baştan çıkarıcı tatlılarıyla güzel ve değişik lezzetler vaad ediyor. Peninsula Paris’in şarap mahzenini yöneten baş sömeliye Xavier Thuizat ise şarap menüsünü oluştururken Fransa’daki küçük üreticilerin eşsiz butik şaraplarından ilham almış.

 

L’Oiseau Blanc Bar akşam yemeği öncesi ya da sonrası içki içmek için uygun bir mekan. Ayrıca çekici terası ve yemyeşil bitkileriyle Paris’in ünlü anıtları olan Eyfel Kulesi, Montmartre ve Notre Dame’ı görebileceğiniz geniş manzarasıyla da beğeni topluyor. Şık kokteyller, lezzetli atıştırmalıklar, uluslararası DJ’lerinden müzik ziyafeti ile renklenen terası dünyanın en romantik destinasyonlarından bir olan bu “Işık Şehri”nin tadını çıkarmak isteyenlere öneriyoruz.