Bast Stil

dfot

 

Dünya fuarlarının en iyisi..

 

Her sene Ekim ayında İstanbul’u geride bırakıp, dünyanın en büyük mobilya fuarını ziyaret ederim. Bu yıl da 19/24 Ekim tarihleri arasında, yaprakların kırmızıya dönüştüğü serin sonbahar günlerinde  yeni trendler, tasarımlar ve 2014 yılının dekorasyon yenilikleri arasında, oldukça keyifli altı gün geçirdim. High Point Fuarı, geniş ürün yelpazesi, birbirinden ilginç show ve etkinlikleri, güçlü konferans programı ile dünyanın farklı birçok bölgesinden gelen ticari alıcıların gelecek sezon ürünlerini sipariş verdikleri en önemli buluşma platformu.

Yaklaşık 100 yıldan bu yana hizmet veren The High Point Market, dünyanın en büyük mobilya fuarı olmakla isim yapmıştır. The Southern Furniture Market ismiyle anılan market 1989 da  The International Home Furnishings Market( IHFC ) olarak isim değiştirmiştir. 2000’in üzerindeki katılımcı ile 1 km2 alanda, 180 bina ile ziyaretçilerine hizmet veren bu fuar, Kuzey Karolina’nın High Point şehrinde, bulunduğu alana büyük bir hareketlilik sağlamaktadır. Fuar senede iki defa, Nisan ve Ekim aylarında 6 gün süreyle,  dünyanın dört bir yanından gelen alıcılara yeni dekorasyon trendlerini sunmaktadır. Dekorasyonda kullanacağınız her türlü mobilya ve aksesuar zenginliğini en iyi dünya markalarıyla ve yeni katılan markalarla harmanlayan fuar her yıl büyük ilgi görmeye devam etmektedir.  Bu yıl ki katılımcı sayısı yaklaşık 77000 kişi olmuştur. Duke Universitesi’nin 2013 yılı araştırmasına göre High Point Market, bulunduğu bölge ekonomisine 5.4 bilion dolar kazandırmıştır.

Amerika’da özellikle küçük bölgelerdeki yerleşim alanlarının arasındaki toplu taşımacılık çok olmadığı için, fuar ziyaretçilerinin oldukça büyük olan fuar alanını rahatça dolaşabilmeleri için her türlü imkan ve kolaylık düşünülmüş. 2003 den bu yana Market, ziyaretçilerini ve katılımcılarını ücretsiz shuttle servislerle havaalanlarından ve yaklaşık 100 otelden fuar alanına taşıyarak fuara destek olmaktadır. Fuarın en önemli 2 binası arasında bir otobüs terminali bulunmakta ve ulaşım fuar binası kapılarına kadar sağlanmaktadır. Ayrıca, InterHall Magazine fuarın anahtar dergisi olarak her konuda fikir sahibi olunmasına yardımcı olmakta ve bütün ayrıntıları en ince detayına kadar vermektedir.

Ekim fuarında 12 katlı ve 5 katlı karşılıklı yer alan iki bina içinde, yüzlerce mükemmel tasarlanmış showroom ve stand yeni ürünlerle ziyaretçileri kendilerini keşfetmeye çağırıyordu. Her marka, yarattığı çarpıcı konseptlerle yeni ürünleri alıcılarıyla buluşturmak için zevkle gezilesi alanlar yaratmıştı. Bu senenin son fuarında en çok göze çarpan renk bej ve tonları olmasına rağmen, kımızı, yeşil ve turuncular da özellikle aksesuarlarda yerlerini almışlardı. Her iki binada da neredeyse bütün standlarda yerini alan provence mobilyalar ve tamamlayıcı aksesuarları 2014 yılında da hakimiyetini koruyacak gibi görünüyor. . Hayal gücünü genişleten yeni ufuklar açan çoğu mekanda sergilenen çağdaş ürünlerin yanısıra, bahçe mobilyalarında rattan örgüler, döküm dış mekan mobilyalar, bahçe ısıtıcıları ile Tommy Bahama markası adı altında keyifli mekanlara alternatif sunmaktaydı … Klasik Amerikan mobilyasında tanınmış tüm markalar yine çok başarılı koleksiyonlar hazırlamışlardı. Binanın 3. katında yer alan Global Views ve Artisan’ın standını çok başarılı buldum. Butik parçalar, seramikler, cam aksesuar, heykel ve porselenler bu bölümde yer alan ürünlerdi. Renk patlamasının yanısıra, siyah ve beyaz birlikteliği bütün asaletiyle farklı standlarda karşıma çıktı. Seçilmiş stiller için tasarlanmış kumaşlar yenilikçi fikirlerin izlerini taşıyordu. Desenler ve renk kombinasyonları ile yaratılan eklektik stil, istisnasız tüm markaların koleksiyonları bir köşesinde yer almıştı.

 

Öne çıkan trendler:

 

Canlı, kontrast ve uyumsuz renkler birarada.

Pudra tonları, simli kumaşlar özellikle oturma guruplarında, metal ayaklı sehpalarla

Renk skalasında yeşil, mavi, pembe ve kırmızı, bejlerin yanında yer alıyor

Yeni tasarımlarda feminen, yuvarlak hatlar

Barok stili süslemeler

Geometrik desenler

Eklektik stil düzenlenmiş showromlar

Swarowski taşlarla süslü makreme aydınlatmalar

 

Önümüzdeki sene 05/10 Nisan 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan High Point Fuar’ına katılmak için yerini şimdiden ayırtın, mobilya dünyasının sihirli küresi içinde yer alın…

 

www.highpointmarket.org