BAST STİL

dergi_format_mart

 

ŞIK, ZARİF ve ELEGAN

 

Levent caddesinde ilk ışıkları geçtikten sonra, soldaki havuzlu villa tüm ihtişamıyla sizi kendine çekiyor. Neo klasik mimarisi, tropikal görünümlü havuzu, yüksek sütunlarıyla misafirlerini karşılayan mağaza, daha içeri girmeden şıklığıyla göz dolduruyor.

Fatih Kıral Mobilya’nın Levent mağazasında yer alan iki İtalyan markası PROVASI ve VERSACE’yi, Onur Kıral ile konuştuk. Dede mesleği olan mobilya üretiminin içinde büyüyen Onur Kıral,  Amerika’da iç mimarlık eğitimi almış, işine aşık, genç bir yönetici. Fatih Kıral Mobilya’da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor, firmanın yurtiçi ve yurtdışı projelerini yürütüyor, yoğun olarak ithalat ile uğraşıyor. Fatih Kıral olarak, 40 firmanın distiribütörlüğünü yapıyorlar. Klasik ve zamana ayak uyduran özel tasarımları, Amerikan ve İtalyan dünya markalarına ait koleksiyonlarla müşterilerine sunuyorlar. Bunlardan Versace ve Provasi’yi Levent mağazada muhteşem bir dekorasyon içinde sergiliyorlar.

Versace Home, kendine mahsus dekoratif figürler taşıyan bölümünde Metro deri kanepeler ve Argo büfe ile göz kamaştırıyor. Gianni Versace’nin başlangıcından bu yana sadece moda ile kreatif dünyasının oluşmadığını,  aslında pekçok disiplinlerden oluşmuş yaratıcı yanını görmeyi Versace Home mümkün hale getiriyor. Her başarılı koleksiyonunda kullanılan temalar içinde, semboller yer alıyor.

Medusa’nın başı, Neo-Klasik Yunan anahtarı, Barok motifler gibi. Markanın ikonu haline gelen bu sembolleri, tekstil ürünlerinde ve döşemeli mobilyalarda, metal aksesuarlarda tüm ihtişamıyla görüyoruz. Eşsiz tasarım anlayışıyla zıtlıkların umulmadık, ama mükemmel birleşiminden ilham alan Versace, neo klasik tasarımlarıyla Fatih Kıral müşterileriyle buluşuyor.

Klasik bir İtalyan markası PROVASI ise, el yapımı mobilyalarıyla adeta günümüzün ve geleceğin antikalarını üretiyor. Yüksek teknolojinin kullanıldığı günümüzde, el işçiliğinden asla vazgeçmeyen firma, 1970 lerin başında kurulmuş. Firmanın amacı, yaptığı her mobilyanın bir baş yapıt olmasını hedeflemesi. Gotik, barok, rokoko, neoklasisizm ve eklektizmin örneklerini Provasi mobilyalarda görmek mümkün.

16. ve 17. yüzyıl İtalyan mobilyaları ile, 18. ve 19. yüzyıl İngiltere ve Fransa mobilyalarının seçkin detaylarını birebir bugüne taşıyan ahşap ürünler masif ve gomalak cila ile bezenmiş. Ellibeş günde tamamlanan bir mobilya, enaz 15 ustanın elinden geçerek son halini alıyormuş. Kullanılan kumaşların ve süslemelerin zenginliği ve asaleti her bir mobilyayı geçmişten bugüne taşıyor. Saf ipekler, şantuklar, ipek kadifeler, aksesuarlar ve aydınlatmalardaki zengin süslemeler gözalıyor.

Kanapelerin üzerindeki her bir yastık ayrı detaylar ile bezenmiş, elde dikilmiş. Kaplamalardaki marküterilerin hepsi adeta bir dantel gibi işlenmiş. Provasi Collection’da her parça bir estetik şaheseri, oran ve kalite açısından gerçek bir sanat eseri. Şık, zarif ve elegan.

 

dergi_format_mart