Bast Müzik |Müzik Terapisi

Bast Müzik / Müzik Terapisi

İnsanlık tarihi boyunca müziğin kullanım alanları eğlenmek, ibadet veya haberleşmek değildi. Müziğin oldukça eskilere dayanan bir kullanım alanı da sağlık alanı idi.Önceleri müziğin sakinleştirici etkisi fark edilmiş sonrasında da bunun üzerinde gidilerek iyileştirici etkisi keşfedilmiştir. İncil’de Kral Şaul ve Davut’un arp çalarak ve dinleyerek sakinleştiği bildirilmiştir. Eski Yunan belgelerinde de bu özellikler vurgulanmıştır. Müziğin iyileştirici ,uyarıcı ve sakinleştirici özelliği ile insanın kalp atışı solunum hızı gibi hayati fizyolojik belirtileri etkilemesi ne kadar güçlü bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.

  1. dünya savaşı sorası Gazilerin tedavisinde tamamlayıcı unsur olarak kullanılmıştır.Bu amaçla müzisyenler işe alınmış terapi diplomaları verilmeye başlanmıştır.1950 lerde ilk profesyonel müzik terapistleri derneği kurulmuştur. Amerikan Müzik terapi Birliği 1997’de bir tanımlama yaparak son noktayı koyar: “Müzik terapi, bazı bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır.”

 

Bu gün Batı’da hastane, klinik, gündüz bakımevi, okul, madde bağımlılığı merkezi gibi yerlerde binlerce uzman müzik terapisi uygulamaktadır. Müziğin tedavilerde kullanımının ilk adımı terapist ile hasta arasındaki bağı kurmasıdır. Bu iletişimin devamında bilişsel, motor, duygusal ve sosyal becerilerin geliştirilmesi yer alır. Bir digger tedavi etkisi de enstrüman çalmayı öğrenen insanlarda motor becerilerinin gelişimindeki hızlanma inanılmazdır.Ritm ve nefes kontrolünün yanısıra şarkıları hatırlamak için verilen çaba sıralama yeteneklerinin gelişiminde müthiş etkilidir.Müzik dinlemek hastadaki duygu, görüntü ve sembolleri çağırmak için kullanılan yollardan biridir. Bu ise, duyguların keşfi ve ifadesi için bir köprü görevi görür.

MÜZİK VE ÇOCUKLAR

Müzik,çocuklarda, duygu ifadesi ve iletişim yeteneğinin hızlı şekilde gelişimi demektir. Ayrıca öğrenmenin en keyifli yolu olduğu için basit anlatım tekniklerinin en başarılısı şarkılardır.Sembolleri kuralları kültürleri hatta hayattaki en basit dinamikleri bile şarkılar yolu ile çok daha etkili öğrenirler. Müziğin nota düzeni ve armoni diziliminin direkt olarak Matematik ile ilgili olması , çocukların müzik eğitimi aldıklarında Matematik ile ilişkilerinin de çok daha iyi olduğunu ortaya koymuştur. Yeni doğan bebeklerde bile gelişim etkisi görülmüştür müziğin.Müzik dinletilen premature bebekler dinlemeyen akranlarına gore çok daha hızlı kilo almıştır.Daha anne karnında bile dinletilen müziğin bebeğe olumlu etkisi kanıtlanmıştır.

MOZART EFEKTİ

Dergi makalelerine de konu olan bu teknik basitçe IQ ve Klasik Müzik ilişkisi üzerine kurulmuştu.Deneylerde öğrencilere uzun bir sure her gün 10 ar dakika Mozart dinletilmiş ve IQ artışı ölçülmüştü.Diğer müzik türleri de denenmiş ancak aynı etki görülmemişti. Tek sorun Mozart etkisinin 1 saat civarı sürmesi idi.Bu kez Anaokuluna giden çocuklarda piyano ögrenmek üzerine bir araştırma yapıldı. Değişik sosyo ekonomik ailelerden alınan çocuklar 4 e ayrıldı ve birincisine şan ve piyano dersi, ikinci gruba sadece şan dersi üçüncü gruba bilgisayar dersi verildi 4. Gruba ise hiçbir ders verilmedi.Piyano dersi alanların IQ larındaki %46 lık artış karşısında uzmanlar, 4-5 yaş grubundaki çocukların gelişiminde piyano ögrenmenin inanılmaz bir etkisi olduğuna karar verdiler. Bu araştırmaların tamamına ise Mozart etkisi adı verildi.

 

MÜZİK VE YAŞLILAR

Yaşlı insanlar ve özellikle de huzurevi bakımevi gibi yerlerde kalan yaşlılarda depresyon ve anksiyete yatkınlığı vardır.Bununla beraber ağrı belirtili kronik hastalıklar çok yaygındır. Bu tip durumlara müziğin etkisi neşe,sosyalleşme,rahatlama ve konsantrasyon gibi olumlu belirtilerle ortaya çıkar, bu da yaşlıların şikayetlerinin azalması demektir. Enstrümana yönelmiş yaşlılarda ise inanılmaz bir sağlıklı gelişim gözlenmektedir. Genel olarak iyileştirici etkileri ispatlanan müzik özellikle zihinsel hastalıklardaki iyileştirici etkisi ile ön plana çıkar. Otizm gibi bir iletişim düşmanı hastalıkta iletişim ve öğrenme becerileri müzik desteğiyle  tedavi edilmektedir. Yatıştırıcı etkisi ile madde bağımlıları ve paranoya, şizofreni sorunları olan kişilerde çok iyi sonuçlar vermektedir.

Şu an kliniklerde ve araştırma enstitülerinde

Müzik Terapi Seansları; 5 aşama altında gerçekleştirilmektedir. Nefes Terapi (Doğru Nefes Alma) Dijital ve Canlı Enstrüman uygulamaları, Ses Masajı, Vibrasyon (Titreşim Terapi), Sound Terapi içerir.

 

Müzikle Terapinin Çözümüne Yardımcı Olduğu Sağlık

Sorunları;

Depresyon, Stres, Sinirlilik, Panik Atak, Uykusuzluk, Dikkat dağınıklığı, Baş, boyun ve bel ağrıları, Kas ve eklem ağrıları, Diyabet, Hiperaktivite, Otizmli bireyler (çocuklar ve ergenler), Öğrenme güçlüğü çeken bireyler, Hamileler için normal doğumun daha kolay gerçekleşmesi ve doğum sonrası ağrıların azalmasına yardımcı olur. Kanser hastalarının

psikolojik sorunlara karşı etkili olarak bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi, Sağlıklı bireyler ruhu ve bedeni rahatlatmak amacı ile de müziğin şifa etkisinden faydalanmalıdırlar.