Bast Stil | Bordür Aşkına

Bast Stil / Bordür Aşkına

Yaz geldi. Mekanlar ve doğa yeni giysilerini giymek için sabırsızlanıyor. Yazlık evler yenileniyor. Her evde ayrı bir heyecan, her mekanda farklı bir renk var. Mekanlarınızı sıradanlıktan kurtarıp ayrıcalık katmak isterseniz, bu renkleri yaz bordürleriyle süslemenizi öneririm.

 

Bordürler, mekanları giydiren malzemelerin süsüdür. Duvar kağıtlarıyla, duvar ve yer seramikleriyle, tavanlarda, perdelerde kısacası yapının her yerinde bordürleri kullanabilirsiniz. Renkli ve desenli bordürler mekanlara canlılık ve hareket katar. Süsleme amacıyla kullanıldıkları gibi, koruma amaçlı da kullanılırlar. Sandalye korkulukları da diyebileceğimiz ahşap bordürler, dekoratif pervazlar olarak bel hizasında duvarlardaki yerlerini alırlar. Tarihteki ilk kullanım amaçları, sandalye arkalıklarının duvarlara zarar vermesini önlemek olmuştur. Bu dekoratif uygulama İngiltere’de Viktorya döneminde ve Fransa’da sıkça kullanılmıştır.

 

Farklı dönemlerin motiflerini taşıyan özel tasarımlı rengarenk bordürler, pratik amaçlarının yanı sıra duvar yüzeyini etkileyici bir şekilde bölmelere ayırırlar. Bordürlerin üzerinden tavana kadar olan bölümde ise, desenler ve renkler farklılıklar göstererek mekanı zenginleştirirler. Bordür üzerlerine gelen resimler, tablolar, desenler ve duvar aplikleri birbirleriyle kombinasyon sağlayarak dekorasyon üzerinde önemli bir etki yaratırlar.

 

Aynı zamanda yaşam alanlarını belirlemek ve mobilyaya göre düzenleme yapabilmek açısından da oldukça kullanışlı dekoratif unsur görevi görürler. Tasarımcılar yeni oyun alanları olan duvarlar ve tavanlar üzerinde çalışmalar yaparken, firmalar yüzeyleri farklı kılacak alternatifler geliştiriyorlar. Neo klasik çizimler, silüet çıkarmalar, vinil baskılar ve tabii ki bordürler. Tümü duvar ve zeminlerde fark yaratıyor.

 

Seçenekler çok olunca, tercihler de çoğalıyor. Son yıllarda boyanın tahtını iyice sallamaya başlayan duvar kağıtları ise, renk ve desen çoşkusuyla birlikte bordürlerle gücünü iyice hissettiriyor.

 

 

Bordür bilgileri :

 

Evinizi dekore ederken, mekanların birbirini görebileceğini unutmayın. Aynı desende olmasa da aynı hizada evi dolaşan bordürler odaları birbirine bağlayacaktır. Odadan odaya sürekliliği sağlamak için, desen ve renk geçişleri çok önemli.

 

Bordür seçerken desenini ve genişliliğini gözönünde bulundurmak gerekir. Enleri geniş olan bordürler genellikle mekanda hakimiyet sağlayacaktır. Enleri dar olanlar ise, zarif duracaktır. Yatak odalarında, feminen ve abartılı duracağı için oymalı desenler tercih edilebilir. Neo klasik desenler ise daha maskülen duracaktır.

 

Bordürün üzerinde, koyu renk kullanmak odanın dengesini bozar. Duvarda bordürün alt kısmında kullanılan koyu renk, halı ve parke ile daha uyumlu olur.

 

Kabartma reprodüksiyon bordürleri kullanmak, zorlanacağınız işçilik detaylarından kurtulmanızı sağlarken, üç boyutlu bir etki de yaratır.

 

Bordürlerin, zeminden yüksekliği en fazla 90 cm olmalıdır. Ancak seçeceğiniz, desen ve bordür kalınlığına göre bu ölçü değişebilir.

 

Kat yüksekliği az olan bir mekanda, bordür üzerine gelecek olan duvar kağıdını dikey çizgili seçmek, tavanı daha yüksek, mekanı ise daha geniş gösterecektir.

 

Bordür kullanarak odanızı farklı bölmelere ayırabilir, farklı renkleri değişik aksesuarlarla bir arada deneyebilirsiniz.

 

Yaşayacağınız çevreyi yaratırken elbette ilk adım duvarlardır. Her oda, duvar kağıtları sayesinde size farklı ilhamlar veren mekanlara dönüşebilir. Renk ve desenden asla korkmayın. Renkler, desenler, dokular mekanlarınızı giydirsin. Kataloglardan çıkıp, sizin mekanlarınızda yaşam bulsunlar.

 

Seçil Mutlu