Bast Sanat | Pg Art Gallery

Bast Sanat / Pg Art Gallery

Pg Art Gallery 1993 yılında Pırıl Güleşçi Arıkonmaz ve Gülsen Güleşçi tarafından Bebek’te kurulan ve uzun yıllar Bebek’te konumlanan galeri, 2010 yılında çağdaş sanat galerilerinin öbekleştiği bir semt olarak öne çıkan Tophane’deki mekanına taşındı. Halen burada faaliyet göstermeye devam ediyor.

 

Açılışından bugüne Türk sanatının önemli isimlerinin sergilerine ev sahipliği yapmış, son yıllarda Türkiye’den ve yurt dışından çağdaş sanatın önemli sergilerine yer vermiştir.

 

Genç sanatçıları desteklemeyi de ilke edinmiş olan galeride resim, heykel, fotoğraf ve video sanatının seçkin örnekleri sanat severlerle buluşmaktadır.

 

Pg Art Gallery’nin temsil ettiği sanatçılar Ali Kabaş, Ayşe Wilson, Kemal Tufan, Maura Sullivan, Roeki Symons, Kerem Ozan Bayraktar, Reysi Kamhi, Günnur Özsoy, Devabil Kara, Stanko Abadzic, Jehsong Baak, Ali Dolanbay, Gabriele Heidecker’dir.

 

Galeriyi sizlere daha yakından tanıtmak için galeri direktörü Esengül Çelik ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Sergi prensiplerinizden bahsedebilir misiniz?

Galeri olarak temsil ettiğimiz sanatçılara iki yılda bir kişisel sergiler açıyoruz. Bunun yanısıra yılda en az bir kere bağımsız sanatçıların da katılımını özellikle gözettiğimiz, belli bir konsept dahilinde oluşturulan  grup sergileri düzenliyoruz. Sergilerin teması, işlerin seçkisi ve mekana yerleştirilmesi konusunda sanatçılarla ortak kararlar almaya özen gösteriyoruz. Sonuç olarak her iki tarafın da içine sinen, sağlam temellere oturan bir sergi sunmuş oluyoruz izleyiciye.

 

Sanatçı seçim kriterleriniz nedir?

Her zaman genç sanatçılara fırsat verme, onları destekleme taraftarı olduğumuzu söyleyebiliriz. Çoğu galerinin sanatçılarla temsiliyet üzerinden ilişki kurdukları bu dönemde, galeri olarak 16 sanatçıyı temsil ediyoruz.

 

Çoğu genç olan sanatçılarımız, üretimlerini farklı mecralarda gerçekleştiriyor. Sanatçıların kendilerini sürekli yenileyerek gelişim göstermeleri, galerinin “yenilikçi” duruşuyla paralellik gösteriyor ve uyum içinde ilişkilerin yürümesine olanak sağlıyor.

 

Bunun yanısıra her gün gelen onlarca başvuruyu, tematik grup sergilerinde değerlendirmek üzere bir havuzda biriktiriyoruz. Serginin kavramsal çerçevesi dahilinde işler üreten sanatçılarla görüşüp davet ediyoruz. Karşılıklı olarak anlaşıldığı takdirde, o sanatçıyla kişisel sergi ve yeni projeler için yolumuza devam ediyoruz.

 

Sizi diğer galerilerden farklılaştıran özelliklerinizin olduğunu düşünüyor musunuz? 

22 yıldır ayakta kalmayı başarabilmiş bir galeri olarak güven verici olduğumuzu, bununla birlikte gençlere ve yeniliklere her daim açık, öncü bir galeri olduğumuzu söyleyebilirim. Fotoğraf  ve yeni medya henüz galerilere girmemişken bu alanda üretimler yapan sanatçılara kişisel sergiler açarak fark yarattığımızı düşünüyorum.

 

Bugüne kadar gerçekleştirdiğiniz sergilerden örnekler verir misiniz?

Bugüne kadar yüzlerce sergiye ev sahipliği yaptı Pg Art Gallery. Her biri özeldi kuşkusuz.

 

Birol Kutadgu, Burhan Doğançay, Ömer Uluç, Zekai Ormancı gibi ustalarla açılan kişisel sergilere ek olarak “Weltschmerz”, “Anomali”, “Topoloji”, “Arınma”, sanatçı eskiz defterlerinin yer aldığı “[  ]”, “Yedinci Kıta” ve 2011 yılında Tahtakale Hamamı’nda gerçekleştirdiğimiz “Tekinsiz Oyunlar” adlı grup sergilerini örnek olarak verebiliriz.

 

Bu seneki programınızda neler olacak?

Şu anda devam etmekte olan Melis Buyruk’un “Buradasın” adlı kişisel sergisi 30 Temmuz’a dek görülebilecek. Yeni sezon ise 14.İstanbul Bienali’ne paralel olarak 5 Eylül’de Kerem Ozan Bayraktar ve10 Ekim’de Çınar Eslek’in kişisel sergileriyle başlıyor. Ardından Günnur Özsoy, Yonca Karakaş, Ayşe Gül Süter, Jak Baruh ve Devran Mursaloğlu’nun sergileriyle devam edecek.

 

Mekanlarına sanat yerleştirmek isteyenlere nasıl tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Öncelikle hem sanatçıları daha iyi tanımak hem de neleri sevdiklerini keşfetmek adına her fırsatta sergi gezmelerini ve bolca bu alanda okuma yapmalarını öneririm. Böylece sanat eserlerini birer dekorasyon malzemesi olarak görmeyecek, hakikaten sevdikleri ve birlikte yaşabilecekleri, mekanla değil ruhlarıyla uyumlu çalışmaları almak isteyeceklerdir.

Ayşe Gülay Hakyemez