Bast Müzik | Ohn Williams | Star Wars

Bast Müzik / Ohn Williams / Star Wars

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve neredeyse seyretmeyenlerin dışlanacağı nın açık ve seçik olarak Amerika başkanı tarafından bile declare edildiği bir fenomen sinema showu STAR WARS  Episode VII– The Force Awakens filmi daha gösterime girmeden hepimizi etkisi altına aldı.

Serinin 1977’de çekilen ilk filminden bu yana geçen 38 yılda bir şey daha ölümsüzleşti, o da müziği. Peki, kimdir bu ölümsüz eserlerin yaratıcıları? Bu eserlerin adları? Hangi sahnelerde hangi müzikler tercih edildi? Tüm bu soruların cevaplarını aradık bu ay. Öncelikle belirtelim STAR WARS fenomeni oluşurken tıpkı diğer bilim kurgu veya fantastik film serileri için olduğu gibi çok detaylı bir seçme yapılmış müzikler ile ilgili. George Lucas tarafından çekilen ve yönetilen serinin müziklerini yapan güzel insan John Williams’ı tanıyalım.

8 Şubat 1932’de New York’ta doğan besteci, kendi tabiriyle “yazılardan önce notaları okuyabiliyordum”  cümlesi ile çok küçük yaşlarda başlayan müzik serüvenini özetlemektedir. 7 yaşında piyano çalmayı öğrenen  ve sonrasında trompet ve trombon çalmayı öğrenen Williams, 19 yaşında ilk piyano sonatlarını bestelemiştir. Caz davulcusu olan babasının orkestrasında zaman zaman yedek piyanist olarak çaldı. 1948’de Los Angeles’a taşınarak müzik eğitimine devam etti. Babası 20th Century Fox ‘ta işe başlayınca film müziklerinin orkestra çalışmalarını izlemeye başladı. Bu durumun kendisini film müziği bestelemek anlamında nasıl eğittiğini şöyle açıklıyor:

“Piyanoda oturup ekrana bakar ve aksiyonun orkestranın müziğiyle nasıl uyum sağladığını gözlerdim, nasıl yönetildiğini. Bu harika bir okuldu benim için, aslında bilinçli olarak istemedim ama bu orkestranın çaldığı okulda bulundum ve kendimi öğrenir halde buldum.” Bir yandan okuluna devam ederken diğer yandan da hem kulüplerde hem de kayıtlarda caz piyanisti olarak çalıştıktan sonra, sinema dünyasına girerek film müziği kariyerine başladığı Los Angeles’a dönmüştür. Dönüşünün ardından, 1960’larda Irvin Allen’ın “Lost of Space”, “Time Tunnel” ve “Lord of the Giants” gibi televizyon programları için müzikler bestelemeye başlaması Hollywood  ile ilk temasını sağlamıştır. Williams’ın film müziği alanında ilk özel ve önemli başarısı Jerry Bock adaptasyonu olan “Damdaki Kemancı” ile 1971 yılında ilk Oscar’ını almasıdır.

Dönemimizin ünlü yönetmeni Steven Spielberg 1970’lerde sinema dünyasına adım atıp film işine ilk başladığında, bir stüdyo sahibi tarafından John Williams ile tanıştırıldı. Film müzikleri dünyasının dahi çocuğu Williams ile genç bir yönetmen olan Spielberg 1974’de “Sugarland Express” adlı filmde ilk kez bir araya gelip ortak bir çalışma yapmışlardır. Birlikte ilk çalışmaya başladıkları andan itibaren çok iyi bir ikili ve arkadaş olan Spielberg ve Williams, Jaws filminin projesinde yine birlikte çalıştılar. Bu filmdeki gerilim anlarının vazgeçilmez müziği olarak klasikler arasındaki yerini alan çalışması ile Williams ikinci Oscarına 1975 yılında uzanmıştır. Spielberg, onu üçüncü Oscarına götürecek olan, sinema tarihine damgasını vuran ve tüm dünyada bu güne kadar benzeri görülmemiş bir hayran kitlesi edinen Star Wars destanının yaratıcısı George Lucas ile tanıştırmıştır. John Williams, Spielberg ve Lucas’ın filmlerini tamamlayan onlara benzersiz bir hava katan müziklerin değişmez bestecisi olarak halen bu iki yönetmen ve yapımcı ile birlikte çalışmaktadır. Spielberg ile yakın ilişkisi ve yönetmenin sinema dünyasındaki çok özel kariyeri Williams’ı dönemin Superman, Starwars, E.T., Indiana Jones gibi pek çok önemli ve unutulmaz filminin bestecisi yapmıştır. 1982 yılında Spielberg’in uzaylılara, sevgiye ve dostluğa ilişkin sinema tarihine damgasını vuran E.T. filminin müzikleri ile 4. Oscarını kazanmıştır. Williams yine bir Spielberg filmi olan Schindler’in Listesi için yaptığı müzikler ile 1993 yılında 5. Oscarını da kazanmayı başarmıştır. Çoğunlukla film müzikleri ve senfonik eserleri ile tanınan John Williams, sinemadan başka alanlarda da müzik çalışmaları olan, birçok konçerto ve senfoni de dahil olmak üzere pek çok konser çalışmasının yaratıcısı ve ünlü bir orkestra şefidir.

Ayrıca 1984, 1988 ve 1996 yılı Olimpiyat oyunlarının müziğini bestelemiştir.

Ocak 1980’de Boston Senfoni Orkestrasının kurulduğu 1885’den bu yana on dokuzuncu Yönetici Şefi seçilerek, emekli olduğu 1993 yılına kadar Cleveland, Chicago, Dallas, Los Angeles ve Londra senfoni orkestralarında misafir şef olarak orkestra yönetmiştir.

Bu çalışmaları ile Ulusal Tiyatrocular Birliği tarafından yılın Orkestra Şefi unvanına layık görülen John Williams 2000 yılında ShoWest’in Maestro Ödülünü almıştır.

Söz konusu ödül, Las Vegas’ta gerçekleştirilen NATO’nun yıllık toplantısında George Lucas tarafından John Williams’a verilmiştir. Lucas pek çok filmine beste yapmış ve aynı zamanda yakın arkadaşı olan John Williams’a ödülünü verirken “ShoWest Ödülünü bugün John Williams’a takdim edebilmem benim için çok büyük bir onur.” sözleri ile bunun kendisi için ne kadar gurur ve mutluluk verici bir olay olduğunu belirtmiştir.

Film müzisyeni olarak sinema dünyasına yaptığı ve yapmaya devam ettiği katkılardan dolayı 23 Haziran 2000’de Hollywood Şöhretler Bulvarı ’nda ilk yıldızına sahip olmuştur. Son yıllarda dünyaca üne kavuşan Harry Potter serisindeki ilk 3 filmin müziklerini bestelemiştir.

John Williams 49 Akademi Ödülü’ne aday gösterilip 5 tanesini kazanmıştır. Ayrıca Emmy Ödülü Adaylığından 3; 25 Altın Küre Ödülü adaylığından 4; 63 Grammy ödülü adaylığından 21 tanesini kazanmıştır. 49 Oscar adaylığı ile Williams en fazla Oscar adaylığı kazanmış yaşayan insan rekorunu elinde tutmaktadır. Okudukça “Nasıl yani, bunu da mı o yapmış?” demekten yorulacağınız Hollywood’un dahi müzik adamı John Williams’ın Star Wars ile ilgili müziklerine de bir göz atalım.