Bast Müzik | GarageBand

Bast Müzik / GarageBand

Akıllı telefonlar dünyamızı fethettiğinden beri hepimizin elindeki teknolojinin ne olduğundan ziyade içinde ne gibi uygulamaların olduğu daha çok önem kazandı.Bunun en çarpıcı göstergesi ise uygualamaların indirilme sayıları ve kullanım alanları.Hemen her telefonun veya tabletin içinde yer alan klasik uygulamaların dışında artık insanlar kendi özel ilgi alanları ve tabii ki profesyonel yaşamlarında yararlanmak için bu uygulamaları kullanıyorlar.Örneğin çocuklarımız için ücretsiz veya ücretli indirdiğimiz yüzlerce oyunun yanısıra bir  trafik uygulaması herkesin işine yarar görünüp her cihazda bulunuyorsa da ilgi alanlarına özel uygulamalar gerek fiyatları gerekse yarattıkları katma değer sebebi ile dikkat çekiyor.

Uygulama dükkanlarında yüzbinlerce uygulamayı filtreleyerek araştırma yaptığınızda binlerce dolarlık uygulamalara veya gigabaytlarca yer kaplayacak uygulamalara rastlamak mümkün.

Bunların arasında belki de yaratıcılıkla ilgili en güzel uygulama çeşitlerinden biri de müzik yapma uygulamaları.

Yarattığınız müziği hayalinizdeki enstrümanlarla bilgisayarınıza  kaydedebilmek,enstrümanınızı bilgisayara bağlayarak müziğinizi notalara dökmek  yada bilgisayarın başına oturup müziğinizi en doğal enstrüman sesleri ile yaratmak istediğinizde inanılmaz işler başarabilecek uygulamalar var.

Bunların en öne çıkanlarından biri is GarageBand uygulaması.

 

Garageband ile neredeyse tüm orkestra enstrümanlarına, ses teknik ayaralamalarına ve oldukça geniş bir ses kitaplığına ulaşmak mümkün.Tam anlamıyla bir ses stüdyosuna adım atmanızı sağlayan Garageband ,hazır kalıpların üzerinde kendi enstrümanlarınızı kullanarak bilgisayarınıza kayıt yapmanıza da olanak sağlıyor.Profesyonel bir müzik stüdyosunu kullanır gibi çok detaylı bir profesyonel bilgiye sahip olmanıza gerek kalmadan ,enstrümanınız yoksa istediğiniz enstrümanı seçip kullanarakve hatta Premium sürümünde enstrümanlarınızın yanında anfi seçenekleri sampler kitleri ile beraber bir orchestra yönetmenizi sağlayacak imkanlara sahip.Örneğin normal gitar ile yazdığınız bir melodiyi elektrogitar seçeneği ile dinlemeniz de mümkün.

Layer düzenlemesi üzerine kurulu bir yazılım olduğu için tek tek kayıtları üst üste bindirmek ve kaydetmek mümkün.Yapılan müzikleri tabii ki son halini sosyal medya üzerinden paylaşıma da izin veriyor uygulama.

Sadece IOS uyumlu bir uygulama olduğu için burada da Apple kullanıcıları bir ayrıcalığa daha sahip oluyorlar.

 

Kullanımına gelince…

 

Aslında basit gibi görünen bir mantıkla çalışıyor Garageband. Mesela bir gitar veya klavyeniz varsa hemen onu bilgisayarınıza takıp mikrofonunuzu kullanarak şarkınızı söyleyin ve stüdyoda kayıt başlasın !

Aynı anda 8 enstrümanı kaydedebilme imkanınız var.Mac OS X uyumlu ses cihazları destekleniyor.

Garageband size yalnızca müzik yapmanız için yardımcı olmuyor aynı zamanda Macinizde enstrüman çalmayı da öğrenebiliyorsunuz.Animasyonlu olarak size entrümanın çalınması ile ilgili dersler de veriliyor.Dilenirse akorlar ile dilenirse nota sehpası ile öğrenmenize izin veriyor.Çalma derslerini kaydedebiliyor gelişmenizi gerçek zamanlı olarak görebiliyorsunuz.

Müziklerinizi çalıp kaydettikten sonra miks yapmak istediğinizde Garageband bir kayıt mühendisi olmanızı da sağlayabilir.Zamanlamanın dışına taşmış notalar düzeltilebilir,ritm eşleştirme özelliği (Groove Matching)  ile ufak kaymalar yok edilebilir.

Sıkıştırma,ekolayzer efektleri eklenip müziğin zenginleştirilmesi sağlanabilir.

Tüm yaptığınız müzikleri itunes arşivinize aktarabilir,iphone ipod veya ipad’inizde dinleyip paylaşabilirsiniz.Aynı zamanda Garageband  şarkınızı, Apple Loop’u alır ve iPhone için özel bir zil sesi haline getirebilir.

Garageband’ın diğer bir özelliği de oluşturacağınız bir projenizi prodcast olarak paylaşmanıza izin vermesidir.İsterseniz Garageband kullanarak tümüyle bir radio programı oluşturabilirsiniz.Bir seslendirme düzenlenip ses efekti ve cingıllar ekleyerek röpörtajlar kaydedebilir ve profesyonel bir radyo sunucusu sesi vermek için entegre ses geliştirme özelliğini de kullanabilirsiniz.

Garageband ile oluşturduğunuz projeler Logic Express ve Logic Pro ile uyumlu olduğundan ,profesyonellerle paylaşıp parça alışverişi yapabilirsiniz.

 

Hikayesine bakacak olursak….

GarageBand Apple’ın 2002 yılında alman yazılım firması Emagic’i satın alması ile ortaya çıktı.Apple’ın bu işlemi Gerhard Lengeling’in de müzik uygulamalarından sorumlu yazılım mühendisi direktörü olarak göreve başlamasına sebep oldu.Apple’ın genel mottosu olan “basitlik” burada da devreye girerek “Garageband ‘ in basitliği amatörlerin profesyonelleşmesini kolaylaştırır “ felsefesini yerleştirdi ve sahne böylelikle ev kullanıcıların profesyonel müzik yapmaya ilgisine açılmış oldu.

İlk nesin iMac ler 1998 ‘de piyasaya çıktığında ev kullanıcılarının ses yazılımı konusunda da hedefte olmaları gerektiği konuşuluyordu. Lengeling Cupertino’ya geldiğinde sadece Mac için Logic 6 çalışmalarına başlamadı aynı zamanda bu ses motorunun basitleştirilmiş modeli için geliştirme ekibi ile beraber adımlar attı.Bu yeni yazılım Garageband Ocak 2004 ‘te Macworld Conference & Expo ‘da dijital ses kaydedici,MIDI ve sanal enstrümanlarla efekt oluşturucu bir müzik yazılımı olarak açıklandı.