Bast Trend

dfot

YILBAŞINDA NERDE OLMAK İSTERDİNİZ?

 

Yılbaşı… özel günleri pek sevmeyen ve ilgisiz kalanların, diğer günlerden farkı nedir, 365 taneden biri diyenlerin bile elinde olmadan hayaller kurduğu, çaktırmadan dilekler dilediği, sevdikleriyle birlikte olmak istedikleri gündür 31 Aralık.

Koskoca seneyi bitirip, yenisine başlamanın heyecanı kim ne derse desin bir başkadır. Ancak iş kutlamaya geldiğinde genelde beklenti altında bir eğlence ile sonuçlanır, değil mi? Hepimizin çok heveslendiği, şıkır şıkır kıyafetler giyip, eğlenmek için haftalar öncesinden rezervasyon yaptırdığı, ederinin minimum 3 katını ödemeyi göze aldığı ancak kalabalık, kötü servis, içkiyi fazla kaçırıp erken sarhoş olan ve sizinde gecenizi mahfeden bir arkadaş, kötü müzik ve benzerlerini sıralayabileceğimiz nedenlerden ötürü hayal kırıklıkları ile dolu birden çok anısı vardır mutlaka.

 

Bu kötü tecrübeler sonrası pekçoğumuzun gözdesi evde şahane bir sofra eşliğinde, ailecek ya da arkadaşlarla televizyonda önceden çekim stüdyo programlarını izlemek, tabu vb oyunlar oynamak, gaza gelip nar patlatmak, saat 12 yi vurdu mu Victorias Secret defilesini ve Milli Piyango çekilişini izlemek olsa da dünyanın dört bir yanında, meydanlarda çılgın yılbaşı kutlamaları yapılıyor.

Peki siz bu yılbaşında biryerlere kaçmak isteseniz nereye giderdiniz? Son yıllarda yılbaşının en coşkulu kutlandığı ve popüler şehirlere gelin birlikte göz atalım…

 

Bir internet sitesinin kullanıcılarına yaptığı ‘’ yılbaşını hangi ülkede kutlamak isterdiniz?’’ anketi sonucunda katılımcıların en çok olmak istedikleri ülke Brezilya çıkmış. ABD, İspanya, İtalya ve Fransa listenin Brezilya’dan sonra gelen isimleri.

Bugün benzer bir anketi Bast sayfalarında yapsak sonuç ne çıkardı acaba? Birincinin Brezilya çıkacağına şüphe yok ancak ilk beşte değişiklikler olabilirdi, mesela Tokyo, Las Vegas ve Sidney’in ilk beşi zorlayabileceğini düşünüyorum.

 

BREZİLYA’da Samba ile Yeni Yıla merhaba

 

Brezilya’da yılbaşı kutlamalarına neredeyse Rio Karnavalı kadar önem veriliyor. Eğlence düşkünü Brezilyalılar ve turistler Copacabana sahillerinde sabahın ilk ışıklarına kadar içki içip dans ediyorlar. Her sene saatler 12’yi gösterdiğinde ise havai fişek gösterisi vazgeçilmez rituelleri.

Sakın yanılıp da kırmızı giymeyin çünkü Rio’da gelenek farklı. Sıcak ülke insanına yakışır biçimde Yılbaşını beyazlar giyerek karşılıyorlar.

 

Rio’da ‘Macumba’ inancına sahip rahipler yılın son günü mavi-beyaz kıyafetlerle dolaşıp Ipenema Plajında ‘festa de lemanja’ adı verilen törenler düzenliyorlar. Deniz tanrıcası anlamına gelen Lemanja’ya yeni yılın bereketli, sağlıklı ve mutlu geçmesi için kağıttan küçük kayıklar yapıp, içlerine mum ve çiçeklerle doldurarak denize bırakıyorlar. Gerçekten görülmeye değer bir manzara.

 

Brezilyalıların bana en ilginç gelen gelenekleri ise saat 12 yi gösterdiğinde 12 tane üzüm yemeleri. Her üzüm senenin bir ayını temsil ediyor. Üzümlerin tadına gore yeni senenin 12 ayınının nasıl geçeceğine karar veririyorlar. Mesela 3. yedikleri üzüm ekşi ise, Mart ayı mutsuz, 6 yedikleri üzüm tatlı ise Haziran çok keyifli geçecek anlamına geliyor.

 

Yükselen trend Uzak Doğu

 

Japonların her konuda olduğu gibi Yılbaşında, yani onların deyimiyle Oshogatsu’ da kendilerine özgü ve bağlılıkla uyguladıkları pek çok tradisyonları var.

Mesela tüm Dünya gibi 31 Aralık günü değil, 29 Aralık- 3 Ocak arasında kutlama yapıyorlar. Tokyo, Japonların ve turistlerin akın ettiği, kutlamaların gerek sokaklarda gerekse restaurant ve barlarda en görkemli yapıldığı şehir.

