Bast Stil | Küçük Bir Eviniz Mi Var?

Küçük Bir Eviniz Mi Var?

Dar Mekanlara, Geniş Fikirler

Özellikle şehirde yaşayanlar küçük ve dar mekanlarda yaşamaktan muzdarip. Şehrin kesmekeşi, evlerin küçüklüğü… Birçok küçük mekan, sadece ihtiyacınız olan mobilyaları kullanıyor dahi olsanız size dağınık ve kalabalık görünür.

Oysaki dar olan yaşam alanlarını pratik dekorasyon önerileriyle geniş ve ferah göstermek mümkün. Küçük bir mekanı dekore ederken her zaman sadeliğe odaklanın. Tüm detaylar sadelik ve belli bir ahenk içinde birbirini dengelemelidir. Bazen bir mekanı daha geniş gösterebilmek için ara duvarları veya kapıları kaldırmanız, mutfağınızı salonla birleştirmeniz gerekebilir. Küçük bir evde yaşamanın en önemli şartı iyi organize olmaktır. İşte sizlere, benim de kendi küçük dairemde uyguladığım birkaç dekorasyon önerisi:

Yer kaplamalarında açık tonlar kullanmak dar mekanları geniş gösterir. Odadan odaya geçerken, ıslak hacimler hariç mümkünse aynı yer kaplaması evinizin zemininde dolaşsın.Duvarlarda açık ve soft renkleri kullanmak mekana ferahlık hissi verir. Duvar ve tavanda aynı rengi devam ettirmeyi de tercih edebilirsiniz böylece gözünüz tavan yüksekliğini daha yüksek algılar. Boyanın vereceği monotonluktan uzaklaşmak isterseniz, tek bir duvarda duvar kağıdı kullanabilirsiniz. Ancak desenli olmamasına dikkat edin.

Mekanda kullandığınız rengin birbirinin tonları olması sürekliliği sağlayacaktır.

Oturma odanızda mobilyalarınız ihtiyaca yetecek kadar ve çok parçalı olmasın. Örneğin koltuk takımları yerine köşe kanepeleri tercih edebilirsiniz. Orta sehpanız çekmeceli olabilir böylece depolamanıza fayda sağlar. Mekandan üst düzeyde faydalanabilmek için az mobilya ile çok fonksiyon sağlanmalıdır. Çok işlevsel mobilyalar kullanarak aynı odayı hem yatak odası hem de oturma odası olarak da kullanmanız mümkün.

 

Böylece ışığı kesmemiş olursunuz. Mekan ne kadar aydınlık olursa, büyüklük etkisi o kadar çok olur. Mekan müsaitse hiç perde kullanmayarak dekoratif bir stor, jaluzi ile pencerenizi serbest bırakabilirsiniz. Küçük mekanları geniş göstermenin en bilinen objesi şüphesiz aynalardır. Küçük veya büyük olması tamamiyle sizin tercihiniz, ancak aynaların yansımalarına dikkat edin. Küçük evlerin mutfakları da küçük oluyor haliyle. Ancak mutfak bir evin en önemli mekanı. Kısıtlı bir mutfağa sahip olanlar için en etkili çözüm, bir mutfak firmasından yardım almak olabilir. Tavana kadar yükselen dolaplar, depolama için maksimum yer sağlar. Mutfak tezgahlarınızda eviye üzerini kapatacak büyük ahşap kesme tahtaları kullanmak da iyi bir fikirdir.

Ya banyolar? Küçük banyonuzda doğru ölçülere sahip vitrifiyelerle kendinize yer açabilirsiniz. Lavabo yerine dolaplısını tercih ederek şampuanlarınızı, havlularınızı  depolayabilirsiniz. Açık renkli yer ve duvar seramikleri, geniş aynalar ve şeffaf duş kabinleriyle rahatlatıcı bir görünüm elde edebilirsiniz… Elbette yeterli ve doğru ışıkla… Dar mekanlarda mümkünse çok fazla ve küçük objeler kullanmayın. Az, öz ama büyük dekoratif objeler hatta tablolar kullanabilirsiniz.

Giysileriniz için, yeterli depolama ve raf alanlarını da içine alacak bir dolap ünitesini uygun bir duvara yaptırabilirsiniz.

 

Gömme dolaplar çok geniş saklama alanı yaratırlar ve bu da küçük bir ev için mükemmel bir özelliktir. Okumaya meraklıysanız, kitaplarınız için duvara monte edilen üniteler kullanarak odanızda yer kazanın. Kitaplarınızı aynı renkte kaplayıp, birarada olacak şekilde yerleştirerek dağınık görünümü de engellemiş olursunuz.

Şehrin ortasında yeşille içiçe yaşamak isteyenler küçük bir balkonları varsa onu bir seraya döndürerek doğayı evlerine getirebilirler. Bitkilerin her zaman dinlendirici, ferahlatıcı bir etkisi vardır. Küçük balkonunuzu yaz-kış nefes alacağınız bir mekana dönüştürerek, küçük ama işlevsel mobilyalar kullanın. Açılıp kapanır bir masa, istiflenebilir veya katlanabilir sandalyeler gibi. Küçük evinizde mutlu yaşamlar dilerim. Sevgiyle kalın…