Bast Stil | Sizin Mutfağınız Hangisi?

Bast Stil / Sizin Mutfağınız Hangisi?

Tasarımda stiller elbette ki detaylardan doğar. Ancak mutfak tasarımları sadece görselliği barındırmaz, mevcut alanların maksimum kullanımı, pratiklik ve işlevsellik ön plandadır. Mutfak, içinde yaşanılan hoş ve doğal bir ortama sahip olmalıdır.

Mutfakta yemek pişirilir, yemek yenir. Sohbet edilir, ders çalışılır, iş yapılır. Televizyon seyredilir. Seçeceğiniz doğru mutfakla, mekanınızda zevkinize göre yaşayacağınız mükemmel ortamı yaratabilirsiniz. Günün büyük bir kısmını geçirdiğiniz ankastre mutfaklarda fonksiyonellik, pratiklik ve konforu yakalamanız mümkün.

Mutfak, aynı zamanda kullanılan araç-gereçlere de kolayca ulaşabilmenin esas olduğu bir çalışma yeri olmalıdır. Sadece yemek yapılan yer anlayışının çok gerilerde kaldığı bu dönemlerde mutfaklar, evdeki vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz yerler haline geldi. Bununla beraber zaman içinde değişen ihtiyaçlarla yaşam alanlarımız da çeşitlendi. Günümüzün en göz alıcı tasarımları ankastre mutfaklar da bu çeşitlerin başında geliyor. Şıklığın teknoloji ile birleştiği göz kamaştırıcı ankastre ürünler ise çağdaş mutfakların vazgeçilmez parçaları olmakla beraber, fonksiyonellik ve güvenirlilik açısından da tercih sebebi. Bu ürünlerin dolap içlerine saklanabilir olmaları sebebiyle, mutfaklardaki bütünlüğü yakalamaları ve estetik katmalarının yanı sıra mutfak alanının ferahlamasını da sağlamaktalar.

Çağımız mutfaklarında tercih edilen metalik, inox ya da beyaz eşyaya uyumlu seçenekleri olan gömme buzdolapları, derin dondurucular, bulaşık makineleri, fırınlar, ocaklar, aspiratörler ve mikrodalga fırınlarla mutfağınızdaki şıklığı tamamlayan ankastre mutfaklar, keyif ve rahatlığı bir arada sunuyor. İleri teknolojiyle üretilen ve mdf üzerine uygulanan laminant kapaklar, ahşap ve lake kapaklara göre daha fazla dayanıklılık sağlıyor.

Çelik ve ahşap hem görsel etki hem de dokunma hissi bakımından bir canlılık etkisi yaratıyor. Dayanıklı tezgahların üzerinde yer alan pratik ev aletleri çok çeşitli, dekoratif ve işlevsel. Büyük mutfaklarda çoğunlukla tercih edilen ada üniteleri; yıkama, yemek hazırlama ve pişirme fonksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Büyük kiler dolapları, soğutmalı olarak tercih edildiğinde tıpkı buzdolapları gibi uzun ömürlü bir saklama sağlıyor. Mutfak dolaplarında renk ve kapak çeşitliliği çok geniş bir yelpazeye sahip. Her renk, neredeyse her doku mevcut.

Pratiklik, hijyen ve kişisel zevkiniz bir araya geldiğinde ürün yelpazesi o kadar geniş ki, mutfak seçimleri çok uzun vaktinizi alabiliyor. Bordo, siyah, gri, yeşil, kırmızı, doğanın neredeyse bütün renklerini mutfağınıza taşımanız mümkün. Hijyen çok önemli, dayanıklı tezgahlar, çelik, corian, laminant tezgahlar ile kombine edilen dolaplar kullanım kolaylığı sağlayan metal elemanlarla bütünleşiyor. Açık ve kapalı sistem alt ve üst mutfak dolapları kullanıma kolaylık katmakta. Açık mutfaklar özellikle yaşam alanlarını büyük tutmak isteyenler için ideal ve çok kullanışlı. Büyük mekana sahip mutfaklarda yer alan yemek köşeleri bazen kısa atıştırmalara, bazense uzun sohbetlere ev sahipliği yapıyor.

Seçil Mutlu