Bast Müzik | Leonard Cohen

1960 ların ortalarından başlayarak günümüze kadar nerdeyse 4 kuşağa birden müziğini sesini duyurabilmeyi başarmış büyük müzik adamı Leonard Cohen’i kaybettik…Şair , Romancı , Filozof ve Şarkı yazarı kimliklerinden herhangi biri ile mutlaka karşılaştığımız Leonard Cohen ile ilgili kulaklardan ziyade kalplerimizin içine işleyen bir müzik arşivine sahiptir desek doğru söylemiş oluruz.

Bu salon beyefendisinin o klasik fötr şapkası ile ne kadar çok kadının gönlünde “ideal romantik” rolü ile taht kurduğunu bilemiyoruz ama yaşadığı ve müzik yaptığı süre boyunca dinleyenlerinin hayatında esin kaynağı olduğu zamanlar çoktur.

1934 yılında Montrealde doğan Kanadalı sanatçı ilk şiir kitabını 1956 da ilk roman kitabını da 1963 te yayınlamıştır. Dini bir Yahudi olarak yetiştirilen Cohen’in normal olarak şarkılarında din vurgusu çokça yer almaktadır.80 lerden sonra bas bariton sesi ile söylediği şarkıları ve şiirleri birçok sanatçıya etki etmiş ve dünyanın en çok yorumlanan sanatçılarından biri haline gelmiştir.1970 de evlenip bir erkek ve bir kız çocuğu sahibi olan Cohenin evliliği çok uzun sürmemiştir.

İlk albümü olan “Songs of Leonard Cohen” çok başarılı bir albüm olmasa da “Suzanne”  isimli şarkısı ciddi ilgi uyandırmıştı. 84 ‘te çıkarttığı “Various POsitions” albümündeki “Hallelujah” şarkısı tam bir efsane haline geldi.oO sıralarda ABD deki popülaritesi azalmakta olduğu gerekçesi ile albümü ABD ‘de satışa çıkartmak isemeyen Columbia firmasına rağmen Avrupa’da bu albüm çok sattı.1986’daki Miami Vice dizisindeki konuk oyunculuğu ile ABD’deki kariyerini sağlamlaştıran Cohen , 88’de “I am Your Man”  albümüyle değişim içindeki müziğini beğeniye sundu.92 ‘de yayınladığı “The Future” albümündeki parçaları “Oliver Stone’un Natural Born Killers filmindeki müzikleri oluşturunca ünü bir kat daha arttı.Hatta bu albümdeki parçalarındaki sosyal çöküntü ve Amerika eleştirileri dikkat çekti.

1994’te The Future’ın tanıtım turunda iken, Cohen, Los Angeles yakınlarındaki Mount Baldy Zen Merkezi’nde 5 yıllık bir inzivaya çekildi. 1996’da, Cohen’e Rinzai Zen Budist Rahibi ünvanı verildi ve sanatçı “sessizlik” manasına gelen Jikhan ismini aldı. Cohen, Mount Baldy’den 1999’da ayrıldı.

2001’de en melankolik albümü olan “Ten new Songs” u çıkarttı.2004’te ünlü Jazz şarkıcısı ve sevgilisi Anjani Thomas ile beraber Dear Heater albümünü hazırladı.Aydınlık ama deneysel ve biraz da oyunsu tarz diye yorumlanan bu albümü dinleyicilerinin tepkisi ile karşılaştı.Cohen ise bunun bir deneysel album bir karalama defteri olduğunu, albümü tekrar kaydetmek istediğini ama başaramadığını açıkladı.

2006’da Anjani ile beraber hazırladıkları “Blue Alert” albümünde Cohen hiç bir şarkıyı seslendirmedi.Tüm şarkıları Anjani seslendirdi.Buna “Cohen’in kadın olarak doğmuş hali”  yorumu yapıldı çünkü albümün içine tamamen Cohen çökmüştü.

Mart 2008’de American Rock and Roll Hall of Fame e Kabul edildi.

Cohen’in eserlerinde kendini en çok gösteren temalar aşk,sex,din,psikolojik depresyon ve biraz da politikadır.Şair yapısı sebebiyle tüm bu konular derinlik taşır.

 

 

Hallelujah şarkısı dünya üzerinde en çok tekrar yorumlanan şarkıdır

İlginç bir şekilde tüm albümleri Noveç’te hep 1 numara olmuştur

Kızına Lorca adını ünlü İspanyol şair Federico Garcia Lorca ‘dan dolayı vermiştir.

En iyi bilinen şarkısının ilhamı sanılanın aksine aşk değil Yahudi soykırımıdır.

 

 

Albümleri:

 

Songs of Leonard Cohen – 1967

Songs from a Room – 1969

Songs of Love and Hate – 1971

New Skin for the old Ceremony – 1974

Death of a Ladies Man – 1977

Recent Songs – 1979

Various Positions – 1984

I am Your Man – 1988

The Future – 1992

Ten New Songs – 2001

Dear Heater – 2004

Old Ideas – 2012

Popular Problems – 2014