Bast Müzik / Dizi Müzikleri

Müziğin her derde deva özelliklerinin yanında tek bir melodinin bile bizleri zaman yolculuğuna çıkartabilme gücü, hayatımızda müziğin ne kadar büyük bir yer kapladığının ispatıdır. Müziğin. günlük yaşantımızda ne şekillerde karşımıza çıktığını bir süre sonra biz farkında bile olmadan beynimizin içinde nasıl da ezbere alındığını her gördüğümüzde şaşırırız. Kendi seçimlerimiz dışında bile olsa bazı melodileri, yıllar sonra duyduğumuzda bile nota nota hatırlıyor olmamızın sebebi aynı sıklıkla dinliyor olmamızdır.

 

Bu sıklıkların en keyiflilerinden biri de dizi müzikleridir. Yıllarca her gün veya her hafta sevdiğimiz dizinin başlamasının işareti jenerik müzikleridir. Bu melodiler yıllar içinde beynimizin içinde ezbere alınır ve her notanın bir hatırası oluşmaya başlar. Kiminde çocukluğumuz kiminde gençliğimiz kiminde ailemiz aklımıza gelir.

 

Ülkemizde yayınlanan diziler arasında bazıları var ki aradan on yıllar geçse de melodileri halen hafızamızdadır.

 

Bu dizilerin birkaçını hatırlatmak eminiz herkesin zaman yolculuğunu başlatacaktır…

 

Mavi Ay

 

Başrollerinde Bruce Willis ve Cybill Shepherd’ ın oynadığı bir dedektiflik bürosundaki komik ve polisiye yaşamı anlatan dizi, 1985 ‘te yayınlanmıştır. Türkiye’de oldukça fazla izleyicisi bulunan dizi her Cuma akşamı gözler  kırpılmadan izlenir ve haftanın kalanında sohbeti yapılırdı.Unutulmaz müziği ise Al Jarreau tarafından bestelenmiş.

 

 

Kara Şimşek

 

1982 yılında yayınlanmaya başlayan ve her yaştan izleyiciyi ekrana kilitleyen bu teknoloji harikası konuşan araba KIT ve dünya yakışıklısı Michael Knight’ın polisiye maceralarını konu eden dizinin başrolünde KIT in yanısıra David Hasseldorf oynuyordu.Herkesin ezbere bildiği jenerik müziğinin bestecisi ise Stu Philips

 

 

McGyver

 

Zor durumda kaldığında çevresindeki herşeyi kullanıp kendini kurtaracak bir icat çıkartabilen kahramanımızın gizli görevlerdeki maceralarını konu eden dizi klasiğinde başrolde Richard Dean Anderson oynuyordu.Dizi 1985 te yayınlanmaya başladığında hafta sonu öğleden sonralarının vazgeçilmez eğlencesi idi.Dillerdeki giriş müziğinin bestecisi Randy Edelman

 

 

Dallas

 

80 leri hatırlayan hiç kimsenin bu diziyi seyretmemiş olması çok da rastlanan bir olay olmasa gerek.Tüm karakterleri ile evlerimizin başköşesini yıllarca sahiplenmiş olan Dallas, bestecisi Jerrold Immel ‘ in müziği ile de herkesin ezberindedir.1980 yılından itibaren yayınlanmaya başlayan Dallas Pazar akşamlarının neredeyse tek eğlencesi idi.

 

 

 

A Takımı

 

1983 yılında yayınlanmaya başlayan dizinin konusu Hannibal Smith liderliğinde 4 eski askerden oluşan takımın, gizli görevleri  başarıyla yerine getirmesi ve her görevin yapılması sırasında komedi unsurlarının da yer aldığı dizinin ünlü müziği Mike Post ve Pete Carpenter tarafından yapılmıştır

 

 

 

San Francisco Sokakları

 

Michael Douglas ve Karl Malden’ in başrollerinde olduğu bu polisiye dizisi, ülkemizde 80 lere damgasını vurmuş ve başlamasını sabırsızlıkla beklediğimiz dizilerdendi.Dinler dinlemez hatırlayacağımız müziğinin bestecisi Patrick Williams.

 

 

Görevimiz Tehlike

 

2000 lerde sinemaya da aktarılan ve büyük ilgi gören dizi 1970 lerin vazgeçilmezleri arasındaydı.En az kendisi kadar ünlü bir klasik olan müziği Lalo Schifrin tarafından yapılmış

 

 

Yalan Rüzgarı

 

Pembe Dizi furyasının neredeyse en önemli örneği olan Yalan Rüzgarı dizisi yabancı dildeki isminin (Young and Restless)  baş harflerinden yola çıkılarak dilimize Yalan Rüzgarı olarak çevrilmiş ve bu adı da fazlası ile hak etmiştir.Dizinin jenerik müziği ise 90 larda ekran başına davetin en bilinen melodilerindendi ve bestecisi David Kurtz’dur.

 

 

 

Charles in Charge

 

Sitcom dünyasında Scott Baio’ nun hayat verdiği, “evimizin iyi bebek bakıcısı” Charles karakterinin komik hayatını anlatan dizinin, bestecisi Todd Hayen olan jenerik müziği, 80 lerin çocukları ve 90 ların gençlerinin halen dilindedir.

 

 

 

Friends

 

1994’ te başlayan ve 6 yakın arkadaşın hikayesini anlatan bu fenoman dizi 10 sezon boyunca takip edenlerin vazgeçemeyip tekrar tekrar seyrettiği bir klasiktir.Müziği ise The Rembrandts tarafından yapılmış.

 

https://www.youtube.com/watch?v=e_0E2TIZcoY

 

 

Muhteşem İkili

 

Belki de bu dizinin akıllardaki ismi Kuzen Larry ve Balki olmalı. Birbirinden tamamen farklı iki kuzenin aynı evi paylaşırken yaşadıkları komik olayları anlatan dizinin akıllara damga vurmasının sebeplerinden biri de müziğiydi.Bestecisi Antonio Pinto’nun doyumsuz melodisi ile ezberlenen dizinin başrollerinde Bronson Pinchot ve Mark Linn Baker var.