 

Yılbaşı akşamı önemli 2 gelenekleri var.  Birincisi Toshikoshi Soba, yani bizim bildiğimiz şekliyle Soba Noodle yemek, diğeri ise Juya No Kane’yi, çanların çalmasını dinlemek. Bu 2 geleneğin temsil ettiklerikleri ise şu şekilde; Soba noodlenin şekil itibarı ile uzun olması uzun ve sağlıklı yaşamı, Japonya’daki tapınakların tamamında çanların 108 kere çalması ise mutsuzluk ve fakirliği kovmalarını anlatıyor.

1 Ocak günü ise kraliyet sarayı halka açılıyor, bu sene boyunca yakalayacağız 2 günlük fırsattan biri.

 

Benim en sevdiğim yılbaşı alışkanlıkları ise 31 Aralık günü başlattıkları Nenmatsu Soji hareketi. Bu yılsonu temizliği anlamına geliyor. Fazla olan şeylerden kurtulup ve yeni seneye arınmış olarak girmeye özen gösteriyorlar.    

 

NEW YORK NEW YORK…

 

Noel ve Yılbaşı’nın en görkemli kutlandığı şehirlerden biri kuşkusuz New York. Abartmayı hiç sevmeyen(!) Amerikalılar senenin son gecesinin görkemli geçmesi için  aylar öncesinden hazırlıklara başlıyorlar.

-10 dereceye varan soğuğa ve kalabalığa ragmen New York’da geçirilecek bir yılbaşı akşamı için mutlaka gidilmesi gereken yer Times Meydanı. Ünlü sanatçıların konserleri ve partilerle yılbaşı çılgın bir eğlence ile karşılanıyor. Yasal olarak elde içki şişesi ile gezmek yasak ancak New Yorklular çözümü içkilerini kese kağıdının içine saklamakta bulmuşlar.

 

En önemli etkinlik ise Ball-Drop adını verdikleri, 1907 senesinden beri süregelen gelenekleri. Meydandaki bir binanın tepesinden kristal bir top indirilirken 10 dan geri sayım yapılıyor ve saat 12 bu şekilde coşkuyla kutlanıyor.

 

 

Noel Baba ve bikinili kızlar kolkola…

 

Dünyada yılbaşınının ilk kutlandığı yer olan Sidney’de yılbaşı yazın ortasına denk geliyor. Şehri süsleyen Noel ağaçları, kar küreleri ve Noel baba ile yaz mevsimi tezatlık oluştursa da yaşanmaya değer bir tecrübe. Hem kutlamalarda ki yazlık kıyafetleri içerisindeki Noel baba ve kızağını çeken kanguruları dünyanın başka bir yerinde görme şansınız yok.

Avustralya’da yılbaşı kutlamalarının en görkemlisi Sidney limanında yapılıyor. Okyanusu aydınlatan geleneksel havai fişek kutlamalarının her yıl yeni bir teması oluyor.

 

Sidney’deki en önemli yılbaşı ritueli ise Carolaby Candlelight ilahi konserleri. Bu geleneği Melbourne’li radio programcısı Norman Banks  1937 senesinde başlatmış. Şehrin en büyük meydanlarına toplanan yüzbinlerce Avustralya’lı ellerinde mumlarla sahnedeki koroya eşlik ederken, Noel Baba kılığındaki itfayeciler çocuklara şekerleme dağıtıyor.

 

 

  Altın Küre Vegas

 

Eğlence, şatafat, lüks, ışıklar… herşeyin fazlasını bulabildiğiniz bu şehri bir de yılbaşında görmelisiniz.

Yılbaşı için düzenlenen sokak partilerinin yanı sıra, otellerin yılbaşı balolarına ve klüplerdeki çılgın partilere en şık gece kıyafetlerinizle katılabilirsiniz. Işıldayan şehir Vegas, yılbaşı süslemeleri ve havai fişek gösterileriyle gözlerinizi kamaştırabilir.

 

 

Eğlenmek için Londra

 

Londra kuşkusuz Yılbaşını kutlamak için en gözde şehirlerden biri.

Her sene saatler 12 yi vurduğunda Big Ben’in çanları çalmaya başlar ve 15 dakika boyunca gözlerinizi alamayacağınız bir ışık şöleni başlar. London Eye üzerinden gerçekleştirilen , şehrin pekçok yerinden görülebilen havai fişek ve ışık gösterisini izleyebileceğiniz en iyi lokasyonlar Westminster Köprüsü ve Thames nehrinin kuzey şerididir.

Yılbaşı eğlencesini ve ruhunu yakalamak için dilerseniz sokaklardaki on binlerce çılgın gibi eğlenen kalabalığa karışabilir ya da sokaklara taşan barlara girebilirsiniz. Convent Garden ve Leicester Meydanı kalabalığın favorisidir.  Daha sakin bir eğlence için çok sayıda ve çeşitteki restaurantlardan birini seçebilirsiniz.